head

Hatékony méregtelenítő zöldségek

méregtelenítő zöldségek
méregtelenítő zöldségek
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Emésztés

Ha kimerültnek érzi magát, és egy kis energiára lenne szüksége, a méregtelenítő gyümölcsökön kívül léteznek méregtelenítő zöldségek is, amelyek segítenek. Most bemutatjuk ezeket.

Időnként a szervezetünknek szüksége van egy alapos nagytakarításra, hogy megújuljon és megteljen energiával. Ebben segítenek a méregtelenítő kúrák, melyek az egészséges életmód részei.  

A természet méregtelenítő és tisztító zöldségek formájában számtalan megoldást kínál arra, hogy megszabaduljunk a toxinoktól, ezért érdemes párat beépítenünk az étrendünkbe. De melyek ezek?

Zeller

Sokan azt hiszik, hogy a zeller csupán a levesek nélkülözhetetlen alapanyaga, pedig a zeller tökéletes méregtelenítő zöldség is. Ez a negatív kalóriás finomság hatékony segítőnk lehet egy méregtelenítő kúra során, felpörgeti az emésztést, és hamarabb kiürülnek bélrendszerünkből a méreganyagok. A zeller fogyókúra idején is kiváló megoldás: ha szeretnénk megszabadulni pár kilótól, akkor tegyünk ebből a zöldségből a levesekbe, salátákba és gazdagítsuk a köreteket is ezzel az intenzív aromájú kalóriafaló finomsággal.

Snidling

A snidling a zellerhez hasonlóan jó hatással van az emésztésünkre, ráadásul egyfajta természetes méregtelenítőként is funkcionál. Ez a zöldség segít csökkenteni a vér koleszterinszintjét, támogatja a méregtelenítési folyamatokat, így, nemcsak kellemes ízt kölcsönöz az ételeknek, hanem szervezetünkre is jó hatással van. Ha snidlinggel fűszerezünk az ebéd vagy a vacsora készítése során, biztosak lehetünk benne, hogy aznap is tettünk egészségünkért.

Sóska

A sóskát se felejtsük ki, ha méregtelenítő zöldségeket keresünk.  Savanykás íze ellenére remek lúgosító hatással rendelkezik, és bélrendszerünkre is jótékonyan hat. Ez a méregtelenítő zöldség támogatja a szervezet természetes méregtelenítési folyamatait, és segít tisztán tartani a beleinket. A sóska kiváló immunerősítő is, bőven tartalmaz C-vitamint, így a fertőző betegségeknek is elejét vehetjük, ha beépítjük az étrendünkbe.


Miért a karfiol az agy és a szív védelmezője?

Serkenti az emésztést, jót tesz a szívnek, segíti a méregtelenítést, és frissen tartja az agyat. De itt még nem ért véget a jótékony hatások sora: a karfiol igazi kincs, egy szuperzöldség, amit érdemes étrendünk szerves részévé tenni.

A karfiol bővelkedik vitaminokban, ásványi anyagokban, és magas antioxidáns tartalma miatt, előkelő helyet foglal el a szuperélelmiszerek között. Lássuk, miért jó, ha barátságot kötünk a karfiollal.

Önnek mi jut eszébe a karfiol hallatán? A tepsis karfiol, sült karfiol, esetleg a karfiol fasírt? Ez a zöldség sokkal  több mint finom ételek alapanyaga.  

Óvja a szívet

A karfiolra sem csak a konyhában van szükség.  Az egyik legnagyobb értéke a szulforafán, amely támogatja és segíti a veseműködést, és hozzájárul az optimális vérnyomás fenntartásához. A rendszeres karfiolfogyasztás egészségesebbé teheti az artériákat és egész érrendszerüket is.

Frissen tartja az agyat

A karfiol remek forrása a kolinnak, amely fontos szerepet tölt be a szellemi frissesség fenntartásában. A kolin javíthatja a memóriát, és elősegítheti a tanulási képességek maximális kiaknázását. Ha idős korban rendszeresen fogyasztunk karfiolt, hatékonyabban mérsékelhetjük a korral járó memóriazavarokat.

Méregtelenít, segíti az emésztést

Méregtelenítés, diéta idején is tökéletes választás a karfiol. Magas rosttartalma hozzájárul az egészséges emésztéshez, segít tisztán tartani a bélrendszert, és rendszeres fogyasztásával hamarabb megszabadulhatunk a felgyülemlett méreganyagoktól, valamint káros baktériumoktól.

Vitaminraktár

A magas antioxidáns tartalmú karfiol bőségesen tartalmaz C-, B6-, és K-vitamint, magnéziumot, foszfort, folsavat, káliumot, valamint béta-karotint. A karfiol hozzájárul a sejtek védelméhez, és a káros szabadgyökök elleni küzdelemben is a segítségünkre lehet. Rendszeres fogyasztása hozzájárulhat ahhoz, hogy szervezetünk a szennyezett levegő és a stressz okozta hatásoknak, szervi és szöveti károsodásoknak könnyebben ellenálljon.

