A hernyógomba − Cordyceps Sinensis − a legritkább gyógygombák közé tartozik: igen kevés helyen terem meg vadon, termesztése pedig hosszadalmas, és sokszor kevés eredménnyel járó feladat. A begyűjtése sem egyszerű, mivel a hernyógomba szereti a „nehéz terepeket”, főként a Himaláján fordul elő, egészen 5000 méter magasságig. Az, hogy annak idején felfigyeltek erre a különleges tulajdonságokkal rendelkező gombára, állítólag a tibeti pásztoroknak köszönhetjük, akik rájöttek arra, hogy a hernyógomba hatására az állatok egészségesebbé és erősebbé válnak.
Az ősi kínai orvoslás évszázadok óta – ahogyan a szintén népszerű shiitake, maitake és reishi gyógygombákat − ismeri és értékeli a hernyógomba jótékony hatásait. Úgy tartották, az egyik legjobb „csodaszer” arra, hogy visszaszerezzük szellemi és fizikai képességeinket, ezért a lábadozó betegek szinte napi rendszerességgel fogyasztották. Persze, csak az igen jómódúak, hiszen a hernyógomba a mai napig az egyik legdrágább gomba a világon.
A hernyógomba igen gazdag lipidekben − a növény 57,84 százaléka −, ezek közül a legfontosabbak a telítetlen zsírsavak, a linolsav és az olajsav. A gomba 42,16 százaléka telített zsírsav, főként palmitinsavban bővelkedik. A hernyógomba 29-33 százalékát proteinek, nyomelemek, vitaminok − E-, K-, B1-, B2-, és B12-vitaminok − és 3-8 százalékban poliszacharidok teszik ki. A kutatások szerint gyógyhatását összetevőinek páratlan kombinációjának köszönheti. Aktív hatóanyagai között kulcsszerepet kap a cordycepin és a cordycepin sav, valamint a poliszacharidok közül a β-glükánok és a b-manna. A hernyógomba számos ásványi anyagot, főként káliumot, nátriumot, vasat és rezet tartalmaz jelentősebb mennyiségben. A benne található cink, a magnézium, és a mangán hozzájárul az ivarmirigyek megfelelő működéséhez, talán ezért is kapott helyet a régi időkben a hernyógomba a leghatásosabb afrodiziákumok között.
A hernyógomba egyik fő gyógyhatása, hogy remekül erősíti immunrendszerünket, ezért fogyasztásával elkerülhetjük a fertőzéses, szezonális – pl. influenza, megfázás − megbetegedéseket, remek vírusölő, valamint csökkenti, vagy akár meg is szünteti, a különféle allergiák tüneteit. Összetevői révén a hernyógomba segít megelőzni a különféle rosszindulatú daganatok − carcinoma − kialakulását, főleg a veséket, a májat, és a tüdőt óvja, valamint hatékonyan veszi fel a harcot a leukémiával szemben is. A hernyógomba csökkenti a vérben az LDL koleszterin szintjét, ezáltal óvja és erősíti az érfalakat, hozzájárul a megfelelő vérkeringéshez, erősíti a szívet, mérsékli a szív-, és érrendszeri betegségek –szívinfarktus, stroke, stb. − kialakulásainak kockázatát. A hernyógomba antioxidáns, és gyulladáscsökkentő hatása pozitívan hat a lipidekre, a vércukor szintre, és a transzaminázokra – ezek szintje főleg májproblémák esetén emelkednek meg. A hernyógomba rendszeres fogyasztása hatékonyan csökkenti/szünteti meg a zsírmájat, amely májgyulladáshoz vagy akár májdaganathoz is vezethet. Annak eredményeként, hogy a hernyógomba csökkenti a vér kreatinin − izmokból származó fehérje lebomlási melléktermék − és a vizelet fehérjetartalmát, hozzásegíti a veséket a helyes működéshez, csökkenti a különféle vese és húgyúti megbetegedések – beleértve a veseelégtelenséget is − kialakulásának lehetőségét. Egy kínai tanulmány megállapítja, hogy a hernyógomba javítja a veseműködést, és akadályozza a lupus nephritis (gyakori autoimmun veseelégtelenség) kiújulását.
A hernyógomba fogyasztásával javul az emésztés és a szervezet természetes méregtelenítése, felgyorsul a salakanyagok kiürülése, enyhülnek a cukorbetegség tünetei.
Ezen kívül remek vérnyomáscsökkentő, valamit használatával orvosolhatók az alvászavarok, legyen szó betegség, vagy stressz okozta alváshiányról. Főzete hatékony nyákoldó, és köhögéscsillapító, jelentősen javítja az asztma tüneteit, a hernyógomba alkalmazásával szinte minden légúti megbetegedés eredményesen kezelhető. Ennek oka az, hogy nem csak kiváló gyulladás gátló és immunerősítő, hanem egyensúlyba hozza a Th1, és a Th2 linfociták arányát.
A hernyógomba remek megoldás lehet a fáradékonyság és a depresszió leküzdésében, mivel jelentősen javítja a szervezet oxigénellátását, stimulálja az adenozin-trifoszfát (ATP) termelődését, ami a sejtek egyik legfontosabb energiaforrása. Fogyasztásával nem csak hangulatunk és fizikai erőnk javulhat, de redukálódik a degeneratív betegségek kialakulásának esélye is, sőt, lassul a korral járó sejtelöregedés. A hernyógomba elősegíti a nemi hormonok szintézisét is, azaz növeli a libidót, és fokozza a termékenységet, úgy a nők, mint a férfiak esetében.