Hogyan táplálkozzunk a sugárkezelés ideje alatt?
Melyek a rák elleni harc során alkalmazott sugárkezelés mellékhatásai?
Mire jó a bokrosgomba?
A daganatos megbetegedést követő sugárkezelés számos mellékhatással jár, azonban vannak olyan módszerek, amelyekkel enyhíthetünk a tüneteken.
A daganatos betegek gyógyítása során alkalmazott sugárkezelést követően a mellékhatások és azok időtartama egyénenként eltérhet, és attól függően jelentkezhet, hogy mely testrészt érte a sugárzás. A radioterápia mellékhatásainak nagy része kiegészítő kezeléssel és megfelelő, egészséges étrenddel kontrollálható.
A daganatellenes gyógyszerek, és sugárkezelés ideje alatt nagy körültekintést igényel a megfelelő életmód kialakítása. Fontos, hogy a sugárkezelés mellékhatásként jelentkező emésztési problémákra, étvágytalanságra, hányingerre ügyeljünk, és emiatt súlyunkból ne veszítsünk: orvosunkkal egyeztetett könnyen emészthető, fehérje-, vitamin- és kalóriadús táplálkozást folytassunk.
Az antioxidánsban gazdag zöldségek, mint például a brokkoli, a spenót, a rukkola, a tök, a káposzta és a paradicsom, valamint a bogyós gyümölcsök, a gránátalma, a fekete áfonya és bokrosgomba segíthetik a felépülésünket. Arra viszont ügyeljünk, hogy ha a hasi tájékot érte a sugárzás, a sok rost hasmenést okozhat, így mindig konzultájunk orvosunkkal.
Ha a fej-nyak régiót érinti a sugárkezelés, pépesítsük az ételeket, ugyanis a gyulladt szájnyálkahártya miatt komoly fájdalmakat okozhat a rágósabb ételek fogyasztása. Ha rágásnál fájdalmat érzünk, vagy nyelési nehézség, szájszárazság jelentkezik, válasszuk a gyümölcsturmixokat, smoothie-kat, hogy a vitaminokról és ásványi anyagokról se kelljen lemondanunk.
A nyálképzés a nyelés megkönnyítése és az emésztés miatt kiemelten fontos, ezért a folyadékfogyasztásra is figyeljünk.
Szájüreg daganat esetében a szájhigiéniára nagy gondot fordítsunk, hogy a gyulladásnak elejét vegyük: az erős alkoholos, mentolos szájvizek helyett kamillás vízzel öblögessünk, és fogmosáshoz puha sörtéjű kefét válasszunk.
Fontos eszköze a rákgyógyításnak a sugárterápia, amit a betegek mintegy felénél alkalmaznak. Bár a módszer fájdalommentes, számolni kell azzal, hogy a sugárkezelés mellékhatásai kellemetlenek lehetnek. Melyek a leggyakoribb panaszok, és hogyan enyhíthetők?
A sugárterápia napjainkban a daganatos betegek kezelésében a második leggyakrabban alkalmazott terápiás eljárás. A sugárzás következtében az érintett szövetekben károsodik az örökítő anyag (DNS). Mivel a rákos sejtek gyorsabban szaporodnak, a sugárzás ezeket fokozottan érinti, a daganat mérete ezért csökken, kisebb az esélye az áttétek képződésének. A besugárzás során azonban, mind az ép, mind a daganatos sejtek érintettek.
Nemcsak a rák megszüntetésére, hanem előrehaladott állapot esetén tüneti kezelésre, és a fájdalom mérséklésére is alkalmazzák. Ugyanakkor a sugárterápia során az ép sejtek is érinttettek, igaz, az egészséges szövetek kisebb mértékben roncsolódnak. A sugárkezelés mellékhatásai elsősorban ennek a következményei.
Önmagában a sugarazás is okoz panaszokat, azonban, ha kemoterápiával együtt alkalmazzák, a sugárkezelés mellékhatásai még erőteljesebbek lehetnek. E mellett, a tünetek a besugárzott terület elhelyezkedésétől, a rákos daganat kiterjedésétől, a sugárdózistól, a sugárterápiaterápia hosszától függenek.
A panaszok már a sugárkezelés alatt jelentkezhetnek, ilyenkor általában a kúra végéig erősödnek, majd 2-4 hét alatt jelentősen enyhülnek. Előfordulhat ennél lassúbb regeneráció, a sugárterápia késői mellékhatásai hónapokkal később is kialakulhatnak, vagy visszatérhetnek.
A sugárterápia megterheli az egyébként is gyengébb szervezetet, a sugárkezelés mellékhatásaként a páciensek gyakran számolnak be fáradtságról, étvágyvesztésről, fogyásról és általános, rossz közérzetről.
Mivel a sugárzás áthatol a bőrön, a kezelés mellékhatásai itt a leginkább szembetűnők. Jellemző tünet az érintett területen a bőrpír, a bőrszáradás, a viszketés, valamit a szőr- és hajvesztés.
A bőrpanaszok enyhíthetése érdekében ebben az időszakban nem javasolt az adalékanyagokat tartalmazó szappanok, illatosítók és más kozmetikumok használata. Mosakodásra legjobbak a semleges hatású, természetes alapanyagokat tartalmazó készítmények, például az organikus szappanok.
Az irritáció, bőrégés mérséklésében hideg vizes borogatás, a bőr hűtése segíthet. Nagyon fontos, hogy a sugárkezelést követően óvakodni kell a naptól, akár egy évvel később sem szabad az érzékeny bőrt napoztatni. Csak átmeneti a hajhullás, azonban az ismételt növekedés lassan indul meg.
