Az immunerősítés ősszel különösen fontos, hiszen a hidegebb hónapokban sokkal védtelenebbek vagyunk az időjárással szemben. Felesleges azonban a gyógyszertári készítmények közül válogatnunk, szuperélelmiszerek fogyasztásával sokkal többet tehetünk azért, hogy még a fagyok előtt megerősítsük szervezetünk védekezőképességét.
Az immunerősítés nyilvánvalóan nem csak októberben és novemberben esedékes, ám ebben az időszakban fel kell készítenünk szervezetünket a közelgő nyirkos hidegre. Hogy megelőzzük a szezonális betegségeket, hívjuk segítségül a szuperélelmiszereket.
Az őszi betegségek, mint a megfázás, vagy az influenza alapvetően vírusos eredetűek, az influenzát azonban baktériális fertőzések is kísérhetik. Mindkét esetben, szinte azonos tünetekkel állunk szemben, ám a megfázás, meghűlés lényegesen gyorsabb lefolyású. Utóbbi egy jól működő immunrendszer esetén magától is megszűnik. Persze könnyebb megelőzni a bajt, mint kezelni a betegséget, ebben segít a csipkebogyó, a búzafű és a maca gyökér.
A csipkebogyó az illatos vadrózsa közkedvelt gyümölcse. Nagy mennyiségben tartalmaz antioxidáns polifenolokat, karotinoidokat, szénhidrátokat, cinket, rezet, vasat, magnéziumot, rostokat, valamint folsavat, A-, B1-, B2-, P-, és K-vitaminokat. Jótékony hatásait kiemelkedően magas C-vitamin-tartalmának köszönheti, a csipkebogyóban ugyanis közel ötvenszer több található, mint a citrusfélékben. Kiváló általános immunerősítő, javítja az érfalak állapotát, segít megelőzni, illetve gyógyítani a szív- és érrendszeri megbetegedéseket.
A cserépben is termeszthető búzafű egyike a leghatékonyabb természetes immunerősítőknek. Roppant gazdag A-, C-, és E-vitaminban, fokozza az anyagcserét, gyorsítja a toxinok kiürülését, ezáltal hatékonyan támogatja a szervezet természetes méregtelenítő folyamatait. Antibakteriális hatású, és mivel rendkívül magas a vastartalma, a vérszegénység és a fáradtság legyőzésében tölt be fontos szerepet. Egészségünk szempontjából érdemes reggelente fél decilitert meginni friss búzafűléből.
A maca gyökér energizáló fehérjéi, nyomelemei és vitaminjai ősszel is feltöltenek bennünket, emellett ez a növény bővelkedik C-, B2-, B3-, B6-vitaminban, fehérjében, flavonoidokban, szterolokban, aminosavakban és rostokban. Remek forrása a réznek, vasnak, káliumnak, cinknek, kalciumnak, továbbá a mangánnak. Mivel rengeteg antioxidáns C-vitamint rejt magában, és ahogy említettük, flavonoidokban gazdag, képes kompenzálni a káros szabadgyökök hatását, ily módon véd a gyulladások, a szív-és érrendszeri betegségek, illetve a rák ellen. Azon túl, hogy a maca gyökér energizáló, hatékonyan erősíti az immunrendszert, megvéd a baktériumok, vírusok és gombák ellen, lényegében egy mellékhatásoktól mentes természetes antibiotikum.