Az elhízás a fejlett országokban egyre komolyabb méreteket ölt, ezzel együtt pedig a jelentős túlsúly miatt kialakuló betegségek előfordulása is növekszik. Számlájára számos súlyos betegség írható, köztük a szív- és érrendszeri elváltozások, de bizonyos daganatok és emésztőrendszeri rendellenességek is közvetlenül kapcsolatba hozhatók a túlsúllyal. Tudjon meg többet a kövérség veszélyeiről, és arról, miként segíthet a kávé elhízás ellen.
Tudta, hogy a súlytöbblet miatt kialakuló koszorúér betegség az egyik leggyakrabban előforduló, infarktushoz, esetleg korai halálhoz vezető megbetegedés, de a túlsúly számlájára írható magas vérnyomás is, ami agyvérzéshez, szív- és veseelégtelenséghez, látásromláshoz, és egyéb szív- érrendszeri keringési elégtelenségre hajlamosít? A jelentős súlyfelesleg tehát több mint esztétikai probléma, akár halásos következményei is lehetnek. Ezért kell tenni mielőbb a megbetegítő elhízás ellen.
Az elhízás hátterében többféle ok is meghúzódhat; genetikai hajlam, egyes gyógyszerek, a károsodott bélflóra, a hormonzavarok, ám leggyakrabban az egészségtelen életmód következménye. A zsír azonban mindenkinél másképp rakódik le, vagy a hámszövetek alatt, vagy a belső szervek - zsigerek, belek - körül gyűlik fel. A mélyebben található zsír jelenti a nagyobb rizikófaktort, ám a hasi zsírpárnák olyan súlyos betegségekkel is közvetlenül kapcsolatba hozhatók, mint a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, az agyvérzés, a stroke, a magas vérnyomás, a gyakori vastagbélrák, a májrák, az emlőrák, a prosztatarák vagy a depresszió.
Az elhízás leküzdésének legjelentősebb tényezője továbbra is az egészséges táplálkozásnak, de elmaradhatatlan a rendszeres testmozgás, emellett számos tanulmány szolgál bizonyítékul arra, hogy egyes bélbaktériumok hatással lehetnek a testsúly, ezzel együtt pedig az elhízás szabályozására. A testtömeget ugyanis a bacteroidetes és firmicutes törzsekhez tartozó baktériumok aránya is befolyásolhatja, a kövér emberek bélflórájában több a firmicutes és kevesebb a bacteroidetes baktérium, míg az egészséges, normál testsúlyú társaiknál a két baktériumtörzs csaknem hasonló arányban van jelen. Úgy tűnik, hogy a firmicutes baktériumok olyan enzimek termelődését ösztönzik, amelyek az egyébként emészthetetlen cukrokat is lebontják, és fokozzák a felszívódó kalóriák számát. A probiotikumok fogyasztása azonban helyreállítja a bélflóra egészségét, így diétával kiegészítve eredményes súlyvesztés érhető el, és felgyorsítható a hasi zsírpárnák eltüntetése.
A Nottinghami Egyetem tudósai rájöttek, hogy a kávé képes stimulálni az energiaégetésben szerepet játszó barna zsírszövetet, ami kulcsfontosságú lehet a túlsúly és a diabétesz elleni küzdelemben.
A barna zsírszövet egyike az emberekben és az állatokban található zsírszövetek két típusának. Fő funkciója a test hőtermelése energiaégetés által, ellentétben a fehér zsírszövettel, amely elraktározza a fölösleges kalóriát, az alacsony testtömegű (BMI) embereknek ezért jóval több barna zsírszövetük van.
„A szervezetben a barna zsírszövet másként működik, mint a másik zsírszövet, cukor és zsír égetésével hőt termel, gyakran válaszként a hidegre. Ha növeljük aktivitását, javul a vércukor szint és a vérzsír szint is, és ha extra kalóriát égetünk, az segít a fogyásban, Eddig senki nem talált azonban elfogadható módot arra, hogy stimuláljuk a barna zsírszövet aktivitását az emberekben” - idézte Michael Symonds professzort, a tanulmány társszerzőjét a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportál.
