Gondolná, hogy akár évtizedekkel tovább élhet, ha ez életmódjára kellően odafigyel? Az egészséges szokások kialakítása csak elhatározás és akarat kérdése, de fontos, hogy az életmódváltás lépésről- lépésre történjen. Legyen türelmes, ne akarjon néhány nap alatt látványos eredményt!
Valószínűleg százszor megfogadta már, hogy búcsút mond a rossz szokásainak és egészségesebben fog élni. Egy héten többször mozog, tápláló ételeket eszik és rendszeresen eljár a szűrővizsgálatokra. Sokan azonban az első nehézségek után kedvüket vesztik, majd ott folytatják, ahol abbahagyták. Pedig az életmódváltás segíthet megelőzni és orvosolni a már meglévő betegségeket, de csak akkor van értelme, ha lépésről-lépésre állunk neki. Legyen elképzelése arról, hogy mit szeretne, a legjobb, ha készít róla egy listát.
Kezdjük a legelején a táplálkozással. Az egészségtelen ételek fogyasztása miatt infarktus, az agyi erek betegségei és az alsó végtagi érszűkület is kialakulhat. Tudta, hogy az emberek több 50 százaléka ezek miatt hal meg? A gond azonban nem csak a mennyiségekkel van, a minőségi táplálék hiánya is megbosszulja önmagát. A rágcsálnivalókkal elfogyasztott só és cukor, a nátriummal tartósított felvágottak, a húskészítmények és az olajban sült ételek rendkívül ártalmasak. Váltson át rostban gazdag étkezésre, fogyasszon például szuperélelmiszereket, növényi tejeket és növényi olajokat, fehér liszt helyett teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret. Sokszor azért jelentkeznek emésztési zavarok, mert egyszerre annyit eszünk, amivel az emésztőrendszer nem tud megbirkózni. Ragaszkodjon inkább a többször, keveset elvéhez, étkezzünk naponta legalább ötször, kis mennyiséget. Emellett javasolt napi 2 liter víz.
Ha minden nap, minimum harminc percen át végzünk valamilyen mozgásformát, máris sokat tettünk az egészségünk érdekében. Ráadásul, ezzel helyreállíthatjuk a nem megfelelő bélperisztaltikát, és megszüntethetjük a krónikus székrekedést. Nem kell drága bérletet venni egy fitneszterembe, kezdetnek egy kiadós séta vagy 15 perces kocogás is megteszi. A vastagbéldaganat kockázatát is növeli a mozgásszegény életmód, míg a napi rendszeres testmozgás segít megelőzni az elhízást.
Az alkohol alkalmankénti fogyasztása még elfogadott, de ne nézzen gyakran a pohár fenekére. Az ital a szív izomzatára, a bélflórára is negatívan hat, a máj szöveteiről nem is beszélve. Való igaz, hogy feszültségoldó, ellazító és hangulatjavító hatású, ám a napi stressz levezetésére nem az alkohol a legjobb módszer. Hogy biztosan megszabaduljon a napközben felgyülemlett feszültségtől, kapcsolja ki telefonját és kényeztesse magát illóolajos fürdővel. Egy szál cigarettában több ezer mérgező, az immunrendszert legyengítő anyag található. A dohányzásról való leszokást tehát érdemes mielőbb elkezdeni, hiszen így nem csak rengeteg pénzt, de számos betegséget is megspórolhatunk magunknak. A dohányzás miatt kialakulhat érszűkület, de a cigarettának a szájüregi rákok kialakulásában is nagy szerepe van.
Az életmódváltás lépésről-lépésre való megvalósítása természetesen ezzel még nem ér véget. Ha az első három pontot kipipálta, fókuszáljon olyan célokra, mint az ideális testsúly elérése és megtartása, vagy az olyan betegségek leküzdése, mint a magas vérnyomás és a diabétesz.