head

Gyógygombák fajtái | Melyik mire jó?

gyogygombak
A gyógygombákat ma már a nyugati medicina is elismeri
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Gyógynövények

Évezredek óta meghatározó részei a gyógygombák a távol-keleti gyógyászatnak. Ezt a tudást ma már a nyugati medicina is elismeri, nem véletlen, hogy Európában is egyre nagyobb a gyógygombák népszerűsége. Márcsak ezért is érdemes megismerkedni velük. Európában a gyógygombák elsősorban Prof. Dr. Fachet József nemzetközi hírű rákkutató nevéhez köthetők, aki a Fachet gyógygomba készítmények receptjét és összetételét világszerte elismert tudományos eredményei alapján állította össze.

Keleten, a gyógygombákat egyenesen az istenek eledelének tekintették, a reishi, a shiitake és a maitake gyógyhatásait már az i.e. III. százban feljegyezték. Ezek a gombák igen értékesek voltak, és nemcsak a szó átvitt értelmében: volt idő, amikor aranyárban fizettek értük.

Gyógygombák fajtái és hatásaik

Mielőtt végigvennék a legfontosabb gyógygombák fajtáit és hatásait, egy fontos szabályt rögzítsünk: nyers gombát kizárólag ellenőrzött forrásból vásároljunk, ha táplálékkiegészítő formájában fogyasztjuk, és nézzünk utána, honnan származik a készítményben használt alapanyag. A gyógygombák ugyanis, szinte szivacsként szívják magukba a környezetükben lévő anyagokat, ezért fontos, hogy termőhelyük ne legyen szennyezett. Arról is bizonyosodjunk meg, hogy a feldolgozásuk, szállításuk, tárolásuk is megfelelő módon történt, máskülönben veszíthetnek hatékonyságukból. Táplálékkiegészítők esetén kizárólag a prémium minőségű termékek közül válasszunk.

Reishi (Ganoderma lucidum, pecsétviaszgomba): Kínában a hallhatatlanság gombájának, vagy a gyógygombák királyának nevezik, a szerencse és az egészség szimbólumaként tartják számon. Regenerálja a szervezet sérült szöveteit, kiváló immunerősítő, fogyasztásával rendkívüli energiához juthatunk. Gyógyhatásait a benne található, antioxidáns, poliszacharidoknak és glikoproteineknek köszönheti, enyhíti az influenza, a megfázás, az asztma és az allergiák tüneteit, csökkentheti a magas vérnyomást. Hatékony méregtelenítő, ezzel hozzájárul a különféle szervek – máj, vese, tüdő – megtisztításához. Elősegíti a vér megfelelő oxigénellátását, ezért sejtszinten javítja a szervezet egészségét, felveszi a harcot a szabad gyökökkel szemben. Áldásos hatása külsőnkön is megnyilvánul: fogyasztásával csökkennek a ráncok, a bőr üdébbé válik, eltűnnek a nem kívánt kiütések, pattanások. Hosszú távon alkalmazva enyhíti a klimaxszal járó kellemetlen mellékhatásokat, szabályozza a menstruációt, és elismert potencianövelő. Tanulmányok szerint csökkenti az idegességet, a szorongást, és a depressziót.

A hernyógomba gátolhatja a rákos sejtek elburjánzását

Kínai hernyógomba (Cordyceps sinensis): jelentősen javítja a szervezet ellenálló képességét, hozzájárul a szervezet megfelelő oxigénellátásához. Valódi szuperélelmiszer (erről a Supergreens oldalán lehet olvasni értékes információkat), bővelkedik B-, E- és K-vitaminban, valamint foszforban, cinkben, magnéziumban és vasban. Egyedi összetevője a cordycepin, amely támogatja a petefészek működését, ezért kifejezetten jó hatással van a termékenységre, nőknél enyhíti a változó korral járó tüneteket. Segítségével megelőzhetőek, vagy lassíthatóak a szervezet degeneratív megbetegedési. Óvja a DNS szerkezetét, gátolhatja a rákos sejtek elburjánzását, ezért a daganatos megbetegedések megelőzésére és kezelésére is alkalmazzák. A hernyógomba megemeli a vér HDL koleszterin szintjét, ezáltal megelőzi a plakkok megtapadását az érfalakon. Ily módon csökkenti az olyan szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának lehetőségét, mint az agyvérzés, az érszűkület, a magas vérnyomás vagy a szívinfarktus.

Mandulagomba (Agaricus blazeimurill): nagy mennyiségben tartalmaz prebiotikus tulajdonságú béta-glükánt, ami erősíti az immunrendszert, valamint fogyasztásával fenntartható, illetve visszaállítható a bélflóra egyensúlya.
A mandulagomba hozzájárulhat az autoimmun megbetegedések megelőzéséhez, vagy a már meglévő kórok tüneteinek csökkentéséhez.  Sikerrel alkalmazható Parkinson- és Alzheimer-kór esetén. Előbbi esetén segíthet az a felfedezés, amely kimutatta az összefüggést a bélflóra állapota, illetve bizonyos  bélbaktériumok száma, és a betegség között, olvasható a Vitalitás magazin cikkében.
Pozitívan befolyásolja a pajzsmirigy és a hasnyálmirigy működését, mérsékli a kemoterápia mellékhatásait. Ez annak is köszönhető, hogy gazdag antioxidánsokban, magnéziumban, káliumban, B-vitaminokban, E- és D-vitaminban, valamint esszenciális aminosavakban, poliszacharidokban. Kiváló méregtelenítő, óvja a májat, a lépet, vírusölő tulajdonságokkal rendelkezik, ezért fogyasztása a járványokkal teli téli időszakban kifejezetten ajánlott. Stimulálja a makrofágok és monociták termelődését, ami a rák megelőzésében és terápiájában lehet segítségünkre.

