Az emésztőrendszerünkben élő baktériumok közösségében meghatározó szerep jut a jótékony baktériumoknak, és közöttük is főként a tejsavbaktériumoknak. De miért olyan nélkülözhetetlenek?
A hüvelygomba ellen is hatékony tejsavbaktériumok jelenléte elengedhetetlen az egészségünk szempontjából, ezért fontos, hogy vigyázzunk rájuk, és gondoskodjunk az utánpótlásukról.
Egy felnőtt ember szervezete igyekszik szimbiózisban együtt élni a bélflóra több száz baktériumfajával. Míg a gyomorban, illetve részben a vékonybélben is csak jelentéktelen mennyiségű baktérium lelhető fel, addig a vastagbél szó szerint tele van velük (a széklet súlyának akár a felét baktériumok képezik). Ennek a baktériumközösségnek a részét teszik ki a tejsavbaktériumok, melyek a nevüket annak köszönhetik, hogy a tej- és egyéb cukrokból tejsavat, valamint különböző szerves savakat képeznek. A tejsavbaktériumok, más néven lactobacillusok azoknak a mikroorganizmusoknak a csoportjába tartoznak, melyek a mikrobiális egyensúly fenntartásáért felelnek, ezért jótékony baktériumoknak, azaz probiotikumoknak nevezzük őket. A bélrendszer egész hosszában megtalálhatók, de a hüvelyben is, és fő feladatuk, hogy az egészségünket megóvják.
A bélben levő tejsavbaktériumok közvetlenül a bél nyálkahártyáját védik a kórokozó baktériumokkal szemben, és jelenlétükkel, valamint anyagcseréjükkel a szervezet számára a nyálkahártya védelem fő vonalát képezik. Nekik köszönhetően a kóros, valamint rothadást előidéző baktériumok elpusztulnak, mert a tejsavképzéssel csökken a környezet pH értéke, ami kedvezőtlen a rossz baktériumok számára, így megakadályozzák ezek túlszaporodásukat.
A tejsavbaktériumok ezen kívül K-vitamint termelnek, valamint lebontják az epesavakat, ezáltal korlátozzák az epesavak átváltozását fekális epesavakká, melyek a vastagbéldaganatok kialakulásában játszanak szerepet. Fontos a bakteriocin termelő képességük is - a bakteriocinek antibiotikumos tulajdonsággal rendelkező peptidek vagy proteinek. Széleskörű kutatások mutatják, hogy gátolják a kórokozó mikrobák, valamint az élesztőgombák szaporodását, és olyan enzimeket termelnek, melyek növelik a fehérjék és rostok emészthetőségét. Segítik a rendszeres székletürítést, és csökkentik a telítettség, valamint puffadás érzését. Serkentik az immunrendszert, és gyógyítóan hatnak heveny bakteriális vagy vírusos hasmenés esetén, antibiotikumos, citosztatikumos és sugárkezelést követő hasmenés esetén, valamint az utazók hasmenésénél.
A tejsavas erjesztésű élelmiszerek, főként az erjesztett tejtermékek és savanyúságok nagyon jó hatással vannak a szervezetünkre. Az erjesztett tejtermékeket tejsavbaktériummal kezelik, ami azon kívül, hogy megakadályozza az élelmiszer rothadását, tehát tartósít, mint már említettük, az emberi szervezetre nézve is számos jótékony hatással rendelkezik. A tejsavbaktériumos erjesztés növeli az élelmiszer tápértékét, általa jobban hasznosulnak a tápanyagok. Elősegíti a fehérjék és ásványi anyagok felszívódását, de a tejsavbaktériumok képesek szintetizálni a folsavat, a tiamint, a niacint, a riboflavint és a B12-vitamint. Gyógyító hatásúak az élő tejes kultúrákkal rendelkező joghurtok, az erjesztett savanyúságok, az erjesztett szójabab termékeket, mint a miso és a natto. Mivel a kombucha tea is fermentáció útján keletkezik, számos probiotikus baktérium található benne.
Tejsavbaktériumok már koncentrált formában is léteznek, szigorúan kapszulába zárva, mivel „túl kell élniük” a gyomron és a vékonybélen való áthaladást, és legalább ideiglenesen kolonizálniuk kell az emésztőrendszert. Az élő baktériumok tehát liofilizált formában, kapszulában találhatók, mely ellenáll a gyomor savas közegének.
Ezek a gondosan összeállított probiotikumos kultúrák segítenek karbantartani a bél mikroflóráját, illetve megújítják azt, ezzel sok emésztési problémát akadályozhatnak meg. Probiotikumként többek között a Lactobacillus rhamnosus, a Lactobacillus bulgaricus, illetve a Lactobacillus acidophilus használatosak, utóbbi hatékony megfázás ellen, erről a Vitalitás Magazin cikkében olvashatnak bővebben.
Források:
https://gyogyszernelkul.com/tag/tejsavbakterium/
https://www.vitalitas-magazin.hu/termeszetesen/probiotikumok-megfazas-ellen
https://www.meregtelenites-beltisztitas.com/
https://www.vitalitas-magazin.hu/