head

Leesik az álla, ha megtudja, mire jó a spárga!

sparga
Egészségvédő szuperélelmiszerként, a spárga több irányból támogatja szervezetünk működését
Koprivanecz Magdolna Koprivanecz Magdolna
Dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember
Téma: Szuperélelmiszerek

A spárga kedvelőinek eddig is népes tábora volt, ám most újabb rajongókra tehet szert. Ezt a tavaszi zöldséget ugyanis nemcsak az íze miatt érdemes fogyasztani, antioxidánsainak köszönhetően az egyik leghatékonyabb öregedés gátló zöldség, ráadásul gyulladások ellen is hatékony. Soroljuk a többi mellette szóló érvet is!

Az egészségvédő spárga az egyik első tavaszi zöldség, bőségesen tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat és értékes aminosavakat, ugyanakkor szinte kalóriamentes. Fogyasszunk belőle minél többet, hiszen segít feltölteni szervezetünk kiürült tápanyagraktárait, ráadásul kiváló antioxidáns. Szezonja június végéig tart.


Mi van benne?

A spárga - ami, bármilyen fura, de a fokhagyma távoli rokona - gazdag növényi rostokban, rendkívül alacsony kalóriatartalommal rendelkezik, így nem véletlenül a fogyókúrázók egy kedvenc tavaszi eledele. Okkal, hiszen rendkívül egészséges: gazdag B-, C- és E-vitaminban, rézben, szelénben, folsavban, létfontosságú aminosavakban és rostokban, a zöld színű spárga klorofilban is bővelkedik. K-vitaminból 40 gramm spárga fedezi a napi ajánlott bevitelt. Mindezek mellett jelentős a vas-, kálium-, A-vitamin-, foszfor-, magnézium- és kolintartalma, ennek köszönhető, hogy a spárga egészségvédő szuperélelmiszerként, több irányból támogatja szervezetünk működését. Alacsony kalóriatartalmú, miként cukrokban és szénhidrátokban is szegény. Ugyanakkor bőséges rostforrás, nagy része pedig víz, így amellett, hogy javítja az anyagcserét, teltségérzetet okoz.

Spárga hatása

Tavasszal különösen fontos a méregtelenítés, hiszen a hideg hónapokban, a tápanyagokban szegény táplálkozás és a mozgásszegény életmód miatt, megnő a szervezetben a lerakódott mérgek és káros salakanyagok mennyisége. Ez a különleges zöldség nagyszerű méregtelenítő, diétás rostjai megtisztítják a vastagbelet, a bélmozgások ösztönzésével támogatják az ürítést, segítenek megszüntetni a székrekedést és a hasmenést. Mivel a spárga rostjai valamint hozzájárulnak a bélflórát felépítő jótékony probiotikus baktériumok szaporodásához, az emésztést is javítják: ezek a baktériumok ugyanis többek között emésztőenzimeket termelnek. Kiváló vízhajtó, ami elősegíti a vesék megtisztítását, míg a zöld spárga magas klorofilltartalma a máj méregtelenítésében és tehermentesítésében kap fontos szerepet. A klorofill avítja a szervezet oxigénellátását, gátolja a fertőzések kialakulását, így az emberi szervezet számára is biztonságos „fertőtlenítőszer”. Megfelelő mennyiségben, alkalmas a baktériumok, a penész és a sarjadzó gombák, például a Candida közömbösítésére. Emellett a klorofill használható a belek, valamint a máj és a vese tisztítására. Koreai kutatók megállapították, hogy a spárga kivonata megvédi a májsejteket az alkohol okozta károsodástól. A benne található aszparginsav fokozza a nátrium kiürülését a szervezetből, ami csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, különösen a magas vérnyomás kockázatát. Szintén szívvédő tulajdonságát erősíti jelentős káliumtartalma, valamint az is, hogy a spárga rostja segítenek normalizálni a vérnyomást. És ez még nem minden: antioxidánsai, például az A-vitamin és a szaponinok óvják a szívet és az érrendszert a különböző elváltozások kialakulásától, a benne található rostok pedig csökkenti a káros LDL koleszterin szintjét, ami kulcsfontosságú az erek egészségének megőrzésében. 

Bőségesen tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat

Immunerősítő zöldség

Ha rendszeresen eszünk spárgát, biztosak lehetünk benne, hogy immunrendszerünk működése is javulni fog. A spárga antioxidáns összetevői - elsősorban a glutation, a rutin, a C- és E-vitamin, a szaponinok, illetve a poliszacharidok - hatékonyan támogatják szervezetünk védekezőképességét, ösztönzik az immunsejtek termelődését, valamint megkötik a rákot, gyulladások, szívbetegségeket okozó, és a sejtek öregedését felgyorsító szabad gyököket. Az immunrendszer erősítéséhez a rostok a bélflóra egyensúlyának fenntartásán keresztül is hozzájárulnak. Az immunsejtek 80 százaléka ugyanis a vastagbélben található, működésüket a szintén itt elhelyezkedő bélflóra állapota közvetlenül befolyásolja.

Revitalizáló

Antioxidánsainak egyedi összetétele a titka a spárga kimagasló revitalizáló hatásának, sokan a leghatékonyabb fiatalító zöldégnek tartják. Ha az időben nem is repít vissza, az bizonyos, hogy oldja a feszültséget, segítségével fittebbnek érezzük magunkat. Rendszeres fogyasztása gyorsítja a bőr, az izmok és a csontok megújulását, erősíti a látást, szabályozhatja a vércukorszintet, segíthet a pajzsmirigyproblémák esetén, valamint távol tarthatja a gyulladásokat.
A frissen préselt spárgalé a vér lúgosítása révén jó hatással van a pattanásos, gyulladt, ekcémás bőrre, 4-5 hajtásból zöldségcentrifugával fél csészényi nyerhető. Spárga receptek a Vitalitás Magazinban olvashatók.

Amikor nem ajánlott

Amennyiben vesegyulladásban, hólyaghurutban, vesekövességben, prosztatagyulladásban szenvedünk, csak orvosi engedéllyel együk, mert a zöldség hatására súlyosbodhatnak a panaszaink.

Hivatkozások:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249924/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4027291/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19895471

https://www.vitalitas-magazin.hu/taplalkozas/sparga-hatasai

 https://www.supergreens.hu/mi-az-a-szuperelelmiszer/

https://www.vitalitas-magazin.hu/szezonalis/sparga-receptek

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!