A krémfehér színű méhpempőről régebben úgy tartották, hogy a fiatalság és a hosszú élet elixírje. Manapság gyulladáscsökkentő és baktériumölő hatását használják ki, de a méhpempő a méregtelenítésben is a segítségükre lehet. Jótékony tulajdonságai azonban nem merülnek ki ennyiben, okkal nevezik szuperélelmiszernek.
Bizonyosan nem hangzik jól, de a méhpempő a méhek garatmirigyében termelődik, ezzel a tápanyagokban gazdag étellel etetik a méhkirálynőt. Ennek eredményeként, illetve méhpempő gyulladásgátló, antioxidáns és antimikrobiális hatása révén a méhkirálynő élettartama jelentősen meghosszabbodik a dolgozó, mézelő méhekéhez képest. Ez az egyetlen olyan természetes anyag, amely több mint 150 féle összetevőt tartalmaz, ennek köszönhetően a méhkirálynő kétszer akkora, mint a dolgozó méhek. A méhpempő a mi egészségünket is védi, és bár íze egy kicsit savanyú és fanyar, mert kevés mézet tartalmaz, kis idő alatt megszokható.
Ahogy azt már említettük, a méhpempő több mint 150 féle összetevőt tartalmaz. Legyen szó fehérjékről, szénhidrátokról, ásványi anyagokról, enzimekről, B5 és B6-vitaminról, C-vitaminról és nyomelemekről, a méhpempő mindegyikkel büszkélkedhet. Emellett cukor, víz, egyes aminosavak, folsav és biotin, biopterin és neopterin is található benne. Érdekesség, hogy a méhpempő természetes antibiotikumként is funkcionál, így nagyszerű szövetségesünk lehet a megfázásos az őszi-téli időszakban.
A méhpempő ismert gyulladáscsökkentő, vírusellenes, és baktériumölő tulajdonságokkal rendelkezik. Szabályozza a vérnyomást, használata segít a méregtelenítésben, az immunrendszer erősítésében, az allergia csökkentésében, hormon- és mirigy működési zavarok, illetve szív- és érrendszeri problémák esetén. Segít megszüntetni a gyomorfekélyt, a gyomor- és bélbántalmakat, de idegrendszeri problémák, alvászavarok és depresszió esetén is bevethető. Alkalmazható a teherbeesés elősegítésére, nőgyógyászati problémákra, a klimax kellemetlen tünetinek megszüntetésére, és a csontritkulás csökkentésére. Különféle ciszták, kezdeti stádiumban kisebb daganatok ugyancsak kezelhetők vele, sőt, alkalmas a betegség miatt leromlott szervezet felerősítésére. Ezen túlmenően, in vitro vizsgálatok és állatkísérletek kimutatták, hogy a méhpempő gátolja a sejtek proliferációját és serkenti az apoptózist különféle típusú rosszindulatú sejtekben. Utóbbi tulajdonságát a rákellenes 10-hidroxi-2-decenoesavnak köszönheti. A méhpempő befolyásolja továbbá különféle kemokinek, antioxidánsok és növekedési faktorok termelését. A Nutrition Research and Practice folyóiratban megjelent laboratóriumi vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy a méhpempő jelentősen megnövelheti a sebgyógyulásban részt vevő fibroblasztok hatékonyságát.
A méhpempő elsőrangú, természetes forrása az ösztrogén és a progeszteron hormonnak. Növeli az ovulációt kiváltó luteinizáló hormonok szintjét a vérben, így segít a rendszertelen menstruáció és a petefészek elégtelen működésének megszüntetésében. Fogyasztása megemeli a tesztoszteronszintet a vérben, enyhíti a klimax tüneteit, és a pajzsmirigy hormonokra is jótékonyan hat. Csökkenti az inzulinrezisztenciát.
A szépségipar is használja, gyakran alkalmazzák krémekben és arcpakolásokban. Kitűnő arcmaszkot készíthetünk belőle, ha összekeverjük egy kevés mézzel és joghurttal. Az eredmény tiszta, ragyogó és feszes arcbőr. Szemránckrém helyett is remek választás lehet a méhpempő, mivel kivételesen jó ránctalanító. Antibakteriális hatása miatt, hatékony a pattanások ellen, de az utánuk maradt hegek, foltok gyógyítására is tökéletesen alkalmas. Hajpakolásnak sem utolsó, tojássárgájával összekeverve, igazi elixír a hajnak.
A méhpempőt különböző formában árulják. Frissen gélszerű állagú, ezért a bőrre is kenhető. Elérhető por alakban, illetve pirula vagy kapszula formájában. Nincsenek hivatalos irányelvek az adagolásra, de alapvető fontosságú, hogy nagyon kis mennyiségű méhpempővel kezdjünk, ami 5 gramm, majd fokozatosan növeljük az adagot a kívánt hatás eléréséig.
A méhpempő néhány embernél allergiás reakciókat válthat ki. Az asztmás vagy más allergiában szenvedő embereknél nagyobb a kockázata a reakcióknak.
Fontos, hogy forduljunk orvoshoz, ha a bevétele után az alábbi tünetek bármelyike jelentkezik:
- csalánkiütés
- túlzott viszketés
- zihálás vagy más légzési problémák
- emésztési problémák, például hasi fájdalom vagy hasmenés
- szédülés vagy zavartság
- hányinger
- hányás
Mivel reakcióba léphet bizonyos gyógyszerekkel, például vérnyomáscsökkentőkkel, a méhpempő szedése előtt tanácsos konzultálni a kezelőorvosunkkal, hogy elkerüljük a káros kölcsönhatásokat.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6214034/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324152.php
https://www.supergreens.hu/mi-az-a-szuperelelmiszer/
https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A9hpemp%C5%91