head

Mediterrán diéta: az ízletes és gyógyító táplálkozás

Mediterrán diéta: az ízletes és gyógyító táplálkozás
Koprivanecz Magdolna Koprivanecz Magdolna
Dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember
Téma: Egészség

Mediterrán diétával nem csak a kilóinknak inthetünk búcsút éhezés nélkül, hanem számos betegségnek elejét vehetjük. Ezt a diétát követve megelőzhetők a vezető halálokok közé sorolható a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a magas vérnyomás és az emelkedett koleszterinszint.

Betegre esszük magunkat

A mediterrán diéta még véletlenül sem a koplalásról szól, viszonylag egyszerűen betartható, nem mellékesen pedig a kalóriákat sem kell folyton számolgatnunk, ha karcsúsodni szeretnénk. A mediterrán diétát ráadásul betegségmegelőző jelleggel is lehet alkalmazni, például az egészségtelen táplálkozás számlájára is írható magas vérnyomás ellen, ami később azonban súlyos szövődményekhez, veseelégtelenséghez, agyvérzéshez, szívinfarktushoz vezetethet. A magas koleszterinszint miatt kialakuló szív-és érrendszeri elváltozásokkal szemben szintén hatékonyan harcol a mediterrán diéta, valamint a vörös húsok és a belsőségek fogyasztása miatt köszvényes ízületi gyulladással is. A lista ezzel még korántsem teljes, hiszen az állati eredetű, főképp telített zsírokban bővelkedő táplálkozás inzulin rezisztenciához és a rák bizonyos formáinak kialakulásához vezethet, az elhízásról, bőrproblémákról már nem is beszélve.

Tiltólistás ételek

A mediterrán diéta követésekor tiltólistára kerülnek a szervezet elsavasodásához is vezető cukros élelmiszerek, a fehér lisztből készült pékáruk és cukrászsütemények, továbbá a tartósított felvágottak, kolbászfélék és szalámik, de a margarin is. Fel kell hagyni a nassolással, hiszen a chipsekkel elfogyasztott rengeteg só magas vérnyomást okozhat, mellőzöttek magas koleszterinszintért okolható olajban sült ételek, az állati eredetű zsiradékok, például a tepertő és szalonna, valamint a vörös húsok, a zsíros tej és zsíros sajtok, a tejszín, emellett a mediterrán diéta során a tojás túlzott fogyasztása sem javasolt.

Bőven van miből válogatni

A fenti listát olvasva biztos sokaknak megfordul a fejében, hogy akkor mit lehet enni? A mediterrán diéta nagy mennyiségben tartalmaz friss gyümölcsöket és zöldségeket, dióféléket, halat, valamint olívaolajat. Bátran fogyasztható, sőt kifejezetten javasolt a napi 30-40 deka zöldség, valamint hetente minimum két alkalommal az omega-3 zsírsavakat tartalmazó lazac, a szardínia, a hering, a makréla, illetve a tőkehal és tonhal fogyasztása. A telítetlen zsírsavakban gazdag mandula, a dió, a mogyoró, továbbá a kesudió, napraforgómag, és tökmag ugyancsak a mediterrán diéta részét képezik, a hüvelyesek közül pedig nyugodtan használjuk a csicseriborsót, a babot, borsót és lencsét is, de aki puffadásra hajlamos, az ezekkel csínján bánjon. Az egyszerűen elkészített nyers vagy párolt zöldségek és hüvelyesek, valamint a durumtészta és a teljekiőrlésű lisztből sütött kenyerek fogyasztása változatossá teszik a rostban gazdag, anyagcserét felgyorsító mediterrán diétát, elejét veszik a szorulásnak, ráadásul az antioxidánsokban bővelkedő ételek az immunrendszerünknek is jót tesznek.

Forrás:
https://authoritynutrition.com/mediterranean-diet-meal-plan/

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!