head

Rákkeltő főzőedények

Rákkeltő főzőedények
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Érdekességek

Nagyon sok szó esik mostanában arról, hogy milyen sok méreg van az ételeinkben, italainkban, mesterséges adalékanyagok, színezékek, tartósítószerek, ízfokozók formájában. Igyekszünk ezeket elkerülni, és közben nem jut eszünkbe, hogy a rákkeltő főzőedényeink révén rendszeresen mérgezzük magunkat. Ezeknek a főzőedényeknek az anyagai különféle fémsók és nehézfémek származékait tartalmazzák, amelyek a rákon kívül allergiát és egyéb súlyos betegségeket okozhatnak.

Teflon

A legtöbb kérdést az elmúlt időszakban a teflon és egyéb tapadás gátló bevonatokkal rendelkező edények vetették fel. A teflon sok szempontból kerülendő, egyrészt, ha nem megfelelő minőségű a bevonat vagy a gyártástechnológia nem elég színvonalas, a bevonat hamar elkezdhet felválni és az ételbe kerülhet. Másrészt, a bevonat könnyen karcolódik, és ha a teflon túlhevül, mérgező gázok szabadulhatnak fel a sértetlen felületből is, így a teflon előkelő helyen áll a rákkeltő főzőedények listáján.

Alumínium

A következő, bizonytalanságot okozó, így a rákkeltő főzőedények közé sorolt termék az alumínium edény. Kiváló hővezető, könnyű és jól tisztítható, de a benne fővő, vagy tárolt étel reakcióba léphet az edény anyagával és káros alumíniumsók keletkezhetnek. Savanyú vagy sós ételek fokozottan oldhatják az edény anyagát, illetve ha az oxidréteget megsértjük vagy eltávolítjuk (túlzott súrolással), az is kaput nyithat az edény anyagából származó kioldódó vegyületeknek, amik növelik az Alzheimer-kór kockázatát. Az alumínium edényben készült ételek semlegesítik az emésztőnedveket és fekélyt okoznak.

Zománcozott

A zománcozott edények manapság biztonságosnak mondhatók, hiszen mind a zománc összetétele, mind annak színezőanyagai szigorú előírásokat követnek. A zománcréteg nem lép reakcióba az étellel, ugyanakkor addig, amíg sértetlen marad, megvédi az edény vas vagy acél alapanyagát a rozsdásodástól. A zománc felület nem tapadó, és ezt a jó tulajdonságát nem egy rétegnek köszönheti, vagyis használat/kopás során sem veszíti el.

Rozsdamentes acél

A rozsdamentes acél edények kiváló hővezető és hőelosztó tulajdonságokkal rendelkeznek, higiénikusak és biztonságosak, sok esetben az egészséges táplálkozás híveinek eszköztárában is szerepelnek. Kis mennyiségben ugyan oldódhatnak ki az ötvözetből különféle vegyületek, de ezek mennyisége az egészségügyi határérték alatt marad, bár érzékenyeknél okozhatnak tüneteket.

Kerámia

A főzés szempontjából legbiztonságosabb és legegészségesebb edények közé tartozik a kerámia (zománcos és mázatlan). Nem mérgezi az ételt, a benne lévő vitaminokat megőrzik, megtartják rostjait és nedvességtartalmát. A mázatlan terrakotta főzőedényt átjárja az étel víztartalma, ennek révén ásványi anyagok oldódnak ki az agyagból. A zománcos agyagedények esetében érdemes a felhasznált zománcfesték összetételének utána járni, gondot okozhat ugyanis, ha az edényt borító máz ólmot tartalmaz, amit a régi fazekasok használtak. Az ólommérgezés miatt emésztési zavarok, magas vérnyomás, illetve vérszegénység alakulhat ki.

Öntöttvas és réz

Az öntöttvas edények kiváló hővezetők és hőtartók, a bennük készült ételek ízletesek és gazdag beltartalommal rendelkeznek. Egyetlen hátrányuk, hogy nagyon súlyosak. A réz kifejezetten fertőtlenítő hatású, bár ezzel kapcsolatban is felhívjuk a figyelmet a túlzott súrolás és a savas ételek hosszú időn keresztül rézedényben való tárolásának elkerülésére. Az edényből ilyenkor rézionok oldódhatnak ki, ez pedig hányingert, szédülést és hasmenést is okozhat.

Forrás:
http://www.livestrong.com/article/143570-poisons-from-aluminum-cookware/

https://draxe.com/is-your-cookware-poisoning-you/

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!