A római katonák szomjukat oltották a cseresznyével, a népgyógyászatban fájdalomcsillapításra, a fogyni vágyók pedig kilóik lefaragására használják. Lássuk, mi mindenre jó ez a finom nyári gyümölcs!
A cseresznye az egyik legjobb természetes vértisztító. Ha húst hússal eszünk, akkor az elsavasodás következtében a vérben több olyan káros anyag is felhalmozódhat, amely fájdalmakhoz vezethet. A cseresznye segít megtisztítani a vért, és erősíti, rugalmassá teszi az érfalakat.
Ha ízületi fájdalmak árnyékolják be még a napfényes óráinkat is, akkor eljött az idő egy kis cseresznyézésre! A cseresznye remek megoldás az ízületi problémákra, a népgyógyászatban fájdalomcsillapító hatása miatt is kedvelt, ráadásul ennél ízletesebb módszer nemigen ajánlható.
A cseresznye kiváló béltisztító, beindítja az emésztést és vízhajtó hatásának köszönhetően a méreganyagok is könnyebben távoznak. Méregtelenítő hatásának köszönhetően segít megszabadulni a káros toxinoktól, ráadásul nem csupán beleinket és vérünket, hanem bőrünket is egészségesebbé varázsolja és a pattanások ellen is kiváló!
Az apró. piros bogyó nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat, C- és B-vitamint, cinket, foszfort, kalciumot, káliumot, magnéziumot, és kiemelkedően sok vasat, valamint olyan nyomelemeket, amelyek erősítik az immunrendszerüket.
A cseresznye segít helyreállítani a szervezet felborult sav-bázis egyensúlyát és csökkenti a húgysav szintet. Ha rendszeresen fogyasztunk cseresznyét az elsavasodott szervezetre jellemző fáradékonyság, kedvtelenség, emésztési problémák is könnyebben alább hagynak lúgosító hatásának köszönhetően.