head

Fejfájás vagy migrén gyötri? Segít rajta a rozmaring!

fejfájás
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Gyógynövények

A fejfájás a legtöbb ember számára nem ismeretlen, a szerencsésebbek csak néha szenvednek tőle, ám egyeseknél rendszeresen „hívatlan vendég”. Csillapítására - főként, ha gyakran szenvedünk tőle - azonban jól használható a rozmaring, amit sokan csak fűszernövényként tartanak számon.

Mintha satu szorítaná...

A fejfájás leggyakoribb fajtája az úgynevezett tenziós fejfájás, ami a homlok-, a halánték-, a tarkó-, a nyak-, és a vállizmok önkéntelen és állandó megfeszítésének következtében alakul ki, rendszerint a stressz, a szorongás, koplalás, kényszeres testtartartás, túlhajszoltság idézi elő. Az ilyen fejfájás kétoldali, feszítő jellegű érzéssel jár, általában enyhe erősségű, magától elmúlik. Kapcsolódhat hozzá az állkapocs izmainak fájdalma, ritkábban hányinger, vagy hányás. A fejfájást olyan enyhébb lefolyású betegségek is okozhatják, mint az arcüreg- és torokgyulladás, gyomorrontás, emésztési zavarok, de jó tudni, hogy a háttérben vérnyomásproblémák, cukorbetegség, nyaki gerinc csigolya elváltozásai, agyrázkódás, agyvérzés, agydaganat, ezért soha ne bagatellizáljuk el.

Rettegett migrén

A kínzó migrénes fejfájás jellemzően csak a fej egyik oldalát érinti, a homloktól a halántékig terjed. és egyre erősödhet, akár az elviselhetetlenségig. A migrénes fejfájás háttere még nem teljesen világos, a legelfogadottabb elképzelés, hogy egyes ingerek hatására az agyi erek működése is megváltozik. Kiválthatja a menstruációs ciklus, bizonyos élelmiszerek bevitele – csokoládé, érlelt sajtok, pácolt húsok, élelmiszeradalékok−, valamint az alvás- vagy koffeinhiány, a túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás. A migrénhez kapcsolódó tünetek a fény-, zaj- és szagérzékenység, a hányinger, a hányás, illetve a látási-, mozgáskoordinációs zavarok.

Fájdalomcsillapító helyett rozmaring

Fejfájás és migrén jelentkezésekor segíthet, ha az érintett területet bedörzsöljük friss rozmaringlevéllel, ami fokozza az agyi vérellátást. Legjobb, ha a rozmaring levélmorzsalékát növényi olajjal keverjük össze, majd az így kapott pépet felmelegítve pakolásként használjuk. A növény leve nem csak fejfájás esetén lehet a segítségünkre, haj és fejbőr problémákra is alkalmazható, stimulálja a hajhagymákat, meggátolja a korai hajhullást, fertőtlenítő hatása miatt megszünteti a korpát.

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!