Ha nyár, akkor paradicsom. Nem kérdés, hogy ennek a friss és zamatos zöldségnek hatalmas rajongótábora van, de nem csak az íze miatt érdemes fogyasztani. A benne lévő likopin antioxidáns hatású, ami sokkal jobban felszívódik, ha a paradicsomot hőkezelt formájában fogyasztjuk. De mi a hatása a szervezetre? Most kiderül.
A likopin nem is olyan régen került előtérbe, amikor kutatni kezdték ennek a vegyületnek az egészségre gyakorolt hatását. Kiderült, hogy erőteljes antioxidáns, ami ráadásul nem hőérzékeny, ezért a feldolgozott élelmiszerekben is kifejti jótékony hatását. Mielőtt azonban bővebben olvashatna róla, ismerje meg előbb a paradicsom jótékony tulajdonságait!
Szinte nem létezik olyan ember, aki ne szeretné a paradicsomot. Természetesen nem a méregdrága, sokszor teljesen ízetlen üvegházi változatára gondolunk, hanem a saját kertben termesztett, esetleg a piacon beszerzett zamatos, nap érlelte, lédús zöldségre.
A paradicsom (Lycopersicum esculentum) a növénytani besorolás szerint gyümölcs, mivel magtartalmú bogyótermése van, ennek ellenére általában zöldségként tekintünk rá. Őshazája Dél-Amerika, de ma már az egész világon termesztik ezt az aztékok által vágykeltőnek tartott finomságot. Európában a XVI. században vált ismertté, sokáig gyógy-, illetve dísznövénynek tartottak, sőt, egy időben attól féltek, hogy mérgező, ezért legalább három órán át főzték, hogy a méreganyagok távozzanak belőle. Ezzel szemben a paradicsom remek salaktalanító, vízhajtó tulajdonsága révén megtisztítja a veséket, sőt, a vér megtisztulását is elősegíti.
A paradicsom olyan antioxidáns vitaminokat rejt magában, mint A-, B1-, B2-, C-és E-vitamin, emellett ásványi anyag tartalma is jelentős. Nagy mennyiségű magnézium, kalcium, foszfor, vas és kálium található benne, utóbbi miatt csökkenti a magas vérnyomást. Piros színét a gyulladáscsökkentő likopin nevű vegyületnek köszönheti, ami erősíti az immunrendszert, továbbá a hatékony a különféle szív- és érrendszeri betegségeket megelőzésében, véd a vastag- végbél, illetve hasnyálmirigyrák kialakulása ellen. Mivel a paradicsom rostokban gazdag, béltisztító hatással rendelkezik, használható székrekedés ellen, savtartalma révén serkenti az emésztést, kalóriaszegény, ezért kiválóan beépíthető a fogyókúrázók étrendjébe. Kitűnő gyógyír bőrproblémákra, pakolásként használva fertőtleníti és tisztítja a sebeket, segít napégés és rovarcsípés esetén, megszépíti a pattanásos, zsíros bőrt. Savtartalma miatt halványítja a szeplőket, a májfoltokat, enyhén hámlasztó hatású, összehúzza tág pórusokat, ezáltal üdévé varázsolja a bőrt.
Egy vörös színű karotinoid, a paradicsom (Solanum lycopersicum) színanyaga, nevét innen kapta. Azonban nemcsak a paradicsom, hanem a pirospaprika, az egészségvédő cékla, vérnarancs, görögdinnye, csipkebogyó, illetve a meggy és a ribizli is tartalmazza. Szervezetünk nem képes előállítani, ezért csak likipont tartalmazó ételek fogyasztásával tudunk hozzájutni. Mivel zsírban oldódik, nem ürül ki a szervezetből, hanem felhalmozódik a különféle szervekben, elsősorban a májban, mellékvesében, herében, továbbá a prosztatában. Kozmetikumok és gyógyszerek színezésére is engedélyezett, emellett természetes ételszínezékként használják.
A likiopin nagyon erős antioxidáns. Az antioxidáns vegyületek gátolják az oxidációs folyamatokat, semlegesítik a szabad gyököket. Ha a szabad gyökökből túl sok termelődik, felgyorsul a sejtek öregedése, hamarabb öregszik a bőrünk, és jelentősen nő a szív- és érrendszeri megbetegedések és a rák kockázata. Részben erre vezethető vissza, hogy a likopin hatékony immunerősítő. Kutatások igazolták a szív működésére és a keringésre gyakorol jótékony hatását, de szerepe van egyes szembetegségek, köztük a szürkehályog-képződés megakadályozásában. Több vizsgálat szerint tumorgátló hatású, hatékonyabban fékezi a mellráksejtek növekedését. Úgy találták, hogy bevitele elősegíti az inzulin hasznosulását is, ezért fogyasztása a cukorbetegnek is ajánlott.
Noha likopint többféle zöldség és gyümölcs is tartalmaz, ezeket javarészt nem főzve esszük. Ellenben a paradicsomból számos ízletes étel készíthető: szósz, leves, lecsó, paradicsomos káposzta, paradicsomos bab, paradicsomos rizs, de még lekvár is. A paradicsomnak ráadásul a feldolgozása során sem csökken a likopin tartalma, mi több, a hőkezelt paradicsomtermékekből csaknem háromszor több szívódik fel a szervezetünkbe. Egy kilogramm paradicsom nagyjából 20 mg-ot tartalmaz.
Források:
https://www.healthline.com/nutrition/lycopene
https://hu.wikipedia.org/wiki/Likopin
https://www.meregtelenites-beltisztitas.com/beltisztito
https://www.supergreens.hu/szuperelelmiszerek-blog/cekla