A shea vaj bőrvédő hatása kimagasló, nem véletlenül keverik bele számos kozmetikumba. Feszesít, hidratál, ránctalanít, emellett csökkenti a gyulladásokat. Nyáron különösen ajánlott a használata, mert védi a bőrt az UV sugárzás ellen. Tudta, hogy meg is ehetjük?
A shea vaj évszázadok óta használatos kozmetikai összetevőként. Magas vitamin- és zsírsav koncentrációja – könnyen eloszlatható állagával kombinálva – kiválóan alkalmassá teszi a bőr ránctalanítására, megnyugtatására és kondicionálására.
A sheafa gyümölcse, azaz a shea dió közel 50- 60 százalékos zsírtartalmú, gazdag olajsavban, a sztearinsavban és linolénsavban. A belőle kinyert növényi zsiradék hatékonyan táplálja a bőrt, jól használható bőrkeményedés kezelésére, legyen szó a sarkak, vagy könyök bőréről. Minden nőnek érdemes beszereznie, hiszen hozzájárul a bőr feszesen és üdén tartásához, elsimítja a ráncokat, és megakadályozza az újabbak képződését. Különlegessége, hogy a káros UV sugarakkal és a vízzel szemben is ellenálló, mivel egy védőréteget képez a bőrön. Ugyan emiatt visszatartja a nedvességet és csökkenti a kiszáradás kockázatát. Miután linolsavat és olajsavat tartalmaz, és ez a két sav képes kiegyensúlyozni egymást, könnyedén beszívódik a bőrbe, és az alkalmazás után nem hagy zsíros érzetet.
Triterpénjei gátolják az olyan enzimek működését, amelyeket a kollagén lebontásáért hibáztatnak, használata ezért minimalizálhatja a finom ráncok megjelenését.
A shea vaj jótékony hatásait a gyógyszeriparban is felismerték, és számos bőrgyógyászati termékben alkalmazzák. Kiderült, hogy gyorsítja a sebgyógyulást, lágyítja a megkeményedett, elhalt bőrrétegeket, így jó a pikkelysömör miatt viszkető, megvastagodott bőrre. Mivel jelentős mennyiségben tartalmaz gyulladáscsökkentő A- és E-vitamint, a bőrsejtek regenerálását is elősegíti, de használják égési sérülések gyógyítására, sebek, hegek és striák kezelésére, és segíthet ekcéma, rovarcsípés, bőrallergia, napégés esetén is. Orrcseppekben történő alkalmazáskor, hozzájárulhat a nyálkahártya duzzanatának csökkentéséhez, ami gyakran orrduguláshoz vezet. Emiatt hatásos lehet allerga, sinusitis vagy megfázással szemben.
A shea vajat közvetlenül a bőrre is felvihetjük, és ott könnyen eloszlathatjuk, arra azonban ügyeljünk, hogy állagánál fogva nem jó sminkalap, ezért inkább lefekvés előtt alkalmazzuk. Ha a hajunk természetesen göndör vagy száraz, fontoljuk meg használatát hajbalzsam helyett. Jót tesz a töredezett hajvégeknek, azonban a hajtövön való alkalmazása zsírosodást okozhat.
A shea dió zsiradéka nem csak természetes krém, hanem egészségvédő szuperélelmiszer is. Kipróbálhatjuk ételkészítéshez, Afrikában (ahonnan a shea dió) származik olajként, zsiradékként használják, a csokoládégyártásban pedig kakaóvaj helyettesítője. A sheadióolaj rendkívül tápláló, 100 milliliterben 900 kalória található. Mivel gazdag esszenciális zsírsavakban, energiát ad, ehhez a reggeli tumixba tegyünk egy teáskanálnyit. Nagyon fontos, hogy étkezéshez csak a tiszta, finomítatlan formájában használjuk, de érdemes a bőrápoláshoz is emellett döntenünk, hiszen minél inkább feldolgozzák, annál többet veszít jótékony tulajdonságaiból.
Nincsenek dokumentált allergiás esetek, ennek ellenére hagyjuk abba a shea vaj alkalmazását, ha irritációt, gyulladást, ödémát vagy nehézlégzést tapasztalunk. Noha minden bőrtípusra nézve biztonságosnak tekintik, egyes termékekbe más összetevőket is kevernek, amelyek bőrirritációt okozhatnak.
Források:
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/what-is-shea-butter
https://www.supergreens.hu/mi-az-a-szuperelelmiszer/
http://szepsegpedia.hu/shea-vaj