head

Gyógynövények gyógyszerek helyett | Ezek segítenek télen

téli gyógynövények
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Gyógynövények

A gyógynövények a hideg hónapokban is segítségünkre lehetnek, hiszen ilyenkor joggal félünk a vírusoktól, az influenzától, de az egyszerű nátha jellegzetes tünetei is megviselnek bennünket. Bár a gyógynövények nem minősülnek gyógyszernek, a tünetek kezelésével nagymértékben lerövidíthetik a felépülés idejét. De vajon melyik a leghatékonyabbak torokfájás, a köhögés és orrfolyás esetén?

Kakukkfű

A gyógynövények egyik favoritja a kakukkfű, amit többnyire fűszernövényként tartjuk számon, pedig a légúti fertőzések és a tüdőgyulladás kezelésére használt gyógynövény is. Beszerzése akkor sem okoz nehézséget, ha a konyhaablakban vagy a kertben nem nevelünk saját növényt, hiszen szárított formában bármelyik üzletben megvásárolhatjuk.

Ennek a gyógynövénynek a felhasználása roppant egyszerű, csak langyos vízben kell áztatni csészénként egy kávéskanálnyi kakukkfüvet, majd leszűrni és elfogyasztani. Mivel az ízét nem mindenki kedveli, ezért érdemes vagy intenzív ízű gyógynövényekkel, esetleg citromfűvel vagy mentával keverni, de mézzel is nyugodtan feldobhatjuk az ízét.

Csipkebogyó

Ki ne ismerné a csipkebogyót? A vadrózsa értékes termései nem csak a kellemetlen tünetek ellen lépnek fel, de magas vitamintartalmukkal a legyengült immunrendszert is erősítik, emellett támogatják a betegség elleni küzdelemben. A csipkebogyót akár a decemberben is lehet szedni és számtalan módon elkészíthető. Odahaza a bogyókat enyhén szétnyomva tegyük bele egy teatojásba, majd áztassuk langyos vízben. (Ne forrázzuk, hiszen ez a módszer sok értékes hatóanyagot tönkretesz!) Az így elkészített ízes ital hathatós segítség a megfázás, influenza és más felső légúti fertőzés ellen.

Természetesen kapható szárított csipkehús is, illetve csipkebogyó-kivonatot tartalmazó C-vitamin-tabletta, de közkedvelt a csipkeszörp és a csipkebogyólekvár is.

Hársfavirág

Ezt a gyógynövényt nyár elején bátran leszedhetjük a virágba boruló hársakról, gyógyászati célra tulajdonképpen a virágot és a felette található, úgynevezett vitorlát kell gyűjteni. Figyeljünk arra, hogy a virágzó növény jellegzetes illata nemcsak bennünket vonz, begyűjtése közben ezért figyeljünk a méhekre. A hársteát akár forrázva is el lehet készíteni, melegen fogyasztva a leghatékonyabb. Csillapítja a köhögést, jótékonyan hat a légutak nyálkahártyájára és enyhe nyugtató hatással bír. A túladagolása viszont megterhelheti a szervezetet, ezért napi két csészénél többet ne fogyasszunk belőle,

Vöröshagyma

A legtöbb háztartásban biztosan van vöröshagyma, de sokszor nem gyógynövényként tekintük rá, és csak főzéshez használjuk. Pedig a vöröshagyma az egész szervezetünkre jótékonyan hat, legyen szó vagy hörghurutról, légcsőgyulladásról, száraz köhögésről vagy torokfájásról. A hagymatea elkészítése nagyon változatos, de talán az egész hagymából készülőt kedvelik a legtöbben. Ebben az esetben a vöröshagymát héjastól kell főzni 15 percig annyi vízben, ami jól ellepi, 2-3 hagymából lesz 1-2 pohárnyi tea. Az íze és illata ugyan nem a legkellemesebb, de ez ne riasszon el bennünket attól, hogy elfogyasszuk és elinduljunk a gyógyuláshoz vezető úton!

Fokhagyma

A fokhagymát gyógynövényként az első világháborúban a katonák az üszkösödés ellen, valamint sebfertőtlenítésére használták, manapság elsősorban természetes antibiotikumként alkalmazzák. A fokhagyma elpusztítja a szervezetbe kerülő vírusok, gombák és baktériumok jelentős részét, megszünteti a fertőzéseket és gyulladásokat. Mint gyógynövény szabályozza a koleszterinszintet, beállítja a vércukorszintet. A fokhagyma jótékony hatásait akkor tudjuk a legjobban kihasználni, ha nyersen fogyasztjuk.

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!