head

Érvek az édesburgonya mellett!

Az édesburgonyát számos módon elkészíthetjük
Rosttartalma miatt jó hatással van az emésztésre, tisztítja a beleket, segíti elkerülni a székrekedést az édesburgonya
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Egészség

Sokszor láttuk, talán meg is kóstoltuk, de alig tudunk valamit az édesburgonyáról. Nevéhez hűen nagyon édes (magas a szénhidráttartalma), de semmi köze a burgonyafélékhez. Mi azonban nem a rendszertani besorolása miatt szeretjük, ez a fura külsejű növény nagyon finom és egészséges.

Az édesburgonya tulajdonképpen nem is burgonya, elnevezése megtévesztő, bár nagyon emlékeztet rá, a szulákfélék családjába tartozik. Főként a gyökérgumójáért termesztik, de zsenge levelei is fogyaszthatók.

Mi van az édesburgonyában?

A Közép-Amerikában őshonos édesburgonya (Ipomoea batatas) gyökérgumójának íze leginkább a sütőtök és a gesztenye ízére hasonlít. A legtöbb éghajlatú országban alapvető élelmiszernek számít, úgy használják a főzéshez, mint mi a krumplit. Rendkívül tápláló, értékes vitaminokat ásványi anyagokat rejt magában. Magas a C-, B-, és E-vitamin-tartalma, béta-karotint, cinket, magnéziumot, kalciumot, nátriumot, vasat és szelént tartalmaz. A legtöbb növénnyel ellentétben sok benne a protein, kalóriatartalma alacsony, rostjai miatt hamar eltelít, ezért a fogyókúrázók is jó hasznát vehetik.

Édesburgonya hatása

Rosttartalma miatt jó hatással van az emésztésre, tisztítja a beleket, segíti elkerülni a székrekedést. Csökkenti koleszterintszintet, egyenletesen tartja a vércukorszintet, ezért az édesburgonya véd a cukorbetegségtől. A benne található kálium támogatja az egészséges szívműködést, antioxidánsai felveszik a harcot a káros szabadgyökökkel szemben, erősítik az immunrendszert, és gátolják az öregedést. A béta-karotin a szem egészségét óvja, míg a nátrium segít a vérnyomás szabályozásában. A magnézium hozzájárul a fáradtság csökkenéséhez, a cink pedig elősegíti a sebgyógyulást, hozzájárul a hormonszintézishez, antibakteriális hatásának köszönhetően elősegíti a pattanásos, aknés bőr, valamint az ekcéma gyógyulását.

Édesburgonya főzéshez

Az édesburgonyát számos módon elkészíthetjük. Csinálhatunk belőle hasábburgonyát, burgonyapürét, burgonyasalátát, tepsis burgonyát, levest vagy főzeléket, muffinokat és kekszeket, de még fánkot is. Az édesburgonya recepteknek se szeri, se száma, érdemes utána olvasni az interneten.

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!