Az édesgyökérről sokaknak a vele ízesített medvecukor jut az eszébe, holott ez a kimondottan édes gyógynövény kiváló élettani hatásokkal is rendelkezik. Elsőrendű gyulladásgátló és májtisztító, immunerősítő, megakadályoz a fogszuvasodást, ráadásul javítja az emésztést.
Az édesgyökér (Glycyrrhiza glabra) gyógyhatásait, különösen a gyulladásgátló képességét, már az ókorban felismerték és kamatoztatták. Légúti megbetegedések, elsősorban szénanátha, megfázás, torokfájás, köhögés, hörghurut esetén az édesgyökér volt az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógynövény. Japánban évtizedek óta használják az édesgyökérben fellelhető glicirrizint a hepatitis C kezelésére, illetve májerősítésre. Ez gyógynövény megszámlálhatatlan egészségvédő összetevőt rejt magában, egyedi édes ízét a fentebb említett glicirrizinnek köszönheti. Kedvelt természetes élelmiszer adalékanyag, ezzel ízesítik a medvecukrot.
Az édesgyökér gyulladásellenes és immunerősítő hatása miatt a májgyulladás kezelésében nagyon jó szolgálatot tehet. Májerősítőként segít megelőzni a máj daganatos elváltozásait, valamint ellensúlyozhatja az ételmérgezések következményeit, sietteti a gyógyulást. Támogatja a méreganyagok kiürülését a májból és a vastagbélből, gyenge hashajtó hatása van, azonban arra figyeljünk, hogy a kiszáradás elkerülése érdekében, egyéb hashajtókkal együtt ne használjuk. További tulajdonsága, hogy a mellékvesében termelődő kortizol lebomlásának lassításával – a glicirrizin blokkolja a kortizolt lebontó enzimet – megemeli a vércukorszintet, ezért az erre érzékenyek inkább tartózkodjanak az édesgyökér fokozott bevitelétől– az édesgyökér az asztmatikus panaszok és az ízületi fájdalmak enyhítésében,
Az édesgyökér eredményesen használható emésztőrendszeri gyulladások esetén is, fogyasztásával enyhíthetők a gyomorfekéllyel és bélgyulladásokkal összefüggésbe hozható panaszok. Mérsékli a hasfájást, az anyagcsere serkentésével kezelheti a idült emésztési zavarokat, más néven a diszpepsziát. Flavonoidjai bevonatot képeznek a gyomor és a nyelőcső nyálkahártyáján, fokozzák a természetes nyálkatermelődést, ez az oka annak, hogy, ha rendszeresen eszünk édesgyökeret, vagy édesgyökérrel ízesített élelmiszereket, a gyomorégéstől, és a túl sok gyomorsav egyéb káros hatásaitól is megóvhatjuk magunkat.
Az édesgyökér segít a stresszhelyzetekben. A kortizol lebomlásának lassítása gyulladáscsökkentő hatással bír, növeli az energiánkat, javítja a memóriát, de az agyműködésre is pozitívan hat.