Szinte nem létezik olyan ember, aki ne szeretné a paradicsomot. Természetesen nem a méregdrága, sokszor teljesen ízetlen üvegházi változatára gondolunk, hanem a saját kertben termesztett, vagy a piacon beszerzett zamatos, nap érlelte, lédús zöldségre, ami tulajdonképpen inkább gyümölcs.
A paradicsom (Lycopersicum esculentum) a növénytani besorolás szerint gyümölcs, mivel magtartalmú bogyótermése van, ennek ellenére általában zöldségként tekintünk rá. Őshazája Dél-Amerika, de ma már az egész világon termesztik ezt az aztékok által vágykeltőnek tartott finomságot. Európában a XVI. században vált ismertté, sokáig gyógy-, illetve dísznövénynek tartottak, sőt, egy időben attól féltek, hogy mérgező, ezért legalább három órán át főzték, hogy a méreganyagok távozzanak belőle. Ezzel szemben a paradicsom remek salaktalanító, vízhajtó tulajdonsága révén megtisztítja a veséket, sőt, a vér megtisztulását is elősegíti.
A paradicsom olyan antioxidáns vitaminokat rejt magában, mint A-, B1-, B2-, C-, E-vitamin, emellett ásványi anyag tartalma is jelentős, nagy mennyiségű magnézium, kalcium, foszfor, vas és kálium található benne, utóbbi miatt csökkenti a magas vérnyomást. Piros színét a gyulladáscsökkentő likopin nevű vegyületnek köszönheti, ami erősíti az immunrendszert, továbbá a hatékony a különféle szív- és érrendszeri betegségeket megelőzésében, véd a vastag- végbél, illetve hasnyálmirigyrák kialakulása ellen. Mivel a paradicsom rostokban gazdag, béltisztító hatással rendelkezik, használható székrekedés ellen, savtartalma révén serkenti az emésztést, kalóriaszegény, ezért kiválóan beépíthető a fogyókúrázók étrendjébe.
A paradicsom kitűnő gyógyír bőrproblémákra, pakolásként használva fertőtleníti és tisztítja a sebeket, segít napégés és rovarcsípés esetén, megszépíti a pattanásos, zsíros bőrt. Savtartalma miatt halványítja a szeplőket, a májfoltokat, enyhén hámlasztó hatású, összehúzza tág pórusokat, ezáltal üdévé varázsolja a bőrt.
A paradicsomnak feldolgozása során sem csökken a likopintartalma, sőt, a hőkezelt paradicsomtermékekből csaknem háromszor több szívódik fel a szervezetünkbe. Készítsünk belőle szószt, levest, lecsót, paradicsomos káposztát, paradicsomos babot, paradicsomos rizst, tegyük meleg szendvicsek tetejére, töltsük meg, próbáljuk ki a belőle készült lekvárt, a lényeg, hogy rendszeresen fogyasszuk.