Az uborka nem tartozik kimondottan a gyógynövények közé, pedig olyan egészségvédő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek méltán azzá tehetnék. Hogy miért kerüljön minél gyakrabban a tányérunkra, arról pillanatok alatt meggyőzzük. Lássuk, mi az uborka gyógyhatása!
Az uborka kifejezetten gazdag K-, és C-vitaminban, valamint a normális szívműködéshez elengedhetetlen káliumban. Vasból, magnéziumból, foszforból és B-6-vitaminból is jelentős mennyiséget vihetünk be a szervezetünkbe az uborka fogyasztásával. Erősen lúgos kémhatású, így elősegíti a sav-bázis egyensúly helyreállítását. Mivel antioxidánsban gazdag, így gyulladásokat, idő előtti öregedést, illetve rosszindulatú daganatokat okozó a szabadgyökök ellen is kitűnő. Az uborka gyógyhatása azonban ezzel nem merül ki.
Vízhajtó hatásának hála az uborka megelőzi a vesehomok és a vesekövek kialakulását, javítja a vesefunkciókat, átmossa a húgyutakat, megszünteti az ödémákat.
Az uborka enzim- és növényirost-tartalma segíti a helyes emésztést, a máj működését és az anyagcserét, mivel a 90 százaléka víz, méregtelenítő kúrák alkalmával is sikerrel alkalmazható. Ugyanezért a fogyókúrázóknak kifejezetten ajánlott kalóriaszegény uborka
Napi szintű fogyasztása áldásos a cukorbetegeknek, hiszen a héjában található hatóanyagok ösztönzik a hasnyálmirigy működését, ily módon szabályozzák a vércukorszintet.
Magas káliumtartalma révén az uborka nagy segítségünkre lehet a szívbetegségek megelőzésében és kezelésében, mivel csökkenti a vérnyomást, illetve a koleszterinszintet. Ehhez legalább napi fél kilót uborkát kell elfogyasztani.
Ha fáradt, karikás, dagadt a szemünk, akkor hűtsünk le 1-1 szelet uborkát és tegyük a csukott szemhéjunkra 10 percre. A kipihent tekintet garantált. Az arcra, dekoltázsra helyezve feszesítő, ránctalanító hatású. Az uborka gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkezik, ezért a pattanásos bőr is meghálálja
A benne lévő szilícium erősíti a körmöket és a hajat, kéntartalma pedig a haj növekedését gyorsítja, segíti elő.
Nyomjuk egy szelet uborkát nyelvünkkel a szájpadlásunkhoz 30 másodpercig, így csökkentjük a szájban lévő baktériumok mennyiségét, melyek sokszor a rossz lehelet okozói.
Segédkezik az izmok ellazításában, így csökkenti az izomlázat, és a fájdalmat.
Ha lefekvés előtt uborkát fogyasztunk, elkerülhetjük a gyötrő másnaposságot. A fejgörcsöt magas B-vitamin és elektrolit tartalma miatt gyorsan elűzi.