Naponta főzzük és esszük őket, de azzal nem vagyunk tisztában, hogy milyen hatással vannak az egészségünkre. Pedig jó lenne, ha tudnánk, hogy ezek rákkeltő ételek.
Régóta tudjuk, hogy az életvitelünk és az étkezési szokásaink nagyban befolyásolják az egészségünket. Bizonyos ételek megbetegítenek bennünket, cukorbetegséget, magas vérnyomást, köszvényt és egyebeket okoznak. Egyes ételek egészségromboló hatása azonban végzetes is lehet. Melyik az 5 legveszélyesebb rákkeltő étel?
Számos vizsgálat igazolta, hogy a telített zsírokban gazdag húsok fogyasztása összefüggésbe hozható a daganatos betegségekkel. Az állati fehérje-fogyasztás ezen felül összekapcsolható a szív-és érrendszeri betegségekkel, a cukorbetegséggel és az elhízással. A húsok ugyanis nélkülözik a fitonutrienseket, amelyek hiánya jelentősen lecsökkenti az emésztésünk hatékonyságát, ráadásul főzésük során rákkeltő anyagok is képződnek.
A tejtermékek legfőbb fehérjéjéről, a kazeinről tudományos vizsgálatok igazolták, hogy elősegíti a rák kialakulását, emeli a vér koleszterinszintjét és az érelmeszesedéses plakkok kialakulását. A tej fehérjéi erőteljesen támogatják az autoimmun folyamatokat, az immunrendszer például nem képes különbséget tenni a tehéntej fehérje fragmentumok és a hasnyálmirigy sejtek között, így mindkettőt elpusztítja. Állati tejtermékek helyett fogyasszunk inkább növényi tejet.
A túlzott cukorfogyasztás magas vérnyomáshoz, cukorbetegséghez, gyulladásokhoz vezet, emeli a szabad gyökök szintjét, gyengíti az immunrendszert, felgyorsítja az öregedést, ezért is ajánlott a cukrot elhagyni az étrendünkből. A cukor a daganatos sejtek legfőbb tápláléka! A cukorpótlókkal sem árt vigyázni, a ciklamátokat a gyomorban található baktériumok ciklohexaminná alakíthatják. Egyes állatkísérletek ezt az anyagot teszik felelőssé a különféle daganatos megbetegedésekért.
A nátrium-nitritek és tartósítószerek szívbetegségeket és a rákot okozhatnak, emellett magas vérnyomást és allergiát. A gyomorba és a tápcsatorna további részeibe kerülve a nitrit nitrózaminná alakul, és DNS-károsodást okoz.
Ugyan a növényi olajok alapjában egészségesek, hiszen számottevő mennyiségben tartalmaznak többszörösen telítetlen zsírsavakat, az úgynevezett hidrogénezés során átalakulnak telített-, illetve transzzsírsavakká. Ezek, fokozzák a vér koleszterinszintjét, növelik a szív-és érrendszeri betegségek kockázatát, különféle gyulladásokat okoznak, és daganatképző hatásuk van. Az olajban való sütés során pedig a hevítés miatt rákkeltő akrilamid keletkezik.