Bár az afta nem ragályos és szövődményei sincsenek, elég fájdalmas. Szerencsére magától is elmúlik, de kellemetlen tünetei miatt mindenki igyekszik gyorsan megszabadulni tőle.
Aki már megtapasztalta, jól tudja, a szájüregi afta a legváratlanabb pillanatban, mindenféle előjel nélkül jelentkezik. Először a kellemetlen, csípő érzés jelentkezik, aminek a helye nagyon gyorsan kifekélyesedik.
Az afta igencsak fájdalmas, olyannyira, hogy az evést és az ivást is akadályozhatja. Általában az ínyen és az ajkak belső részén alakul ki, de a nyelven és a garat környékén is előfordul. Gyakoribb a nőknél, és jellemző rá, hogy a kor előrehaladtával egyre ritkábban jelenik meg. Számos oka lehet, a leggyakoribb a nem megfelelően működő immunrendszer, a nyálkahártya sérülése, az erős fűszerek, a vas és a B-vitamin hiánya, valamint a stressz.
Hatékonyan csökkenti az afta miatti fájdalmat, és mérsékli a gyulladást az Aloe vera. Használjuk a zselés változatát, amivel könnyen bekenhetjük a fájó területet. Gyorsítja az afta gyógyulását, ha naponta több alkalommal fekete teával, zsálya teával vagy rebarbara teával öblögetünk. Segíthet a mézes-citromos víz is, ami a kellemetlen ízeket is elveszi. Szintén jó szolgálatot tehet az afta kezelése során édesgyökér főzet, sőt, a növény rágása is hozzájárul ahhoz, hogy hamarabb megszabaduljunk a kínzó panaszoktól. Szintén az immunrendszer erősítésével harcol az afta ellen a fokhagyma, pontosabban a benne található allicin. Ehhez elegendő egy vékony gerezd néhány percre a fekélyes részre szorítani. Kutatási eredmények bizonyítják a levendulaolaj jótékony hatását is: egy klinikai vizsgálat kimutatta, hogy a levendulaolaj használatával biztosítható a fájdalommentesség.
Az afta gyakori megjelenése utalhat a méreganyagok felhalmozódására. Éppen ezért, érdemes elvégezni egy minőségi méregtelenítő kúrát és béltisztító programot. A méregtelenítéssel nem csupán a toxinokat és más káros anyagokat távolítjuk el a szervezetünkből, hanem helyreállíthatjuk a bélflóra egyensúlyát és felerősíthetjük az immunrendszerünket is.
Forrás:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18771860
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22558691
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4215084/