Ez az első emberekkel végzett tanulmány, amely megmutatta, hogy egy csésze kávénak lehet közvetlen hatása a barna zsírszövet funkcióira. Eredményeink lehetséges jelentősége igen nagy, mivel az elhízás súlyos egészségi probléma a társadalmakban és növekszik a cukorbetegek száma is. A barna zsírszövet része lehet a megoldásnak - tette hozzá a professzor.
A kutatócsoport őssejtkísérletekben tanulmányozta először a kávé hatását a barna zsírszövetre. Amikor megtalálták a megfelelő dózist, embereket vontak be tanulmányukba, hogy lássák, hasonló eredményt kapnak-e. Egy általuk kidolgozott hőtérkép technológiát alkalmazva derítették fel a test barna zsírszövetállományát.
„Korábbi kutatásainkból tudtuk, hogy a barna zsírszövet főként a nyaktáji részeken található, ezért, képesek voltunk megvizsgálni olyas valakit, aki elfogyasztott egy kávét, hogy lássuk a barnazsírszövet forróbb lett-e” - magyarázta Symonds.
Az eredmény pozitív volt. Most azt kell kideríteni, hogy a kávé egyik összetevőjeként szolgáló koffein stimulálja-e, vagy van-e másik összetevő, ami segíti a barna zsír aktivizálódását. „Jelenleg koffein táplálék-kiegészítőket vizsgálunk, hogy teszteljük van-e hasonló hatásuk - közölte a professzor.
Ha kiderül, hogy melyik összetevő a felelős ezért, azt testsúlykontrolláló program részeként használhatjuk, vagy glükóz szabályzó program részeként, a cukorbetegség megelőzésére” - mondta.
Egyes nézetek szerint a kávé kifejezetten egészséges, mások inkább azt tanácsolják, mellőzzük.
A kávéfogyasztás egészségügyi hatásairól a ’90-es évek óta rendszeresen folynak kutatások. Ezek a vizsgálatok mutatták ki, hogyha mértékkel fogyasztunk kávét, az jó hatással lehet az emésztőrendszer természetes élőflórájára. A bélflóra fontos szerepet játszik a táplálkozásunkban, és az egészséges emésztés fenntartásában. A kávé és a belőle készült italok olyan jótékony hatású étkezési finom rostokat, vízoldékony rostokat és vegyületeket tartalmaznak, amelyek az anyagcserénkben részt vevő probiotikus baktériumoknak jelentenek tápanyagot, ezzel segítve az emésztést, és az egészséges emésztőrendszer fenntartását.
Mértékkel fogyasztva, a kávé számos értékes egészségügyi hatással bír: csökkentheti az epekő és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, és segíthet a májkárosodás megelőzésében is. Tisztító tulajdonsága miatt, a kávé a betegségmegelőző méregtelenítő kúra során is hasznos segítőnk lehet, azonban arra ügyeljünk, hogy csak a tiszta kávé lehet hatásos: a különböző, 2 az 1-ben, 3 az 1-ben változatokat messzire kerüljük!
A kávé csökkentheti a nyelőcső - és garatdaganatok, valamint a szájüregi daganatok kialakulásának kockázatát, mivel nagy mennyiségben tartalmaz antioxidáns hatású fenoloidot, ami képes fellépni a rák kialakulásáéért is felelőssé tehető szabad gyökök ellen.
Források:
MTI
https://medicalxpress.com/news/2019-06-coffee-secret-obesity.html
https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdasag/zsenialis_otlet_az_elhizas_ellen_tudomanyos_szenzacio_az_uj_modszer.586379.html
https://www.meregtelenites-beltisztitas.com/vastagbelrak
https://www.meregtelenites-beltisztitas.com/meregtelenites