A szilva hashajtó hatása mindenki előtt közismert, azonban ez a zamatos gyümölcs, még egy sor pozitív tulajdonságot tudhat magáénak. Melyek a szilva gyógyhatásai?
A szilva gyógyhatásai messzemenőek. A népi gyógyászat elsősorban a székrekedés megszüntetésére alkalmazza, ám a jótékony tulajdonságai messze túlmutatnak azon, hogy elmulasztja azt.
1. A szilva vitamintartalma jelentős, antioxidánsokban gazdag, és rostokban is bővelkedik. Az érett és zamatos gyümölcs csak úgy eteti magát, és anélkül teszi rendbe az emésztésünket, hogy azt erőltetettnek éreznénk.
2. A szilva önmagában is remek immunerősítő, magas A- B- és C-vitamin-tartalmával, valamint a béta-karotin, cink, kálium, kalcium, foszfor és magnézium tartalma miatt, egy kis túlzással akár szuperélelmiszernek is nevezhetnénk.
3. A szilva fogyasztásával nagy mennyiségű antioxidánshoz juttathatunk, rostjai apró kefeként tisztítják meg a letapadt salakanyagoktól és mérgektől a vastagbelet, ahol ennek köszönhetően sokkal jobban hasznosulnak a tápanyagok. További előnye a vastagbél megtisztításának, hogy ezzel helyreáll a bélflóránk egyensúlya, ami elengedhetetlen az immunrendszer hatékony működéséhez.
4. A szilva gyógyhatásai között meg kell említenünk, hogy védi a szív- és érrendszert, gátolja a zsírsavak oxidációját, csökkenti a koleszterinszintet, meggátolja az érelmeszesedést, mindezt a héjában található antioxidáns flavonoidok miatt. Ezen kívül a flavonoidok erős gyulladáscsökkentők, megvédenek a vírusos, bakteriális fertőzésektől, valamint antiallergén hatással rendelkeznek.
5. Mivel ez a bogyós gyümölcs gazdag olyan B-vitaminokban, csökkenti az izomgörcsök kialakulásának lehetőségét, elősegíti a vörösvérsejtek szaporodását, erősíti a máj működését, továbbá megelőzi a bőrbetegségek kialakulását. Emésztési rendellenességek, koncentrációs problémák, fáradtság és kimerültség ellen is jó lehet a szilva. Egyetlen hátránya, hogy magas rosttartalma puffadást okozhat.