A zöldbab számtalan jótékony hatással rendelkező zöldségnövény, amit nyersen és szárított formájában is érdemes gyakran fogyasztani. Nagyszerű antioxidáns, védi a szívet, erősíti a csontokat, segíti a fogyókúrát, terhesség alatt óvja a magzat egészségét, és cukorbetegség esetén is jó hasznát vehetjük.
Függően az időjárástól, akár már júniusban vásárolhatunk friss zöldbabot (Phaseolus vulgaris), és egészen októberig élvezhetjük jótékony hatásait. Mert a zöldbab nemcsak rendkívül ízletes, és sokféleképpen elkészíthető csemege, hanem kiváló egészségvédő zöldség is egyben. Az egészséges étrend egyik alapfogása ebben az időszakban, fogyókúrázóknak és cukorbetegeknek pedig különösen ajánlott.
A zöldbab Mexikóból származik, az itt élő indiánok már évezredek óta fogyasztják. Európába a XVI. század óta ismerik, ennek ellenére csak jóval később terjedt el. Frissen hüvelyes formában, szárítva a magjait fogyasztjuk. Többféle fajtája létezik, abban azonban mindegyik megegyezik, hogy jelentős mennyiségben tartalmaznak antioxidáns A- és C-vitamint, valamint folsavat, B1-, B2- és K-vitamint. Utóbbiból 100 gramm a napi szükséglet közel ötödét fedezi. Az ásványi anyagok közül gazdag foszforban, kalciumban, káliumban, mangánban, rézben és vasban. Mivel nagyszerű tápanyagforrás, ugyanakkor kalóriaszegény – a szárított zöldbabban sokkal több a fehérje és a szénhidrát –, és jelentős a rosttartalma, ezért kiváló fogyókúrás étel. A benne található vas növelheti szervezetünk energiaszintjét.
A zöldbab hatékony antioxidánsai, elsősorban a vitaminok és a mangán, megkötik a gyulladások, szív- és érrendszeri betegségek, daganatok kockázatát növelő, és a DNS-t károsító, így az öregedést is felgyorsító káros szabad gyököket. Szívvédő tulajdonságaihoz az is hozzájárul, hogy összetevői – pl. a kálium – közreműködnek az érfalak megtisztításában, a koleszterinszint csökkentésében, valamint szabályozzák a vérnyomást.
Elsősorban a bőségesen rendelkezésre álló rostoknak köszönhető, hogy a zöldbab fogyasztásával kiegyensúlyozottabbá válik az emésztésün: javulhat a tápanyagok felszívódása és gyorsulhat a zsírbontás. Szintén a rostok jótékony hatása, hogy a zöldbab kitakarítja a bélrendszert, segít megszüntetni a székrekedést, helyreállítani, és fenntartani a bélflóra egyensúlyát.
A várandósok számára a zöldbab napi fogyasztása legalább két okból kifejezetten javasolt. Egyrészt enyhíti az ilyenkor gyakori hányingeres rohamokat – ehhez legjobb, ha párolva, és olívaolajjal, citromlével meglocsolva fogyasztják –, másrészt folsavtartalma miatt, csökkentheti a születési rendellenességek kialakulásának kockázatát.
Elsősorban a K-vitamin érdeme, hogy a zöldbab kiegyensúlyozottabbá teszi a csontépítés folyamatát, ezáltal hozzájárul a csontok egészségéhez, amit a zöldségben található kalcium is támogat. Gyulladáscsökkentő hatása révén a zöldbab enyhítheti az ízületi panaszokat.
Mivel alacsony a glikémiás indexe, és bővelkedik rostokban, a zöldbab lassítja az étkezések után a vércukorszint emelkedését, ezért cukorbetegek számára kifejezetten ajánlott.
Lehetőség szerint, élénkzöld színű, szépen formált, kissé kemény héjú zöldbabot vásároljunk. Például balkonládában otthon is termeszthetjük, igaz, nem lesz jelentős mennyiségű a termés, de egy családi ebédre biztosan elegendő. Vetéstől számítva kb. 8 hét múlva szüretelhetjük.
Hivatkozások:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17584169
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC366170/pdf/plntphys00247-0049.pdf