A japán diéta csak első hallásra tűnik valódi diétának, hiszen nem egy forradalmian új fogyókúrás módszerről van szó, sokkal inkább egészséges életmódról. Éppen ezért a japán diétát érdemes huzamosabb ideig követni, és nemcsak a hőn áhított karcsú alak elérésének érdekében.
A japán emberek köztudottan hosszú élettartamnak örvendenek, ami magasabb, mint szinte bárhol máshol a világon, ráadásul alig találni közöttük elhízott férfit vagy nőt. Nem véletlenül, hiszen a hagyományos japán étrend nagyrészt antioxidánsokban gazdag friss összetevőket tartalmaz, csak elvétve használ finomított élelmiszereket vagy cukrot, mellőzi a telített zsírokat, és előnyben részesíti azokat a növényi táplálékokat, amelyek fitoösztrogénekben gazgadok és meggátolják a hormonfüggő rákok, például emlőrák kialakulását.
A British Medical Journalban közzétett tanulmány szerint azoknál, akikhez közel állnak a japán táplálkozási irányelvek, azaz főként olajos magvakat, gyümölcsöket és zöldségeket, szóját, minimális mennyiségű tejterméket és húst fogyasztanak, ellenben sok halat esznek, jelentősen csökkent szív- és érrendszeri betegségek, illetve a stroke kockázata, valamint körükben a legalacsonyabb a korral összefüggő betegségek, például a cukorbetegség, rák, ízületi gyulladás és az Alzheimer-kór előfordulása. Nem mellesleg a japánok kerülik a fehér cukrot, a fehér lisztet és a kenyeret, a túlzott sózást, továbbá az olajban sült dolgokat.
Az akár hét-nyolc fogásból álló japán diéta sok párolt rizst, nyers savanyúságot, tengeri algát, moszatot, hínárt, bambuszrügyet, Omega-3 zsírsavakban gazdag makrélát, tonhalat, polipot, kagylót és rákot tartalmaz, de a szójabab, valamint a belőle készült tofu is része az enyhe fűszerezésű étrendnek. A japánok rendszeresen esznek nyers halat és sushit, valamint pácolt, erjesztett élelmiszereket, köztük olyan erjesztett szójabab termékeket, mint a miso és natto. Utóbbi nyers szójababot jelent, amelyen egy baktériumfaj, a Bacillus natto tenyészik, hihetetlenül gazdag B-, C-, E- és K2-vitaminokban, fehérjében, növényi rostokban, az már csak hab a tortán, hogy az egészséges csontokhoz és fogakhoz szükséges kalciumot rejt magában, továbbá nátriumot, káliumot, sőt, magas a vastartalma. A reggelire fogyasztott natto nattokináz enzimet is tartalmaz, aminek vérnyomáscsökkentő hatása van, emellett a vér koleszterin- és triglicerid szintjét is csökkenti, további előnye, hogy oligoszacharid tartalma révén segít megőrizni a bélflóra egyensúlyát.
A japán embereknek példaértékűen egészséges a hozzáállása az étkezéshez, van egy hagyományos mondásuk, a „hara hachi bu”, ami azt jelenti, hogy, addig kell enni amíg 80% -ban jól nem lakunk. Ehhez mérten sosem tömik degeszre magukat, kellő időt szánnak az étkezésre, ahelyett, hogy befalnának egy nagy tányér ételt, gyakran esznek kis tálakból: rizsot, misot, halat vagy húst, zöldséges ételeket. Ennek köszönhetően az étkezéseket követően nem álmosodnak el, nem lassul le az anyagcseréjük, nem puffadnak fel, amihez az is hozzájárul, hogy gyakran és nagy mennyiségben isznak antioxidánsokban gazdag, zsírégető hatású zöld teát.
Forrás:
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/why-japanese-diet-so-healthy