Édesebb, mint a répacukor, ugyanakkor jóval alacsonyabb a glikémiás indexe, kevesebb kalóriát tartalmaz, elveszi az éhségérzetet, sőt, a fogszuvasodás megelőzésében is segíthet. Többek között ezért népszerű cukorpótló a xilit, vagy más néven nyírfacukor, aminek azonban lehetnek kellemetlen mellékhatásai is.
Bár a xilit természetes édesítőként él a köztudatban, valójában ez csak részben igaz, ahogyan az is, hogy köze van a nyírfához. Eredetileg valóban a nyírfa kérgéből vonták ki, napjainkra azonban sok esetben kukorica felhasználásával állítják elő. Méghozzá nem is egyszerűen, ugyanis bonyolult, kémiai eljárással készül, amihez nikkel alumíniumport és etanolt is felhasználnak. Valójában a cukoralkoholok közé tartozik, pontos elnevezése pedig xilitol.
Legnagyobb vonzereje, hogy a hagyományos fehér (répa)cukorhoz hasonlóan édes, vízben könnyen és gyorsan oldódik. Óriási előnye hogy körülbelül harminc százalékkal kevesebb kalóriát tartalmaz. Mivel alacsony a glikémiás indexe, tehát kis mértékben, és nagyon lassan emeli meg a vércukorszintet, a diabéteszesek és a metabolikus szindrómában szenvedők is fogyaszthatják. A xilit Kevésbé hizlal, ezért, ha diéta közben édes ízekre vágyunk, kisebb mennyiségben bátran napi étrendünk részévé tehetjük. Már csak azért is, mert teltségérzetet okoz, ezáltal segít megelőzni a túlevést.
Szögezzük le, hogy magával a kukoricával nincs semmi baj. Mivel gluténmentes, a belőle készült kukoricaliszt a lisztérzékenyek körében igen népszerű. Színe sárgás, ízében kissé eltér a búzaliszttől, de tökéletes és egészséges alternatívája a lisztpótlásnak. Horzsolásokra, sérülések okozta kisebb sebekre jótékonyan hat, ha kukoricalisztből készült krémet használunk. Továbbá nemcsak a kelésekre, de duzzanatokra és rovarcsípésekre is hatékonyan alkalmazhatjuk.
A B1-vitamin, a boldogság vitaminja, amelyből jócskán tartalmaz a kukorica. Depresszióra, rossz kedélyállapotra kifejezetten ajánlott. Ha letörtnek érezzük magunkat, csokoládé helyett együnk kukoricát. Rendszeres fogyasztásával kevésbé leszünk stresszesek és feszültek. Petefészek problémákra, különböző nőgyógyászati gondokra használják a kukoricacsíra olajat, mert kifejezetten előnyös hatással van a petefészek működésére, segíti és megkönnyíti a ciszták felszívódását.
Az viszont már gond lehet, hogy nagy mennyiségben termesztenek genetikailag módosított kukoricát, amiből – pontosabban a rostjaiból – előszeretettel készítenek xilitet. Éppen ezért, ha biztosra akarunk menni, inkább válasszunk olyan terméket, aminek kizárólag nyírfacukor az alapanyaga, illetve ellenőrizzük, hogy nincs benne genetikailag módosított összetevő, azaz GMO mentes.
Kevés hatékonyabb fogszuvasodás elleni szer létezik, mint amilyen ez a cukorpótló. Hiába édes, a cukorral ellentétben nem növeli, hanem csökkenti a szájban a fogakat rongáló Streptococcus mutans baktériumok mennyiségét. Az erről szóló kutatásokat a University of Washington szakemberei egy tanulmányban összegezték. További jótékony hatása, hogy fokozza az ásványi anyagok beépülését a fogakba, valamint szerepet kaphat a szájüreg sav-bázis egyensúlyának fenntartásában, ami szintén hozzájárul a szuvasodás megelőzéséhez.
Nemcsak a száj, hanem az egész szervezet lúgosítását elősegíti, így az elsavasodás elleni harcban is segítségünkre lehet. A gyakori Candida-fertőzés esetén egyike a legjobb cukorpótlóknak, hiszen más cukrokkal ellentétben nem táplálja a gombát.
Sokaknál előfordul, hogy az első időkben a xilittel édesített ételek, italok, rágógumik meghajtják. Ez teljesen természetes jelenség, az oka az, hogy a cukoralkoholok nehezebben bomlanak le, mint más szénhidrátok. Az emésztetlen cukoralkohol a vastagbélbe jutva irritációt okoz, ennek az eredménye a kínzó hasmenés.
Általában a szervezet idővel hozzászokik a xilithez, hogy ez mennyi időbe telik, erősen személyfüggő. Abban az esetben, ha hetek után is hasmenéssel reagál a testünk a fogyasztására, inkább mondjunk le róla, vagy csökkentsük a bevitt adagot. Ezen kívül viszont, semmilyen más ismert mellékhatása nincs, az egészségünkre egyáltalán nem jelent kockázatot. Az ajánlott napi maximum mennyiség 40-50 gramm.
Hivatkozások:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/783060
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/xylitol#section=Top
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4232036/
https://hu.wikipedia.org/wiki/Xilit
https://www.meregtelenites-beltisztitas.com/candida
https://www.meregtelenites-beltisztitas.com/hasmenes