Szinte megszámlálhatatlan gombafaj létezik, ezek közül nagyjából száz ehető. Fogyasztásuk rendkívül előnyös, hiszen megannyi értékes rejtenek magukban, nagy mennyiségben tartalmaznak ásványi anyagokat, vitaminokat, folsavat, ásványi sókat, bioaktív rostokat, amelyek hozzájárulnak a szervezet optimális működéséhez. De vajon mi a legjobb módja gomba elkészítésének, és hogyan tároljuk, hogy hosszabb ideig elálljon?
Az ehető gombák - például a laskagomba, csiperkegomba, vargánya, rókagomba - különböző mértékben tartalmaznak fehérjét és rostot, B-vitaminokat, valamint szelént, ami erős antioxidáns, támogatja az immunrendszert, csökkenti a rák kockázatát, valamint képes felerősíteni a C-vitamin és az E-vitamin hatását. A gombáknak magas a kálium, magnézium, kalcium, réz, cink, továbbá a vastartalmuk, és mivel a termesztett fehér gombák ki vannak téve az ultraibolya fénynek, természetes D-vitaminnal vannak tele. Nem mellesleg nagyon alacsony a szénhidrát-, zsír- és nátriumtartalmuk, emiatt remek táplálékforrást jelentenek a fogyókúrázók számára is. A gyorsan eltelítő rostok mellett a gomba magas kálium- és alacsony nátriumtartalma révén csökkenti a magas vérnyomást, így a szívbetegségek kockázatát is.
A leggyakrabban fogyasztott gombák megsokszorozzák az immunrendszer ellenálló képességét, ezt többek között azzal érik el, hogy poliszacharidjaik révén magasan tartják a szervezetben az immunsejteket a baktériumok elpusztítására ösztönző antitestek számát. Az egyes gombafajok tehát úgy fejtik ki antibiotikus hatásaikat, hogy a hagyományos antibiotikumokkal szemben, nem károsítják a bélflórát. Antibakteriális többek között a sárguló csiperke, immunerősítő a téli laskagomba és a kombucha, míg a vírusölő és daganatellenes gombák közül a legismertebb a shii-take és a pecsétviaszgomba.
Mivel a gomba gyorsan romlani kezd, ha előre csomagoltat vásárolunk, legjobb az eredeti csomagolásban tartani a hűtőben. Ha a piacon vesszük, akkor tároljuk egy papírzacskóban, vagy egy szellős, apró lyukakkal ellátott műanyag zacskóban, természetesen a hűtőben. Ha növelni szeretnénk a gomba D-vitamin tartalmát, helyezzük az ablakpárkányra 1-2 órára, lehetőleg kalapjukkal a fény felé fordítva, mert ez a terület leginkább érzékeny a fényre. Ha friss a gomba, akkor egészben hét-tíz napig tárolható, szeletelve valamivel rövidebb ideig, öt-hét napig. Figyelem, ha pépessé, puhává válik, esetleg penészfoltok is megjelennek rajta, akkor semmiképpen se használjuk fel még főzve sem, mert könnyen ételmérgezést okozhat!
A gombát nyersen is fogyaszthatjuk, mivel jótékony hatással van az emésztőrendszerre. Az International Journal of Food Sciences and Nutrition kutatása szerint bizonyos típusú gombák, mint a shiitake, az osztriga és király laskagomba jótékony hatása akkor érvényesül jobban, ha párolt vagy grillezett formában kerülnek az asztalra. A grillezés ugyanis jelentősen megnöveli a gombák antioxidáns aktivitását, akkor is, ha kis mennyiségű olajat használunk hozzá.
A vegetáriánus konyha – nem a „kemény vonal” képviselői, akik a gombákat nem tekintik igazi növényeknek, mivel nem fotoszintetizálnak −, magas fehérjetartalma miatt, előszeretettel alkalmaz gombát a különféle húsok helyett. A gomba gyakori fogyasztása különösen ajánlott az idősek számára, és mindenkinek, aki szelén hiányban szenved.
Az erdőben több gombafélével találkozunk, azonban szedésüket követően legyünk körültekintőek, vizsgáltassuk be, hogy valóban ehető-e, sőt, a piacon is kizárólag bevizsgált gombát vásároljunk. A mérgező gombák, mint a gyilkos galóca, súlyos ételmérgezéshez, de akár halálhoz is vezethetnek!
Forrás:
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-mushrooms