Gyakran hangzik el a kérdés, hogy mit tehetünk a feledékenység ellen? Vannak-e olyan csodaszerek, táplálékkiegészítők, ételek, amik segíthetnek fejleszteni a memóriát?
Első hallásra talán furcsának hangzik, hogy az étkezésünkre ügyelve, sokat tehetünk a feledékenység ellen. Pedig egyes tápanyagok hatására javul az agyi vérkeringés, és jobban tudunk koncentrálni.
Feledékenységet okozhat a rossz agyi vérkeringés, a kimerültség és a stressz, az alváshiány és a tápanyaghiány, de bizonyos vényköteles gyógyszerek - altatók, nyugtatók, antidepresszánsok - miatt is romolhat a memóriánk. Ha a probléma mögött nem betegség (Alzheimer-kór, demencia, agyi erek meszesedése, pajzsmirigyproblémák) áll, az agytápláló ételek segíthetnek a feledékenység ellen.
Egyes antioxidáns vitaminok bevitele kimondottan ajánlott, mondhatni kötelező, de olyan tápanyagokra is szükségünk van, amik az idegsejtek közötti megfelelő kommunikációért felelősek. Ajánlott a lecitin tartalmú ételek fogyasztása. A lecitin fő alkotóelemei közé tartozik a kolin amelyből acetilkolin képződik, ami egy neurotranszmitter (ingerületátvivő) molekula. Kellő lecintihez juthatunk, ha sok tojást, olajos magvakat vagy búzacsírát eszünk. Az omega-3 zsírsavak szintén segíthetnek a feledékenység ellen, és a memória fejlesztését is szolgálják. A tengeri halak bővelkednek omega-3 zsírsavakban, de aki nem szereti a halat, szedhet halolaj kapszulát, vagy választhatja a szójacsírát, mandulát, diót, és a különféle növényi olajokat.
Antioxidáns vitaminok bevitelével is sokat tehetünk a feledékenység ellen. A B12-vitamin az idegsejtek között a megfelelő ingerületátadásért felelős mielin képződésére hatással van, hiánya idegrendszeri problémákat okoz. Minden vörös hús bővelkedik B12-vitaminban, de a tojás, a fehér húsok, a halak és a kaviár is. A jó memóriához és agyműködéshez szükséges a B1-, B2-, B6-, és a C-vitamin, továbbá az E-vitamin és a folsav. B1-vitaminban gazdag a barna kenyér, a búzacsíra, a korpa, a dió, a mogyoró, B2-őt a zöldbab, a borsó, az olajos magvak. B6-vitaminban a zöldborsó, a burgonya, a vöröshagyma és a banán. Remek C-vitamin forrás a zöldpaprika, a narancs, a citrom, az articsóka, a karalábé, a fodros kel, valamint a sóska. Folsavhoz sötétzöld ételekből juthatunk, ilyen a spenót, a sóska, a brokkoli, valamint az élesztő és a hüvelyesek.
A flavonoidok fokozzák a vérkeringést, ettől az agy oxigénellátottsága is javul. Fogyasztásuk erősíti az immunrendszert, védi a szív- és érrendszert, csökkenti a koleszterinszintet, meggátolja az érelmeszesedést. Legfőbb flavonoid források a zöld leveles zöldségek, a cékla, a bogyós gyümölcsök (mint az acai bogyó, csipkebogyó), de a szója is bővelkedik bennük.