A fahéj a legtöbbünk konyhájában megtalálható, fűszernövényként rendkívül közkedvelt, gyógyhatásairól azonban hajlamosak vagyunk megfeledkezni. Az ókorban egészségvédő tulajdonságai miatt aranyárban mérték, manapság azonban szinte fillérekért hozzájuthatunk.
A száraz fahéjkéreg kalciumban, mangánban, rostokban bővelkedik, de B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, A-, C-, E-, J- és K-vitamin, illetve aminosav-tartalma is jelentős. Hatékony antioxidáns, erősíti az immunrendszert, segít semlegesíteni a rákot, gyulladásokat, érrendszeri rendellenességeket okozó, valamint a sejtek öregedését gyorsító szabad gyököket. Enyhíti az influenza és a megfázás tüneteit, de energetizáló is.
Hatóanyagainak hála a fahéj remek vírus-, baktérium- és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik, számos fogkrém és szájvíz alapanyaga: megszünteti a kórokozók, valamint a rossz emésztés miatt jelentkező szájszagot is. A fahéj többek között a húgyutak fertőzéséért és gyulladásáért felelős Candida albicans gomba és az Escherichia coli baktérium egyik legegyszerűbb természetes ellenszere, valamint hatékonyan gátolja a gyomorfekélyt, gyomorrákot okozó Helicobacter pylori szaporodását is.
Az emésztőrendszert is hatékonyan fertőtleníti, nyugtatja a beleket és a gyomrot, elősegíti az emésztést. Megakadályozza a bélben pangó salakanyag erjedését, csökkenti a hányingert, a puffadást és a hasmenést. Rostjai enyhítik az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteit, megszabadítanak a székrekedéstől, megtisztítják a bélrendszert a mérgektől, közreműködnek a lerakódott káros salakanyag eltávolításában. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy a fahéj csökkentheti a vastagbélrák kockázatát.
Mivel a fahéj a triglicerid és az LDL, azaz a rossz koleszterin mennyiségét is szabályozza - ami lerakódik az érfalakra és akadályozza a vér áramlását -, segít a megelőzni a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulását. Emellett támogatja a 2-es típusú cukorbetegség kezelését, a betegségben szenvedők esetében napi fogyasztása csökkenti a vércukor szintjét, valamint javítja az inzulin aktivitást, így a cukor megfelelő mennyiségben juthat be a sejtekbe.
A fahéj fertőtlenítő hatását külsőleg is érdemes kihasználni: a megtisztított sebeket szórjuk be őrölt fahéjjal, így elősegítjük a gyors és zavartalan sebgyógyulást.
Forrás:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17556692