Ha lehet mondani, a vitaminok gyerekeknek talán még fontosabbak, mint a felnőtteknek, hiszen elengedhetetlenek a testi és szellemi fejlődésükhöz. Pláne most, hogy ismét becsöngettek! Olyannyira, hogy már magzati korban biztosítani kell a vitaminok bevitelét. Éppen ezért, összegyűjtöttük, hogy melyik vitamin, mire jó, és hogyan juthat hozzá gyermekünk.
A gyerekek szervezete folyamatos fejlődésben van, a vitaminok megfelelő mennyiségű bevitelének hiányában valószínűleg nem lesz belőlük egészséges felnőtt, ahogy a betegségek is nagyobb eséllyel támadják meg azokat, akik vitaminhiányban szenvednek. Ez már magzati korban is így van, ezért fontos, hogy a kismamák kiegyensúlyozottan táplálkozzanak. De más miatt is fontos a vitamin gyerekeknek.
A legjobb vitaminforrások a friss, nyers gyümölcsök és zöldségek, nehézséget okozhat ugyanakkor, hogy sok gyerek válogatós, nem hajlandó mindent megenni csak azért, mert egészséges.
Sokkal kívánatosabbak számára az édességek, cukorkák és csokoládék, vagy a jégkrém, főként, ha a szülő jutalmazásra használja ezeket
Kutatások szerint, a kis korban a gyerekek jobban vonzódnak az élénk, piros és sárga színű ételekhez, mint amilyen az eper, banán, a barack vagy az alma. Ezzel szemben, szinte „irtóznak” a sötétzöldektől, pedig ezek különösen gazdagok vitaminokban. Hogy ezt az ellentmondást áthidaljuk, egyrészt, amit lehet, váltsunk ki más élelmiszerekkel, illetve lehetőség szerint dolgozzuk fel a zöld növényeket. Könnyebben megeszi a gyerek a zöldségeket, ha mókás alakzatba rendezzük őket a tányérján, például mosolygós arcot formálunk belőle, vagy zöldségeken ringatózó hajót. A mártogatós szintén remek ötlet, hogy megszeretessük a kicsikkel a zöldséget, ehhez elég, ha a kedvenc szószukat készítjük el neki, amibe répát, paprikát, satöbbit mártogathat. Ha végképp nem hajlandó ilyesmit fogyasztani, csináljunk neki a sütőben répa vagy cékla chipet, zöldségfasírtot, esetleg a krumplipüréhez hasonló zöldségpüré, de a krumplipürébe is keverhetünk egyéb pürésített zöldségeket.
Ez a vitamin hozzájárul a bőr és a szem egészségéhez, megfelelő fejlődésükhöz
Főleg állati eredetű ételek tartalmazzák, vagy azok a növények, amelyekben karotinoidok is fellelhetők. Mivel zsírban oldódik, hasznosulása nagyban függ az étrend zsírsav-, illetve D-, PP- és B9-vitamin (folsav) tartalmától. További tulajdonsága, hogy erősíti a fogazatot, a csontokat, az immunrendszert, hozzájárul egyes hormonok termelődéséhez. Hiányában, hosszabb távon, mellékvese elégtelenség alakulhat ki. Megtalálható a brokkoliban, spenótban, sütőtökben, sárgabarackban, valamint az ízletes édesburgonyában, halakban, vajban, egyes sajtokban és a tojás sárgájában.
Itt egy kicsit komplikáltabb a helyzet, mivel nemcsak egyféle B-vitamin létezik. Tanulmányok szerint a legnagyobb károkat a B1-, a B6- és a B12-vitamin-hiánya okozza. A B-vitaminok az idegrendszer és az agy helyes fejlődésében és egészségében játszanak szerepet. Óvják és erősítik a nyálkahártyát, támogatják a májfunkciókat, az emésztést, az energiatermelést, és a vörösvérsejtek szaporodását. A B12-vitamin hiánya a vas felszívódását nehezíti, összefüggésbe hozható a vérszegénységgel, a gyerekkori végtagzsibbadással. Általában a kevés B-vitamin hatására gyengül az immunrendszer, romlik az anyagcsere, csökken az energiaszint. B-vitamin (a teljesség igénye nélkül) megtalálható a zöld levelű zöldségekben, a sörélesztőben, a halakban, a hüvelyesekben – főleg a zöldborsóban – és a tejtermékekben.
