A „modern” étrend egyik következménye az elsavasodás, ami eleinte csak kisebb kellemetlenségeket, például gyomorégést, emésztési zavarokat okoz, idővel azonban betegségekhez is vezethet. Utóbbi elsődleges oka, hogy az elsavasodott szervezet általános ellenálló képessége is csökken. Szerencsére a sav-bázis egyensúly visszaállítható, ehhez lúgosításra, azaz lúgosító ételek és táplálékkiegészítők fogyasztására van szükség.
Az elsavasodás az emberek jelentős részét érinti, aminek oka a helytelen életmód és étrend: a túl sok savasító és kevés lúgosító étel fogyasztása, valamint a mozgásszegény életmód. Ha nem lúgosítunk, a sav-bázis egyensúly (az ideális pH-érték 7,0) felborulásának hatására kellemetlen panaszok, működési zavarok, idővel pedig betegségek jelentkezhetnek.
Bár más is állhat a hátterükben, a gyomorégés, a fáradékonyság, a gyakori hasfájás, a visszatérő fejfájás, az ízületi gyulladások, a görcsök és izomfájdalmak, valamint az ekcéma, a gombafertőzések, a rossz fogak, a töredező köröm és haj, jó eséllyel az elsavasodás következményei. Egyes betegségek is kapcsolatba hozhatók a sav-bázis egyensúly felborulásával: ilyen a cukorbetegség, a szorongás, vagy a csontritkulás, ahogyan az immunrendszer gyengesége is visszavezethető az elsavasodásra.
Szerencsére étrendváltással az elsavasodás visszafordítható, ehhez lúgosító élelmiszereket, illetve a folyamatot felgyorsító táplálékkiegészítőket kell fogyasztani. A helyes arány kb. 70:30 a lúgosító ételek javára a savasítókkal szemben. Hatékonyan lúgosít a petrezselyem, a padlizsán, a brokkoli, a cékla, a káposzta, az olíva, a spárga, a cékla, a lucerna, a bazsalikom, a rozmaring, a kakukkfű, az árpafű, a búzafű, lencse, a nyers paradicsom, az uborka, a spenót, a csíráztatott hüvelyesek, az ananász, a banán, a citrom, a narancs, az alma, a szilva, a szőlő, a füge és a datolya. Figyeljünk arra, hogy főzés hatására a paradicsom, a spenót és a padlizsán is savasító.