head

Bodzaszörp és bodzatea: hogyan védik az egészségünket?

Bodzaszörp és bodzatea: ízletes, illatos gyógyítók
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Egészség

A bodza kérge segíti a béltisztítást és tisztítja a veséket, hajtása erős hashajtó, a tavaszi virágából készült bodzatea vagy bodzaszörp vízhajtó és méregtelenítő, valamint fokozza az immunrendszer működését. Levele enyhítheti a fogfájást, gyógyítja a sebeket és fokozza az izzadást. És ez még korántsem az összes egészségvédő hatása.

Olcsó, könnyen elérhető és szinte minden részét felhasználhatjuk, ráadásul a bodza élvezeti értéke is kiemelkedő. Ennek köszönheti töretlen népszerűségét, az pedig tulajdonképpen csak hab a tortán, hogy számos jótékony hatással rendelkezik. Tavasszal elsősorban a virágával foglalkozzunk, hiszen az illatos szirmokból finom és egészséges tea vagy szörp készíthető.

Immunerősítésre, megfázásra bodzatea

Sokak kedvence a kellemes ízű bodzatea, amit számos betegség kezelésére használhatunk. Rostjai helyreállítják az emésztést, vízhajtó hatásának köszönhetően megtisztítja a veséket, javítja a vérkeringést, valamint támogatja a szervezet természetes méregtelenítő folyamatait, és hozzájárul a bélférgek kiűzéséhez. Ha megfáztunk, igyunk naponta négy-öt pohár bodzateát, mert csillapítja a köhögést, oldja a hurutot, valamint kiváló izzasztó, ezért hatékonyan csökkenti a lázat. Nem véletlenül tartják a legjobb megfázás elleni teának, ekkora mennyiségben azonban legfeljebb öt napig fogyasszuk, utána csökkentsük az adagot a megelőzésre ajánlott két-három pohárra. A bodzában található antioxidáns flavonoidok és C-vitamin erősítik az immunrendszert, segítségükkel védettebbé válunk a kórokozókkal szemben. Nátha esetén is nagyszerűen működik a bodzatea: kortyoljunk el napi két pohárral, valamint használjuk inhalálásra, mert gyorsan kitisztítja a légutakat, megszünteti az orrdugulást, kezeli a torokfájást.
Bár önmagában nincsen érdemleges testsúlycsökkentő hatása, fogyókúra közben fogyasztva, felgyorsítja a súlyvesztést. Ehhez egy hónapon át, reggel és délután, egy pohárral igyunk belőle. Bármire használjuk belsőleg, arra legyünk figyelemmel, hogy a bodzatea erős vízhajtó, ezért lefekvés előtt inkább tartózkodjunk tőle. Lemosóként alkalmazva sem kell csalódnunk benne, hiszen enyhíti a bőrirritációkat és az ekcémát, gyorsítja a kisebb sebek és a szemgyulladás gyógyulását, segít megszüntetni a narancsbőrt. A bodzatea borogatásként is megállja a helyét, mérsékli a reumás és más ízületi fájdalmakat, valamint a mellkasra helyezve a légúti gyulladások tüneteit.

Bodzatea egyszerűen:

Egy pohárba tegyünk egy közepes fej friss bodzavirágot, és öntsünk le forró vízzel. Fedjük le 5 percre, majd szűrjük, és melegen fogyasszuk. Az íze édeskés, de nyugodtan tehetünk bele egy kanál mézet, vagy sztíviát, illetve citromot és mentát.

Mire jó a bodzaszörp?

Furcsának tűnhet, de az inhaláláson és a bőrproblémák kezelésén kívül tulajdonképpen ugyanazokra a bajokra használhatjuk, mint a bodzateát. Sőt, mivel a bodzaszörp elkészítéséhez nem kell feltétlenül tűzforró vizet használni, az egyébként rendkívül magas C-vitamin-tartalma szinte teljesen sértetlen marad, ezért még jobb lehet a megfázás elleni hatása. Magas cukortartalma miatt fogyókúrára nem javasoljuk, azonban az éhséget már egy pohár csillapítja.

Bodzaszörp készítése:

Tizenöt, frissen szedett bodzavirágot mossunk meg alaposan, szedjük le a szármaradékot, illetve a már elszíneződött, esetleg száraz szirmokat, és ez egészet tegyük bele egy 5 literes befőttesüvegbe. Rakjunk rá egy karikákra vágott citromot, majd öntsük le egy nagy kanál mézzel és kb. 50 dkg cukorral. Használhatunk sztíviát vagy xilitet is, ezekből arányosan kevesebbet használjunk. Az egészet öntsük fel 4-4,5 liter felforralt, de már kihűlt meleg vízzel, aztán fedjük le az üveget. Természetesen kedvünk szerint ízesíthetjük, jó választás a menta és a gyömbér, de más fűszernövényt is nyugodtan kipróbálhatunk. Három napon át sötét helyen tároljuk, néha keverjük meg, mikor kész, szűrjük le, és palackozzuk, hűtőben tároljuk.

Figyelem!

Az ehető fekete bodza mellett létezik az úgynevezett gyalogbodza vagy más néven földi bodza, ami mérgező. Ennek ismertetőjelei, hogy a szára nem fás, legfeljebb 1,5 méter magasra nő, felfelé álló ágai végén található virágjainak portokja piros. Az ehető bodza virágában ezzel szemben nincs piros szín, az ágai lefelé hajolnak és 3 méternél magasabbra nő.

 

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!