A C-vitamin támogatja a vas felszívódását, hozzájárulhat a vérszegénység elkerüléséhez, kezelheti a gyerekeknél gyakorta fellépő étvágytalanságot
Az egyik legismertebb és legfontosabb vitamin, amit az emberi szervezet nem képes előállítani. Vízben oldódó, naponta kell pótolni, mivel a vizelettel folyamatosan ürül a szervezetünkből. A vitaminok között talán a leghatékonyabb antioxidáns, felerősíti az immunrendszert, segíthet elkerülni a szezonális betegségeket. Már csak azért is elengedhetetlen, mert a kicsik kevésbé ügyelnek a személyes higiénére, ezért könnyebben megtámadják őket a különböző fertőzések. Kiváló méregtelenítő, javítja a veseműködést, óvja az érrendszert. Nagy mennyiségben található meg az acerolában és a szuperélelmiszer csipkebogyóban, ha ezeket fogyasztja a gyermek, biztosan nem alakul ki C-vitamin-hiány, aminek első tünetei a fáradékonyság, izom- és ízületi fájdalom, majd következnek az immunrendszer gyengüléséből adódó panaszok. Szintén jó C-vitamin-forrás a narancs, a citrom, az eper, a málna, az alma, a sárgadinnye (ezekből üdítőt is készíthetünk, esetleg egy kis mézzel édesítve), a petrezselyem, a mentalevél, a rozmaring, a paprika vagy a paradicsom.
Elősegíti a kalcium és a foszfátok felszívódását, ezért elengedhetetlen a csontrendszer ideális fejlődéséhez, ahogyan a veseműködést is támogatja. Tulajdonkeppen, nemcsak egyféle D-vitamin létezik, hatásaik azonban nagyjából azonosak. A D3-vitamin kisebb mennyiségben, de jelen van az élelmiszerekben, míg a D2-vitamin termelődéséhez napfényre van szükség. Ezért nagyon fontos, hogy gyermekünk minden nap időt töltsön napon, arra azonban ügyeljünk, hogy ez ne 11 és délután 3 között történjen, mert ilyenkor a legerősebb a káros UV-sugárzás. A D-vitamin elégtelenmennyisége miatt gyengülhetnek a csontok és a porcok, emésztési zavarok léphetnek fel, bőrproblémák jelentkezhetnek, gyengülhet a fizikai- és szellemi teljesítmény.
Remek antioxidáns, ezért ez a vitamin különösen fontos a gyerekeknek, hiszen támogatja immunrendszerük működését. A C-vitaminnal együtt különösen hatékony, ugyanis erősítik egymás jótékony tulajdonságait, felveszik a harcot a különböző betegségeket okozó szabad gyökökkel szemben. Az E-vitamin fő forrásai a növényi olajok, bővelkedik benne az olíva-, a mogyoró- és napraforgóolaj, de a búzafű is jelentékeny mennyiségben tartalmazza. Hőérzékeny, ha fagyasztjuk vagy sütünk, főzünk vele, jelentősen csökkennek egészségvédő hatásai. Hiánya fáradtságot, koncentrációs-, csont, izomzati és fogproblémákat, valamint nyugtalanságot, agresszivitást okozhat. Csecsemők esetében előfordulhat egyébként indokolatlan ödémák és vérszegénység jelentkezése.
A spenót, a brokkoli, a fejes saláta és a kelbimbó tartalmaznak K-vitamint
Támogatja a csontok növekedését és egészségét, elősegíti a véralvadást, hozzájárul a bélflóra egészségéhez, és ezáltal az immunrendszer és az anyagcsere helyes működéséhez. A K-vitamin hiányában csökkenhet az epefolyadék mennyisége, ezért romlik, és akár fájdalmas is lehet az emésztés. Csecsemőknél növelheti a vérzékenységre való hajlamot. A spenót, a brokkoli, a fejes saláta és a kelbimbó nagyobb, a gabonafélék, a tejtermékek, a húsok és a gyümölcsök kisebb mennyiségben tartalmazzák.
Erre a válasz egyértelműen igen, de csak akkor, ha minőségi terméket választunk. Hogy biztosak legyünk a dolgunkban, tanulmányozzuk a szakmai oldalakat, valamint a fogyasztók hitelesített véleményét közlő weblapokat. Utóbbiakon első kézből juthatunk értékes információkhoz arról, hogy melyik vitaminkészítmény a legjobb a gyerekeknek.
Bár a fent említett vitaminok nélkülözhetetlenek a fejlődő szervezet számára, a most nem felsorolt fajtákra is szükség van. A lényeg, hogy rendszeresen, és megfelelő arányban adagoljuk őket. Ennek az alapja az egészséges, változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás, valamint a bélflóra egészségének megőrzése, amit a bélflóra regeneráló probiotikumok és prebiotikumok bevitelével érhetünk el.
Források:
https://www.cukimamik.hu/csemeteink/kisgyerek/item/1554-vitaminok-gyerekeknek-melyiket-adjuk
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2083301/