A cickafark már régóta ismert, elfogadott és használt gyógynövény, jótékony hatásainak igen széles a skálája. Ez a gyógynövény azonban sokkal többet tud annál, mint gondolnánk, főként a nőknek nyújthat hatékony segítséget. Összegyűjtöttük a jótékony hatásait.
A legelőkön, réteken és erdők mellett megtalálható cickafark (Achillea millefolium) gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, görcsoldó, emellett javítja az emésztést. Teáját régóta használják a népi gyógyászatban, de borogatásra, fürdővízhez adva is használható. E gyógynövény ereje, a benne található flavonoidokban és egy keserűanyagokban rejlik, de nyomelemeket, gyantát, szalicilsavat, illetve szénhidrátot is tartalmaz.
Hatóanyagainak hála, a cickafark remek vérzéscsillapító és fájdalomcsillapító, de vérszegénység vagy magas vérnyomás esetén is nagyon jó szolgálatot tesz a belőle készült gyógytea rendszeres fogyasztása.
Mivel javítja a vérkeringést, jó visszértágulatra. Emellett oldja a bélgörcsöket, támogatja az emésztést, illetve az epe és a máj működését.
A cickafarknak köhögéscsillapító hatást tulajdonítanak, használható légúti panaszok esetén, legyen szó torok-, vagy légcsőgyulladásról.
A cickafark többféle női problémára is gyógyírt jelent, egyrészt, mert fitoösztrogéneket tartalmaz, másrészt, mert gyulladáscsökkentő, görcsoldó, és gombaellenes hatású. E tulajdonságai miatt, jó szolgálatot tesz húgyúti problémák, menstruációs panaszok, továbbá méh-, és petefészek-gyulladás esetén, emellett a gombás a fertőzések leküzdésében is számíthatunk rá. A cickafark ülőfürdő segít vérző aranyér, valamint hüvelygyulladás fennállásakor.
Mint a legtöbb gyógynövény, a cickafark is felhasználható külső kezelésre. Elsősorban nehezen gyógyuló sebek, ekcéma, fogágygyulladás, szemgyulladás esetén javallott. Készítenek belőle illóolajat, krémeket, kenőcsöket, kihasználva a gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő tulajdonságát.
Egy csésze teához egy teáskanálnyi gyógyfüvet használjunk fel, ezt forrázzuk le és hagyjuk fél órát állni. Ezután szűrjük le és éhgyomorra fogyasszuk. Érdemes az egy csésze teát több részre felosztani és nem egyszerre elfogyasztani. A harmadát igyuk meg éhgyomorra, a többit étkezések előtt fél, egy órával.
Borogatáshoz egy maréknyi gyógyfüvet és fél liter vizet használjunk fel, majd a teához hasonlóan fél óra után szűrjük le és a kapott főzettel borogassuk az érintett területet. A gyógyteát ne tegyük el másnapra, minden nap főzzük frissen. Aki nem szereti a tea ízét, annak megoldást jelenthet a cickafark tabletta.
Az Achillea nemzetségnév egy görög hős, Achilleus nevéből származik. A legenda szerint tanítója, az orvostudományban járatos kentaur, Kheiron ismertette meg Achilleussal a sebgyógyító cickafarkfüvet, amit előszeretettel használnak erre a célra.