head

Lefogyaszt a burgonya diéta?

Burgonya diéta: miből áll, mennyit fogyhatunk vele?
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Egészség

A burgonyáról folyton azt hallottuk, hogy ne együnk belőle sokat, mert hizlal, és jó időre felejtsük el, ha fogyókúrázunk. Ez a teória mára megdőlt, hiszen a burgonya diéta nemcsak lefarag a kilókból, de enyhe lúgosító és méregtelenítő hatással is bír. Bár egy kissé egyhangú, ez a rostokban gazdag zöldség egészséges, nélkülözhetetlen ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaz. Ráadásul olcsó, könnyen beszerezhető, és egész évben eláll.

Való igaz, hogy a burgonya szénhidráttartalma aránylag magas, ám kevés kalóriát tartalmaz, emellett rostokban bővelkedik, így eltelít. 100 gramm burgonya nagyjából 80 kalória, remek vízhajtó és lúgosító hatással bír. Természetesen az olajban sütve nem engedélyezett, csak főtt burgonya fogyasztható, de a sütőben zsírpapírra helyezve is elkészíthető. Mielőtt azonban belevágnánk a lényegbe, ejtsünk néhány szót a burgonya gyógyhatásairól.

Sokféle bajra gyógyír

A burgonya egészségre gyakorolt hatását a népgyógyászat már sok száz évvel ezelőtt felismerte, és máig alkalmazza.  A burgonya A-, B-, és C-vitaminban gazdag, valamint vasban, cinkben, mangánban és káliumban is, utóbbinak hála jó hatással van a szívműködésre. Található benne karotin, tejsav, citromsav, szénhidrátárok, fehérjék, illetve allantoin. Mivel a nyers burgonya leve vízhajtó hatású megszabadít az ödémáktól, ily módon csökkenti a magas vérnyomást, és hozzájárul a méregtelenítéshez. Enyhíthetők vele a gyomorfekély tünetei, hiszen a burgonyalé a nyál és a gyomornedvek hatására dextrinekre bomlik, ami nyugtatja a gyomor nyálkahártyáját. A burgonya kipréselt leve puffadás, hasmenés és székrekedés esetén is hatékony. A burgonya reszeléket használhatjuk bőrbajok esetén, rátehetjük a gyulladt, gennyes sebekre, kelésekre. Ez a zöldség kálium tartalmánál fogva a szív- és érrendszeri betegségek ellen is véd, és elősegíti a bélflóra egyensúlyát fenntartó probiotikus baktériumok szaporodását.

Mennyit ehetünk belőle?

A burgonya diétával napi 800 kalóriát vihetünk be a szervezetünkbe, ami elsőre vajmi kevésnek tűnik, ám ez a zöldség felettébb tápláló, ezért hamar jóllakhatunk tőle. Ebédre harminc deka burgonyát, míg vacsorára húsz dekát ehetünk meg, ami összesen 400 kalória. A másik 400 kalóriát reggelire, tízóraira és uzsonnára kell elosztani, ebbe leginkább egy sovány joghurt fér bele némi idénygyümölccsel/zöldséggel variálva. A burgonya diétát nem javasolt 7 napnál tovább folytatni, mert a túlzott kalóriamegvonás megviseli a szervezetet. Egy hét alatt nagyjából 3-3,5 kiló fogyásra számíthatunk, ám ahhoz, hogy ezt elérjük, legalább napi 2-3 liter vizet el kell fogyasztani.

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!