Amennyiben a sugárnyaláb az üreges szerveket bélelő nyálkahártyát is éri, ezen a részen szárazság alakulhat ki. A fej- és nyaki sugárkezelés mellékhatásai közül gyakori a nyálképződés zavara, valamint az ízlelés és a szaglás (időleges) elvesztése. Szintén jellemző tünet a nyelési nehézség, ami az étvágytalansággal kiegészülve akár jelentős súlyvesztést is eredményezhet. Ezért ír fel ilyenkor az orvos étvágyfokozókat, ahogyan a vitamin- és tápanyagbevitelt is növelni kell.
A sugárkezelés növeli a kiszáradás lehetőségét, ezért a fokozott folyadékfogyasztás javallott. A sugárkezelés mellékhatása a nyálkahártya gyulladása, ami a nyelőcsövet, a szájüreget, a gyomrot és a beleket egyaránt érintheti.
Nemcsak a feji- és nyaki besugárzást követően, hanem az emésztőrendszert érintő sugárkezelés miatt is előfordulhat kiszáradás. Utóbbi oka a hasmenés, amit mindenképpen kezelni kell. Megoldást jelenthet a probiotikumok, de még inkább a probiotikus baktériumokat és prebiotikumokat egyaránt tartalmazó szimbiotikumok szedése. Olasz tudósok megállapították, hogy a tejsavtermelő baktériumok adásával, kisebb eséllyel alakul ki hasmenés a sugárzás következményekén.
Egy thaiföldi kísérletben pedig bizonyítékot találtak arra, hogy ugyanez a hatás elérhető a Laktobacillus acidophilus és a Bifidobacterium bifidum baktériumok szedésével. Jó választás a vízben oldódó rostok (pektin, inulin, béta-glükán) fokozott bevitele, ezeket többek között a banán, alma, articsóka, körte, cékla, zabfélék, sütőtök tartalmazza. Természetesen hasmenés esetén tartózkodjunk a tejtermékektől, a koffeintől.
A medencetáji sugárkezelés mellékhatásai közül előfordulhat a fokozott vizelési inger, a szexuális potenciál és a fogamzásképesség gyengülése, férfiaknál akár a teljes elvesztése is.
Annak érdekében, hogy a sugárkezelés mellékhatásai gyorsabban megszűnjenek, szükség lehet az immunrendszer működésének javítására. Ennek egyik módja a már említett probiotikumok szedése, ahogyan az immunerősítő gyógynövények, gyógygombák is segítségünkre lehetnek. Arra viszont figyeljünk, hogy a nagy dózisban bevitt antioxidánsok ellensúlyozhatják a sugárterápia pozitív hatásait.
Források:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4065928
https://ro-journal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1748-717X-5-31
https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancer-in-general/treatment/radiotherapy/side-effects
https://www.cancer.net/navigating-cancer-care/how-cancer-treated/radiation-therapy/side-effects-radiation-therapy
A bokrosgomba egészségvédő és betegségmegelőző tulajdonságait szinte felsorolni is nehéz, immunerősítő és rákellenes hatását azonban fontos kiemelni. Kínában évszázadok óta használják, de a világ többi országában is kezdik felfedezni.
Különlegessége, hogy egyike azoknak a természetes szereknek, amelyek hozzájárulnak a HIV vírus megfékezéséhez. Napjainkban a daganatos betegek is egyre gyakrabban fordulnak a gyógygombákhoz, de azoknak is segít, akik sebészi kezelésen, illetve kemoterápiás kezelésen estek át.
Az akár 15-20 kilósra is megnövő bokrosgombát (Grifola frondosa, Maitake), joggal tartják Japánban a gombák királyának. Természetes összetevői révén, nagymértékben támogatja a szervezet védekezőképességét. A bokrosgomba gazdag kalciumban, káliumban és magnéziumban, B2-, és D-vitaminban, de számottevő mennyiségben tartalmaz kedvező élettani hatásokkal rendelkező béta-glükánokat is.
A béta glükánok, rendkívül hatékony antioxidánsok. Felerősítik az immunrendszert, megkötik a gyulladások, és bizonyos betegségek kockázatát növelő, rákot okozó szabad gyököket. A bokrosgomba segít legyűrni a különféle vírus-, gombás- és bakteriális fertőzéseket.
A bokrosgomba kivonata, a legutóbbi kutatási eredmények szerint, 70-80 százalékkal akadályozhatja a daganatos sejtek burjánzását, ezért a daganatos betegségek kezelése során is sikerrel alkalmazható. Mindenekelőtt, a vese-, a prosztata-, emlő-, és a tüdőrák esetében alkalmazható eredményesen.
Immunerősítő hatásának köszönhetően, a bokrosgomba ösztönzi a makrofágok, a T-limfociták, illetve a falósejtek működését, az áttétek gyarapodását, terjedését ugyancsak gátolhatja.
A bokrosgomba élettani hatásai közé tartozik, hogy csökkenti a magas triglicerid szintet, szabályozza a koleszterinszintet, és megemeli a vér HDL (jó) koleszterin szintjét, így hozzájárul a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez.
Szintén a HDL koleszterinszint beállításának köszönhető, hogy a bokrosgomba elősegít a májban felgyülemlett zsírok kiürítését, valamint javítja a májfunkciókat, hozzájárul a zsírmáj megszüntetéséhez.
A gyógygombákat fogyaszthatjuk nyersen, vagy táplálékkiegészítők formájában, de fontos hogy ellenőrzött forrásból származó, minőségi terméket válasszunk.