head

Miért legyen a házi patikában ashwagandha?

ashwagandha-kep
Az ashwagandha egészségvédő tulajdonságai rendkívül sokrétűek
Koprivanecz Magdolna Koprivanecz Magdolna
Dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember
Téma: Szuperélelmiszerek

Az ashwagandha egy sor egészségvédő tulajdonsággal rendelkezik, nem véletlenül vált Indiában az ájurvéda rendkívül nagy tiszteletnek örvendő gyógynövényévé. Mutatjuk, mi mindenben segíthet ez a szuperélelmiszer.

Az ashwagandha gyökere a ló (ashwa) illatára hasonlít, a nevét is innen kapta. Azt gondolták, hogy aki eszik belőle, azt egy ló erejével ruházza fel. Biológiailag aktív kémiai alkotóelemei olyan betegségek ellen lépnek fel hatásosan, mint a Parkinson-kór, a cukorbetegség és a reuma, de még számos kórkép esetén nyújthat támogatást.
 


Az Indiában és Észak-Afrikában őshonos ashwagandhát (Withania somnifera) Európában álombogyóként szokták emlegetni, miután ellazító tulajdonságú, és könyebbé teszi az alvást. A növény gyökerének alakja hasonlít a ginszengére, ezért az indiai ginszeng jelzővel is illetik. Bogyós termése a cseresznyére emlékeztet, így egyes helyeken téli cseresznyeként ismerik. Indiában a gyökeréből, leveleiből származó kivonatot és port évezredek óta sokféle betegség kezelésére használják, nyugaton mostanában lett népszerű.
Az ashwagandha vegyületei sokfélék. Találhatók benne alkaloidok, szaponinok és növényi szteroidok.  De melyik mire való?

Witaszomin: fokozza a étvágyat, gyorsítja és anyagcserét, megnyugtat, hatékony altató

Witanolid: fertőtlenít, csökkenti a gyulladást, tumorellenes

Szteroid-glikozidok: oldják a stresszt, erősítik az immunrendszert

Szkopoletin, illetve szomniferin: izom- és görcsoldó

Kolin: fentartja az idegek és az izmok egészségségét, segíti az anyagcsere-folyamatokat

Rutin: antioxidánsként képes semlegesíti a szabad gyököket, fellép a különféle kórokozók ellen

Milyen betegségek esetén alkalmazható?

Több tanulmány alátámasztotta, hogy az ashwagandha lelassítja és megállítja az idegsejtek sorvadását. Az idegsejt sorvadással járó betegségek közé sorolható az Alzheimer-, a Parkinson-, illetve Huntington-kór. Az ashwagandha alkalmazható szorongás ellen, javíthatja az agy működését, segíthet leküzdeni a depressziót, és elűzni az álmatlanságot. A gyökérkivonat a székrekedés egyik ellenszere, vízhajtó, támogatja az anyagcserét, ezzel pedig a zsírégetést.

Vágykeltőként szintén hatékony

Vágykeltőként szintén hatékony, ahogyan a reumás fájdalmak és gyulladások leküzdésében is. Gyulladáscsökkentő tulajdonsága fekélyek, kelések, pattanások esetén ugyancsak érvényesül. Levelei láz-és fájdalomcsillapítóként funkcionálnak, de a magjai is értékesek. Utóbbiak parazitaellenesek.  Az indiai cseresznyével a férfiaknak is érdemes barátságot kötnie, ugyanis növelheti a tesztoszterontermelődést, a termékenységét, a hímivarsejtek mozgékonyságát és minőségét. Az izomerőre szintén pozitívan hat, sportolás mellett segít növelni az izomtömeget, és megszabadítani a felesleges testzsírtól. A Withania somnifera elbánik a stresszel, miután csökkenti a kortizolszintet. Egy folyamatos stresszben élő felnőttekkel végzett vizsgálatban azoknál, akik az ashwagandha port fogyasztottak, jelentősen alacsonyabb lett a kortizolszintet mértek a kontrollcsoportéval szemben. De nem egyedül a kortizolszint megfékezésére alkalmas, a koleszterin- és trigliceridszint tekintetében ugyanerre képes. Több tanulmány igazolta, hogy a Withania somnifera csökkenti a vércukorszintet, és növeli az inzulin szekréciót. Állatkísérletekben és kémcsövekben végzett vizsgálatok úgy találták, hogy az ashwagandha elősegítheti a rákos sejtek programozott halálát, pontosabban fogyasztásával a rákos sejtek kevésbé ellenállóak az apoptózissal szemben.

Vannak ellenjavallatai?

Bár az ashwagandha a legtöbb esetben nyugodtan szedhető, az autoimmun betegek számára nem javasolt. Pajzsmirigy-túlműködés fennállásakor szintén nem ajánlott. Várandós és szoptató asszonyok, altatót és a szorongás elleni gyógyszereket szedők számára ugyancsak kerülendő az indiai ginszeng.

Mennyit szedjünk belőle?

A gyökérkivonat javasolt adagolása a táplálékkiegészítő típusától függ. Tartsuk szem előtt, hogy a kivonatok hatékonyabbak a nyers gyökérnél vagy pornál. A standardizált gyökérkivonatot általában 450–500 mg-os kapszulákban forgalmazzák, amiből napi 1-2 szemet kell bevenni. Por esetében fél-egy teáskanálnyi mennyiséget ajánlott elkeverni 2-3 dl folyadékban.

Források:

https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-ashwagandha-benefits

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252722/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3459457/

https://www.supergreens.hu/mi-az-a-szuperelelmiszer/

https://www.supergreens.hu/szuperelelmiszerek-blog-cikk/ashwagandha/

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!