A flavonoidokról napjainkban nagyon sok szó esik. Ennek ellenére kevesen tudják, hogy mik is ezek valójában és mire jók. Pedig érdemes lenne velük közelebbről megismerkedni, mivel számos kiemelkedő egészségvédő tulajdonsággal rendelkeznek.Nem mellesleg, segítik a C-vitamin hasznosulását a szervezetben.
A flavonoidok főként zöldségek és gyümölcsök héjában, magjában és szárában találhatók meg. Ezt a vegyületet a növény kifejezetten saját védelme érdekében termeli, így óvja meg magát a kártevőkkel, vírusokkal és egyéb káros behatásokkal szemben. Az emberi szervezetben a flavonoidok hasonlóan erőteljes jótékony hatást fejtenek ki.
A flavonoidok antioxidáns hatásuk révén harcolnak a káros szabadgyökökkel szemben. Fogyasztásuk erősíti az immunrendszert, védi a szív- és érrendszert, gátolja a zsírsavak oxidációját, csökkenti a koleszterinszintet, és meggátolja az érelmeszesedést. Emellett elsőrangú gyulladáscsökkentők, védelmet nyújtanak a vírusos és bakteriális fertőzések ellen, valamint antiallergén hatással bírnak. A flavonoidok rákellenes hatása bizonyított.
Fogyasztásuk biztosítja a hosszabban tartó fiatalságot, védi a sejteket, erre megelőzés szempontjából is érdemes erre figyelni. Ösztrogénhatású tulajdonságuk miatt, a kisebb nőgyógyászati betegségek esetén is javasolhatók.
Jelenleg csaknem hatezer féle gyógyhatású flavonoid vegyületet tartunk számon, de a lista ezzel még koránt sem teljes. A legtöbb flavonoid a piros és sötét színű gyümölcsökben van. Flavonoid tartalmú növények a leveles zöldségek (spenót, káposztafélék, brokkoli, lucerna, petrezselyem). A hagymafélék (főként a fokhagyma és a vöröshagyma). A cékla és a vörös bab, a paradicsom, a különböző lencse fajták, a bogyós gyümölcsök (eper, szeder, málna, meggy, cseresznye, szilva, szőlő, fekete ribizli, áfonya, acai bogyó).A citrusfélék, de a kamilla, a csipkebogyó és a szója bővelkedik bennük. Az olajos magvak közül a dió emelkedik ki jelentős flavonoid tartalmával, emellett fűszer- és gyógynövények tartalmazzák nagyobb mennyiségben, ilyen például a kakukkfű, a rozmaring, továbbá a kömény.
Az édességek kedvelőinek jó hír, hogy a minőségi étcsokoládé bővelkedik a szabad gyököket megkötő és gyulladásgátló antioxidáns flavonoidokban, nem mellesleg serkenti az antidepresszáns hatású szerotonin termelését, azaz a jó kedvre derít.
A flavonoidok támogatást nyújtanak C-vitamin szervezetben való felszívódásához. Éppen ezért, érdemes a flavonoidokkal kombinált C-vitamin mellett letenni a voksunkat.