Egyre több mindenkit hódítanak meg a szuperélelmiszerek. Ezek egyike quinoa, amely ön konyhájából sem hiányozhat, ha tenni szeretne valamit a saját és családja egészségéért.
A quinoa növény magja és levele több ezer évvel ezelőtt az inkák kedvenc eledele volt. Már akkor észrevették, hogy növeli az állóképességet, feltölt energiával, és sebgyógyításra is alkalmas. Az inkák növényüket vallási szertartásaik során is használták, amit a spanyol hódítók nem néztek jó szemmel, ezért szinte teljesen kiirtották. Szerencsére a bennszülöttek elzárt területeken titokban tovább termesztették. Széles körben csak az 1980-as években vált ismertté két amerikainak köszönhetően, akiket bolíviai tanáruk arra buzdított, hogy próbálják ki. Miután ezt megtették, coloradói ültetvényeken kezdték el termeszteni, ahonnan a quinoa megkezdte világhódító útját, majd jóval később hozzánk is eljutott.
A quinoa (rizsparéj és indián köles néven is emlegetik) nagyon hasonlít a gabonához, ám az alakján kívül semmi köze nincs hozzá. A Chenopodiaceae család (disznóparéjfélék) tagja, így magas oxalát tartalommal rendelkezik, akárcsak a spenót és a cékla. Nagy előnye, hogy laktóz- és gluténmentes, ezért az ételallergiások menüjébe is bekerülhet.
A növény főként Peruban és Bolíviában terem, növekvő népszerűségét pedig annak köszönheti, hogy egy sor értékes tápanyagot rejt magában: bővelkedik magnéziumban, kalciumban, vasban, káliumban, cinkben, és olyan létfontosságú vitaminokban, mint a B-, C-, illetve az E-vitamin. Remek fehérjeforrás, azt a kilenc aminosavat rejti magában, amit a szervezet nem képes előállítani. Emellett több olyan flavonoid vegyületet tudhat magának, mint a kvercetin. A benne lévő keményítő táplálja a jótékony baktériumokat a bélben, elősegíti a rövid szénláncú zsírsavak képződését, javítja a bél egészségét, és csökkenti a betegségek kockázatát.
A quinoát teljes értékű fehérjeforrásnak tekintik, ami azt jelenti, hogy mind a kilenc esszenciális aminosavat tartalmazza. Bővelkedik lizinben, amely általában hiányzik a növényekből. Található még benne metionin és hisztidin is, ez teszik kiváló növényi eredetű proteinforrássá.
Az egyik tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a quinoa antioxidáns-tartalma a legmagasabb a közönséges gabonafélék és hüvelyesek között.
100 gramm főtt quinoa 120 kalóriát, 72% vizet, 4, 4 gramm fehérjét, 21,3 gramm szénhidrátot, 0,9 gramm cukrot, 2,8 gramm rostot és 1,9 gramm zsírt (palmitinsav, olajsav és linolsav) tartalmaz. Viszonylag alacsony a glikémiás indexe (53), ami azt jelenti, hogy nem okoz gyors vércukorszint-emelkedést. A magas glikémiás szintű ételek összefüggésbe hozhatók az elhízással és a különböző betegségekkel.
A quinoa számos növényi vegyületet tartalmaz, amelyek hozzájárulnak az ízéhez és az egészségre gyakorolt pozitív hatásaihoz.
Szaponinok: Ezek a növényi glikozidok megvédik a quinoát a rovaroktól és más kártevőktől. Elég keserűek, általában főzés előtti áztatás, mosás vagy pörkölés révén kerülnek eltávolításra.
Kvercetin: Erős polifenolként segíthet megelőzni különféle betegségeket, például szívbetegségeket, a csontritkulást, illetve a rák bizonyos formáit.
Kaempferol: Polifenol, amely csökkentheti a krónikus betegségek, köztük a rák kockázatát.
Szkvalén: Ez a szteroid prekurzor antioxidánsként szolgál a szervezetben.
Fitinsav: Ugyan fokozza a természetes ölősejtek működését, sajnos gátolja az ásványi anyagok, például a vas és a cink felszívódását. A fitinsav mennyisége csökkenthető a magok főzés előtti áztatásával.
Oxalátok: a növény anyagcseréjének melléktermékei, egyeseknél hozzájárulhatnak a vesekőképződéshez.
Rosttartalmánál fogva könnyen emészthető, eltelít, szinten tartja a vércukorszintet, ezért a quinoa remekül beiktatható a fogyókúrákba. Segít eltávolítani a belekben lerakódott salakanyagokat, miután fellazítja a székletet, hatásos szorulás ellen. Jótékonyan hat a zsír- és szénhidrát anyagcserére, vízben oldódó prebiotikus rostjai táplálékul szolgálnak a bélflóra probiotikus baktériumai számára, így közvetlenül is támogatják a bélflóra egyensúlyának fenntartását. A quinoábam lévő kvercetin képes közömbösíteni a káros szabadgyököket, ezért a quinoa megvéd a gyulladásoktól, a szív-és érrendszeri elváltozásoktól, csökkenti a rák kockázatát, illetve sejtmegújító hatású.
A legjobb, ha a quinoát kétszeres mennyiségű vízben, negyed órán át főzzük. A rizshez hasonlóan többszörösére duzzad, egy 150 grammos mennyiség akár három étkezéshez is elegendő. Ha megfőtt, köretként, kásaként tálalhatjuk, de párolt zöldségekkel, sovány húsokkal, például csirkemellel összekeverve főételként is megállja a helyét. Különlegessé teszi a zöldség- és gyümölcssalátákat, ezekhez is főtt formájában adjuk hozzá ízlés szerint. Ha nyitottak vagyunk az újdonságokra, vagy gluténérzékenységben szenvedünk, kipróbálhatjuk a belőle készült desszerteket, míg a laktózérzékenyek, vegetáriánusok, vegánok, növényi tej hozzáadásával tejberizst varázsolhatnak belőle. A növényi tejkészítő gép segítségünkre lehet abban, hogy odahaza kedvünk szerint készítsünk mandulából, kesudióból, rizsből, szójából, zabból, mogyoróból, gesztenyéből és kendermagból növényi tejet.
Források:
https://www.healthline.com/nutrition/foods/quinoa#nutrients
https://www.supergreens.hu/mi-az-a-szuperelelmiszer/
https://www.vitalitas-magazin.hu/fuveszkert/quinoa