Megelőzi a gyulladásokat

Mivel a karfiol bőségesen tartalmaz gyulladáscsökkentő anyagokat, így fogyasztása segíthet a gyulladásos megbetegedések megelőzésében, enyhítésében. A Pennsylvania Egyetem orvosai arra a következtetésre jutottak, hogy a karfiolban található hatóanyagok segíthetnek a cukorbetegség, az idegi sérülések és a cisztás fibrózis kezelésében is.

A karfiolból ne együnk egyszerre túl sokat, mert puffadást okozhat.


Diéta és méregtelenítés egyszerűen - Ezért jó a saláta

A klasszikus zöld, leveles saláta nemcsak fogyaszt, de méregtelenít, valamint energiával és vitaminokkal is feltölti szervezetünket. Íme, a legnépszerűbb diétás étel élettani hatásai.

A saláta nemcsak nyulaknak való: ez a zöldség nem hiába gyakori fogyókúrás étel, hiszen, ha tányérunkra gyakran kerül saláta, vonalainkat és egészségünket is könnyebben megőrizhetjük.

Antioxidánsokban gazdag

Szinte nem létezik még egy, a salátához hasonlóan rendkívül alacsony kalóriatartalommal bíró étel. Értékes nyomelemeket és vitaminokat is rejt: az antioxidánsokban gazdag saláta bővelkedik A-, B-, C-, és K-vitaminban, továbbá remek kalcium, króm, folsav, vas, valamint mangán forrás is.

Tele van rostokkal

Magas rosttartalmának köszönhetően a zöld saláta segíti az emésztést, fogyasztásával a szervezet természetes méregtelenítő folyamatai is hatékonyabbak lehetnek. Mivel a saláta hamar teltségérzetet okoz, diéta és fogyókúra is érdemes beépítenünk az étrendünkbe ezt a könnyen hozzáférhető zöldséget.

Erre ügyeljen

A saláta minden zöldség ízével harmonizál, így a variációk száma végtelen: akár A-vitaminban gazdag paradicsommal, C-vitaminban bővelkedő paprikával és káposztával, B-vitamint tartalmazó lilahagymával, béta-karotin raktár sárgarépával, esetleg más salátafélével fogyasztjuk, mindenhogy finom.

Nagyon fontos azonban, hogy a salátánk ízesítéséhez ne használjunk boltban kapható, mesterséges adalékanyagokkal, színezékekkel, ízfokozókkal felturbózott salátaönteteket, helyette készítsük el magunknak. Nem lehet elégszer hangsúlyozni ezek egészségkárosító hatását.

A metélőhagyma, a bazsalikom, a tárkony, az újhagyma, és a lúgosító petrezselyem tökéletes fűszerek a salátaöntetekhez: keverjük ezeket a fűszereket natúr joghurtba, olívaolajba, vagy anyagcsere pörgető almaecetbe, balzsamecetbe, és máris kész az egészséges és finom home made salátaöntetünk.


Méhcsípés és fogfájás, nemcsak ezek ellen jó a spárga!

A Hippokratész írásaiban is fellelhető spárgát a görögök elsősorban gyógynövényként tisztelték: ismert volt vízhajtó hatásáról, de méhcsípés és fogfájás kezelésére is alkalmazták. A konyhában a rómaiak használták először, mint étel, nekik köszönhetően terjedt el Európában.

A spárga egészséges, sokféleképpen elkészíthető. Sokak kedvence a párolt spárga, vagy a spárga sütve, és kiváló étek diéta idején is. Ehhez a zöldséghez könnyen hozzájuthatunk, jól elkészíthető miközben szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai kiemelkedőek.

Spárga hatása

A spárga tökéletes zöldség diéta idején, ugyanis rendkívül gazdag könnyen emészthető rostokban, és emésztésserkentő, valamint enyhe hashajtó hatása is kiemelkedő. Készítsünk spárgasalátát ebből a kalóriaszegény zöldségből, ugyanis segít a bélrendszer kíméletes tisztításában, és a felhalmozódott méreganyagokat is távozásra ösztökéli.

Amellett, hogy finom, a spárga tökéletes immunerősítő is egyben: bővelkedik A-, B1-, B2-, C- és E-vitaminban, káliumban, folsavban, valamint tartalmaz még foszfort, kalciumot, nátriumot, vasat és klorofillt is.

Emésztést elősegítő és vízhajtó

A spárga évszázadok óta ismert vízhajtó és vesekő-eltávolító hatásáról. Ez a zöldség tökéletes választás méregtelenítő kúrák idején, ugyanis segít megszabadulni a toxinoktól, tisztítja a vesét, és fogyasztásával a szorulás is nagyobb eséllyel megszüntethető.

Így készítse el

Noha a spárgának jellegzetes, kesernyés íze van, ha meghámozzuk, majd enyhén citromos, sós vízben főzzük, sokat enyhíthetünk a fanyarságán. 15-20 perc alatt készre fő, de arra vigyázzunk, hogy alumínium edényt ne használjunk a készítése során, mert úgy szürkésen elszínezheti a hajtásokat

Forrás:
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-286-ASPARAGUS.aspx?activeIngredientId=286&activeIngredientName=ASPARAGUS&source=

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1478-CAULIFLOWER.aspx?activeIngredientId=1478&activeIngredientName=CAULIFLOWER&source=2

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!