Amikor fűszereket használunk, elsősorban az vezet minket, hogy még finomabbá, illatosabbé és zamatosabbá tegyük ez ételeinket, esetleg italainkat. Kevesebbet gondolunk arra, hogy a fűszerek jelentős része valójában gyógynövény, amelyek számos egészségügyi panaszunkra, rosszlétünkre jelenthetnek gyógyírt. Ha például kapros krumplifőzeléket eszünk, a gyomorproblémáink enyhítéséhez is hozzájárulunk, míg a fahéjas tejberizzsel a vércukorszintüntet, vagy a megfázásos panaszokat csökkenthetjük. Persze a legjobb az, ha a fűszereket teaként fogyasztjuk: ebben az esetben még inkább élvezhetjük jótékony hatásaikat
Ha fáj, görcsöl a hasunk, fel vagyunk vizesedve, elrontottuk a gyomrunkat, együnk egy kevés kaprot. Görcsoldóként hatékonyan csillapítja a fájdalmat, megnyugtatja háborgó gyomrunkat, enyhíti a gyulladásokat, az emésztőnedvek termelődésének fokozásával segíti az emésztést. Mivel gyorsítja a bélmozgást, a székrekedés megszüntetéséhez, valamint a méregtelenítéshez is hozzájárul. Akkor a leghatékonyabb, ha teát főzünk belőle: néhány kapormagot forrázzunk le, lefedve hagyjuk állni öt percet. Leszűrés után kortyolva, melegen fogyasszuk, esetleg mézzel is ízesíthetjük.
Hatékony antioxidáns és fertőtlenítő, ösztönzi a vérkeringést, csökkenti az LDL (rossz) koleszterin szintjét, elpusztítja a baktériumokat, segít megszüntetni a hasmenést és a puffadást, valamint javítja az emésztést. A fahéj ráadásul az ősz és a tél egyik legfontosabb fűszere: erősíti az immunrendszert, ennek köszönhetően jól használható a megfázás és az influenza tüneteinek, köztük a torokfájás enyhítésére. Ehhez forraljunk fel vízben 3 kiskanál őrölt fahéjat, egy kis mézet és fekete borsot, és még forrón igyuk meg – gyorsan érezni fogjuk gyógyító hatását. Gyomorfájás ellen egy darab fahéj rudat főzzünk ki, és melegen, étkezés után fogyasszuk.