A gyógygombák kapcsán sokszor felmerül a kérdés, hogy vajon olyan súlyos betegségek legyőzésében is segíthetnek, mint a rák? Hogy valójában mire képesek, és kiknek ajánlott a gyógygombák szedése, arról dr. Darnói Tibor holisztikus orvost kérdeztük.
Nem. A gombák sokoldalú gyógyhatással bírnak, ami tudományosan és tapasztalati úton is igazolt. Csak arra kell őket alkalmazni, amire valók. És nem kell csodaszerként tekinteni rájuk, mert akkor nem támasztanak velük kapcsolatban túlzott elvárásokat. Az ennek talaján megélt csalódások és a hiányos ismeretek szülik a kérdőjeleket. Pedig a gombák nagyon hasznosak!
A megelőzésben, roborálásban és a különféle betegségek kiegészítő kezelésében egyaránt helyük lehet. A különféle gombák tucatnyi poliszacharidát, hasznos hatóanyagot, továbbá vitaminokat, nyomelemeket tartalmaznak. Érdemes ezeket tanulmányozni és célzottan választani. Betegségek esetén javasoltak a kivonatokat tartalmazó kombinációs készítmények, melyek több gombát is tartalmaznak, így jóval hatékonyabbak.
Elvileg igen, de megfelelő adagolásban. Az általános figyelmeztetések azonban itt is érvényesek. A hatóanyagokkal, összetevőkkel szembeni érzékenység, immunműködést gátló (immunszupresszív) kezelések esetén ellenjavallt. Vérképzőszervi betegségek, autoimmun folyamatok esetén, vese- illetve májelégtelenségben egyedi mérlegelés alapján lehet dönteni.
Kiváló termőhelyről származik az alapanyag, magas hatóanyag-tartalmú kivonatokat tartalmaz, azon belül magas poliszacharida koncentrációjúak az összetevők, a készítmény tiszta, amit laboratóriumi vizsgálatok igazolnak. Fontos, hogy a hatóanyagok felszívódása biztosított legyen, s jó, ha tartalmaz olyan kiegészítő összetevőt, amely úgynevezett szinergista hatással felerősíti a hatásukat. Maga a készítmény tehát legyen minőségi, s hibátlanul feleljen meg minden hazai elvárásnak, előírásnak.
Mindennel be lehet csapni a betegeket, akár a gombákkal is. Ez kizárólag azon az emberen múlik, aki ezt megteszi. S a becsapásnak is különböző szintjei vannak. Az is becsapás, ha valaki nem ért ahhoz, amit csinál, az is, ha olyat csinál, ami nem hatékony vagy az adott problémára nem ad megoldást. Az is, ha olyan dolgot is rásóz a betegre, amire nincs szüksége, az is, ha olyan hatást ígér, aminek nincs alapja és realitása, de az is, ha pl. alacsonyabb hatóanyag tartalmú készítményt kínál valaki aránytalanul magas áron. Mindennek alapja a kiszolgáltatott, kétségbeesett beteg, valamint a tisztességtelen és olykor félművelt „segítő”. Továbbá az az általános jelenség, hogy inkább kívülről, mástól várjuk a megoldást, mert az egyszerűbb és kisebb erőfeszítést kíván tőlünk. Pedig a csoda bennünk van, csak azért tenni kell. De ezt már nem mindenki vállalja be.
A gyógygombák fogyasztása hosszútávon ajánlott, aminek egyik jótékony következménye, hogy például a kemoterápia egyes mellékhatásait (hányás, hasmenés, étvágytalanság következtében kialakuló súlyvesztés) enyhíthetik. Ez tartós fogyasztás esetén tapasztalható, de konkrétan a kemoterápia napjain semmilyen kiegészítő fogyasztása nem javasolt. A kezeléseket megelőző és azokat követő időszakban azonban szedhetőek.
Természetesen lehetnek, de ezek nagyon ritkák, én az elmúlt években ilyennel a praxisom során nem találkoztam. A gyógygombák nagyon gyengéden avatkoznak a szervezet működésébe, nem borítják fel hirtelen annak működését.