Shiitake (Lentinus edodes): tartalmazza az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen esszenciális aminosavakat, a benne lévő eritadenin felgyorsítja a koleszterin-anyagcserét, ezáltal megóvhat az érelmeszesedéstől. Védi az érfalakat és szívet, erősíti a májfunkciókat. A shiitake gomba javítja a vérkeringést, sok esetben hozzájárul a krónikus fejfájás, és a fülzúgás csökkenéséhez. Legfontosabb összetevője a lentinán, amely rendkívül erős antioxidáns, valósággal felturbózza az immunrendszert, sikerrel használható a HPV ellen, Japánban a rák kiegészítő kezelésére használt gyógyszer.

A bokrosgomba támogatja az immunrendszert

Maitake (Grifola frondosa, bokrosgomba): támogatja az immunrendszert, és a magas tápérték révén, az egész test működését. Az egyik leghatékonyabb gyógygomba, ha a degeneratív betegségekkel szeretnénk felvenni a harcot. Bővelkedik aminosavakban, káliumban, vasban, és magnéziumban, segítségével megelőzhető a vérszegénység, továbbá nyugtatja az idegeket, csökkenti a stressz tüneteit. A bokrosgomba gazdag B1-, B2- és B3-vitaminokban, ezért a vegetáriánus étrend fontos kiegészítője lehet. Fellelhetünk benne ezen kívül a méregtelenítésben és a bélflóra egyensúlyának fenntartásában fontos szerepet kapó béta-glükánt és antioxidáns poliszacharidokat.

Gyógygombák mellékhatásai

Mint minden anyag, akár a gyógygombák, illetve azok bármely komponense válthat ki allergiás reakciót, jelentkezhet kiütés, hasmenés. Előfordulhat, hogy valakinek irritálja a gyomrát a kapszula (gyomorfájdalom, hányinger) és volt, aki fokozott étvágyat panaszolt. Nehéz tisztán látni, hogy bármilyen panasz valóban a gombá(k)tól van vagy mástól, mivel a betegek többsége rengeteg gyógyszert és egyéb kiegészítőt fogyaszt.

Gyógygombák használata kemoterápia alatt

A rákos megbetegedések legelterjedtebb kezelése a kemoterápia, de jó, ha tudjuk, hogy mellette a gyógygombák is segíthetnek a gyógyulás útjára lépni. A kemoterápia daganatos műtétet követően, vagy önmagában is gyakran használt orvosi kezelés a hormon - és immunterápia mellett. A kemoterápia a beteg sejtek elpusztításával harcol a rák ellen, azonban a kezelés közben az egészséges sejtek is károsodnak. A kemoterápia különösen legyengíti az ivar - és vérsejteket, a kezelések közben gyakori az álmatlanság, étvágytalanság, hajhullás, hasmenés, hányás, és érthető módon az érzelmi instabilitás is.

Hogy valójában mire képesek, és kiknek ajánlott a gyógygombák szedése, arról dr. Darnói Tibor holisztikus orvos beszél, aki többek között azt is elmondja, hogy a gyógygombák fogyasztása hosszútávon ajánlott, aminek egyik jótékony következménye, hogy például a kemoterápia egyes mellékhatásait  enyhíthetik. Ez tartós fogyasztás esetén tapasztalható, de konkrétan a kemoterápia napjain semmilyen kiegészítő fogyasztása nem javasolt. A kezeléseket megelőző és azokat követő időszakban azonban szedhetők.

A gyógygombák hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a kemoterápia kevésbé viselje meg egészségünket, csökkenthetik a mellékhatásokat, és rákellenes hatásukkal segíthetnek az áttétek megakadályozásában is. Az egyik leghatékonyabb és legismertebb rákellenes gyógygomba az immunerősítő Maitake, vagyis bokrosgomba, amely felveszi a harcot a tumorsejtekkel úgy, hogy aktiválja a természetes ölősejteket. Emellett csökkentheti a kemoterápia mellékhatásait, amivel hozzájárul a jobb közérzethez, a jobb életminőség és állapotjavulás pedig nagyobb eséllyel eredményezhet felépülést. A bokrosgomba fogyasztásával kisebb lehet az esély az áttétek képződésére is. Hasonló hatású a kiemelkedően magas vitamin- és ásványianyag-tartalommal bíró kínai hernyógomba, amely a bélflóra egészségének megőrzésében is segíthet, ami kiemelkedően fontos a kemoterápia során.

A shiitake gyógygomba kivételesen magas antioxidáns tartalma miatt szintén hatékony immunerősítő, vírusölő, és rákellenes hatással rendelkezik. Azért, hogy a kemoterápia mellékhatásait mérsékelni tudjuk, a mandulagombát is segítségül hívhatjuk. Mivel enyhíti a kezelések mellékhatásait, javítja a közérzetet, és az áttétképződés esélyének csökkentése mellett a tumorsejteket is pusztítja.

Források:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5302426/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684115/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249912/
http://www.healthline.com/health-news/mushroom-extract-cures-hpv-infections-11061
https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-680-shiitake
https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1165-agaricus
https://www.meregtelenites-beltisztitas.com/beta-glukan 
https://www.drfachet-gyogygomba.com/gyogygombak/bokrosgomba
https://www.vitalitas-magazin.hu/belgyogyaszat/parkinson-kor

 

 

 

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!