Nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat, vitaminokat, különböző ásványi anyagokat, rostokat és fehérjéket, ezért sorolható a búzacsíra a szuperélelmiszerek közé. Igazi egészségbombáról van szó, amihez ráadásul bárki könnyen hozzájuthat, hiszen a búzamag csíráztatását akár otthon is elvégezhetjük.
Talán kevésbé közismert, hogy a búza egészségvédő hatóanyagai a csírájában összpontosulnak, ezért nem jutunk hozzá ezekhez a jótékony összetevőkhöz – vagy legalábbis kisebb mennyiségben –, ha csak fehér lisztet fogyasztunk. Amennyiben nem vagyunk gluténérzékenyek, jó, ha a napi étrendünk részévé válik a búzacsíra, ami nagyszerű immunerősítő, szívvédő és méregtelenítő. Otthon is könnyen előállítható, és jó szolgálatot tehet a ránk leselkedő szezonális betegségek ellen.
A búzacsíra bőségesen tartalmaz különböző vitaminokat és ásványi anyagokat, gazdag fehérjékben, rostokban és antioxidánsokban. Jótékony összetevőinek sokszínűsége és mennyisége miatt nevezhetjük a búzacsírát valódi szuperélelmiszernek. Legfontosabb egészségvédő hatásait elsősorban antioxidánsainak köszönheti. Ezek ugyanis képesek semlegesíteni a túltermelődő szabad gyököket, amelyek károsítják a DNS-t, jelentősen megnövelik a gyulladások, érrendszeri és daganatos betegségek kockázatát, gyorsítják az öregedési folyamatokat. Szívvédő tulajdonságához hozzájárul magas vas- és káliumtartalma, valamint az is, hogy a káros LDL koleszterin mennyiségét csökkenti, a jótékony HDL koleszterin szintjét pedig megemeli a vérben, valamint szabályozza a vérkeringést és a vérnyomást, segít fenntartani az érfalak rugalmasságát. Kiváló immunerősítő, amit főképpen a benne található jelentős mennyiségű klorofillnak, szelénnek, omega-3 zsírsavaknak, E-, D- és A-vitaminnak, illetve a folsavnak köszönhet. Összetevői felveszik a harcot a káros baktériumokkal szemben, folsavtartalma miatt, különösen ajánlott várandós nőknek, hiszen hozzájárul a születési rendellenességek megelőzéséhez.
Mivel a búzacsíra fokozza az anyagcserét, és elősegíti a tápanyagok hasznosulását, rendszeres fogyasztásával az energiaszintünket is magasan tarthatjuk. Ráadásul, az emésztési zavarok elkerülésében is számíthatunk erre a sokoldalú csírára. További előnye, hogy támogatja a máj működését, rostjai pedig hozzájárulnak a vastagbélben lerakódó méreganyagok eltávolításához, valamint a székrekedés megszüntetéséhez. Ezek a tulajdonságai hatékony méregtelenítővé teszik a búzacsírát, ami a vércukorszint szabályozásában is jó szolgálatot tehet, így a diabéteszesek – orvosi felügyelet mellett – bátran fogyaszthatják.
A búzacsíra hatására csökken a stressz, megnyugszik az idegrendszer, sőt, az izomgörcsök is enyhülnek. Ugyanakkor nagyszerű élénkítő, fizikailag és szellemileg egyaránt felfrissít. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy oldódjon a feszültség, és ismét pozitívan lássuk a világot.
Legegyszerűbb, ha készen vásároljuk meg, de a búzacsíra otthon is könnyen előállítható. A bio búzamagokat néhány órára áztassuk be, majd tegyük egy üvegtálba, öntsük le vízzel és fedjük le gézlappal. Naponta egyszer locsoljuk meg, de arra figyeljünk, hogy a magok ne álljanak vízben. Ha világos helyen neveljük, a csírák egy héten belül leszedhetők. Naponta együnk kb. 50 gramm megmosott búzacsírát, a legjobb, ha salátához, joghurthoz adjuk. A leszüretelt csíra pár napig eltartható a hűtőben, ezt követően szárítás után daráljuk le, így akár müzlibe, szószokba is tehetjük. Arra viszont figyeljünk, hogy glutént tartalmaz, így az erre érzékenyeknél kellemetlen tüneteket okozhat.
Hivatkozások:
http://ajcn.nutrition.org/content/77/6/1385.full.pdf+html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12400879
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3507301/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1952203/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2886277/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15585760
http://www.termeszetcseppjei.hu/buzacsira-tricitum-aestivum/