A gyógynövényeknek a legtöbb hatóanyagot tartalmazó részét gyűjtjük és tartósítjuk, azaz legtöbbször szárítjuk, és ezt a részét nevezzük drognak. Ezeket a drogokat többféleképpen is ki lehet nyerni a gyógynövényből, és fontos tudni, hogy mely esetben mi a helyes kinyerési, elkészítési mód.
A vízben oldódó, vagy vízzel jól kivonható drogokkal főként a teáknál találkozhatunk. A teakészítés általános szabályai:
1. mindig tiszta vizet használjunk fel
2. megfelelő edényben (ami nem alumínium) készítsük el a teát
3. lefedve hagyjuk 10 percig állni, majd megkeverjük és leszűrjük
Általános adagolás: 1 evőkanál teakeveréket vagy 1 teáskanál önálló teát 2 dl vízzel készítünk el.
Ilyen módon készíthetünk forrázatot (infúzió): például a virágos hajtásokból, főzetet (dekoktum): például a gyökerekből, kérgekből, vagy áztatmányt (macerátum): például a nyákok kioldására a lenmagból, vagy például a csipkebogyó hatóanyagait is áztatással vonjuk ki.
A vízzel nem oldódó drogokat kivonhatjuk alkohollal: például a máriatövismagból a szilimarin hatóanyagot, vagy zsírral: például a körömvirág vagy az orbáncfű esetében, zsírban történő áztatással.
A hatóanyagok kivonására használatos további módszerek még a hidegen sajtolás: például a ligetszépe olaja, vagy a lenmag olaja is így készül, a préselés: például a búzafűnél, az aloe veránál, a centrifugálás: például a gyümölcsleveknél, vagy a vízgőz desztilláció: például a legtöbb illóolaj kivonásánál.
Felhasználás előtt mindig tájékozódjuk az adott drog helyes elkészítési módjáról!
MacPhersonÉva
okleveles fitoterapeuta
egészség és táplálkozás terapeuta
www.airmid.hu / www.airmid.eu