head

Nincs olyan, amit ne tudna a szőlőmag

A szőlőmag antioxidánsai megvédenek a ráktól, az érelmeszesedéstől, erősítik az immunrendszert
A szőlőmag egészben lenyelve, illetve szétrágva nem képes érvényesíteni a jótékony hatását, ezért megőrlik
Koprivanecz Magdolna Koprivanecz Magdolna
Dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember
Téma: Szuperélelmiszerek

Imádjuk a szőlő lédús gyümölcsét, kedveljük a belőle készült bort, de vajon azt is tudjuk, hogy hányféle értékes összetevőt rejt magában szőlőmag, és miért érdemes minden nap fogyasztanunk?

A szőlőmag kiemelkedő egészségvédő tulajdonságaira az 1930-as évek közepén már dr. Szentgyörgyi Albert is felhívta a figyelmet, azonban csak jóval később lett közkedvelt és érdemelte ki a szuperélelmiszer nevet.

Tévedés azt gondolni, hogy a szőlő bogyója sokkal értékesebb, mint a magja, utóbbi ugyanis koncentrált tápanyagbomba. A magot éppen ezért nem dobják el, hanem olajat, esszenciát, őrleményt és lisztet készítenek belőle, ezek mindegyike fontos szerepet tölt be az egészség megőrzésében. A szőlőmag tele van antioxidánsokkal, emellett gazdag káliumban, kalciumban, magnéziumban, de egyes nyomelemek, például a molibdén, a mangán, a vas, illetve a réz is fellelhetők benne.

Fertőzések és rák

A szőlőmag jelentős E-vitamin-tartalommal rendelkezik, emellett C-, B-vitamint, béta-karotint, rezveratrol, továbbá polifenolokat, illetve oligomeric proanthocyanidineket is magáénak tudhat. A felsoroltak mindegyike erős antioxidáns. Ezek révén igazoltan csökkentheti egyes rákos megbetegedések előfordulását, óv a fertőzésektől és a gyulladásoktól. A resveratrol a vastagbélrák, a végbélrák és a tüdőrák megelőzésében vállal szerepet, gátolja a melanoma növekedését, valamint lassítja az öregedést. Hatásmechanizmusa azon alapul, hogy elnyomja a rákos sejtek glükóz felvételét, így azok „éheznek”, ez idézi elő a halálukat. A rezveratrol fogyasztásával megelőzhető a korral járó memóriazavar, de az Alzheimer-kór kockázata is csökkenthető.

Érelmeszesedés és szívbetegségek

A szőlőmagban lévő antioxidáns hatású flavonoidok erősítik az immunrendszert, védik a szívet és az érrendszert, gátolják a zsírsavak oxidációját, csökkentik a koleszterinszintet, így előzve meg az érelmeszesedést. Ezen kívül a flavonoidok első rangú gyulladáscsökkentők, védelmet nyújtanak a vírusos, bakteriális fertőzés ellen, valamint antiallergén hatással is rendelkeznek. Fogyasztásuk serkenti a sejtmegújulást, megtisztítja a vért a felgyülemlett toxinoktól. Az őrlemény szívvédő hatását fokozza, hogy összetevői csökkentik a magas szisztolés és diasztolés vérnyomást, az LDL (rossz) koleszterin szintjét,

Cukorbetegség és elhízás

A szőlőmag figyelemreméltó mennyiségben tartalmaz oligomeric proanthocyanidins bioflavonoid vegyületet, ami az egyik legerősebb antioxidáns (erősebb, mint a C-vitamin). Ez az anyag képes arra, hogy harcoljon a szabadgyökökkel és a daganatot előidéző sejtekkel szemben, segít az étkezéssel bevitt zsírok gyors és teljes feldolgozásában, emiatt érdemes a diéták és fogyókúrák részévé tenni. Miután fokozza a glükóz lebontását, segít megelőzni a 2-es típusú cukorbetegséget.

Bőrbetegségek

A szőlőmagból nyert olaj linolsav tartalma közreműködik a pattanások, az ekcéma, a különféle bőrgyulladások és az allergiás bőrirritációk megszüntetésében, mérsékli a viszketést, mindemellett gombaellenes hatású. Táplál és hidratál, miközben feszesíti és ránctalanítva is a bőrt. A belőle préselt olajat májfoltokra kenhetjük, bőrhalványító borkősavat, almasavat és glikolsavat tartalmaz.

Mag vagy őrlemény?

A szőlőmag egészben lenyelve, illetve szétrágva nem képes érvényesíteni a jótékony hatását, ezért megőrlik, és önmagában, vagy kapszula formájában forgalmazzák. Élettani szempontból a legtöbb hasznos hatóanyagot az olyan kék szőlők magja rejti magában, mint a Pinot Noir és a Cabernet Sauvignon, amelyekből vörösbort is készítenek.

Utóbbi gyógyhatásait már az ókori görögök és a rómaiak is felismerték, különböző gyógynövényekkel összekeverve - természetesen élvezeti értéke mellett – főként az emésztési zavarok gyógyítására alkalmazták.

Figyelem!

Kizárólag abban az esetben iktassuk be szőlőmag kúrát, ha nem szedünk véralvadásgátló szereket, a szőlőmag ugyanis erős véralvadásgátló hatóanyagokat tartalmaz.

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24221993

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12419835

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4217504/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20623546

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26568249

https://www.vitalitas-magazin.hu/fuveszkert/szolomag-gyogyhatasai

https://www.supergreens.hu/mi-az-a-szuperelelmiszer/

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!