A széklet nem beszédtéma, és általában meg sem nézzük, mielőtt lehúzzuk a vécén, holott a színe, gyakorisága, alakja és textúrája értékes információkat szolgáltathat az egészségi állapotunkkal kapcsolatban. Szenteljünk neki több figyelmet.
A széklet többnyire emésztetlen ételeket, fehérjéket, baktériumokat, sókat és más anyagokat tartalmaz. Mind a méret, mind az állag képet adhat a szervezetben lejátszódó eseményekről.
A normál széklet ismertetői:
A rendellenes székletnek számos oka lehet, kezdve az enyhéktől a súlyosig. Az okok között szerepelhet:
Feszültség: Az emésztési rendellenességeket , például az irritábilis bél szindróma (IBS) kiválthatja vagy súlyosbíthatja a stressz . Néhány embernél hasmenés, másoknál székrekedés formájában jeletkezik.
Kiszáradás: Ha nem iszunk elég vizet és más folyadékot, az székrekedéshez vezethet, mivel a székletnek nedvességre van szüksége ahhoz, hogy áthaladjon az emésztőrendszerben. A túl sok koffein és alkohol hozzájárulhat a kiszáradáshoz .
Élelmi rost hiánya: A rost elősegíti a bélsár zökkenőmentes áthaladását az emésztőrendszeren. Az alacsony rosttartalmú ételek bélproblémákat okozhatnak.
Élelmiszer-intolerancia és allergiák: Bizonyos ételek gyakran hasmenést, székrekedést vagy rendellenes székletet okozhat.
Egészségi állapot: Egyes állapotok székrekedést, hasmenést vagy más rendellenességeket okozhatnak. Ilyenek például a depresszió, rák, hiperaktív pajzsmirigy ( hyperthyreosis ), gyulladásos bélbetegség, Parkinson kór.
A normál ürülék általában barna, puha, vagy szilárd textúrájú, és könnyen áthalad a vastagbélen. Ha a székletünkkel kapcsolatban változásokat tapasztalunk, és a probléma 2 héten belül nem oldódik meg, orvoshoz kell fordulni.
A normál bélfunkció ösztönzése érdekében ajánlott rostdús ételeket fogyasztani, rendszeresen mozogni, és meg kell próbálni csökkenteni a stresszt. Igyunk sok vizet, hogy hidratáltak maradjunk.
Az egészséges széklet barnás színű. Megeshet, hogy a különféle ételek, gyógyszerek (antibiotikumok), vagy betegségek hatására a színe megváltozik, és sárgás árnyalatot vesz fel. Mikor fordulhat elő, és mire figyelmeztet? Barna színét az epefesték lebontása okozza. Ha sárga színű jelentkezik, a zsírok és a bilirubin lebontása nem történt meg. De mi idézi elő mindezt?
Idegeskedés és betegségek
Ha sokat stresszeljük magunkat, aminek hatására az elfogyasztott túl gyorsan halad végig az emésztőrendszeren, a bilirubinnak nincs ideje arra, hogy egy bizonyos, a székletnek barna színt adó anyaggá alakuljon. Persze nem lehet mindig az idegeskedésre fogni a sárga székletet, különféle betegségekre is figyelmeztethet a sárga szín.
A sárga elszíneződést kiválthatja:
- Az emésztőrendszert megtámadó baktérium, vírus
- paraziták (például a giardia)
- az epevezeték elzáródása
- epekő
- epehólyag gyulladás
- epevezeték gyulladás
- lisztérzékenység
- hasnyálmirigy gyulladás
- májtumor
- hepatitisz
- májcirrózis
- májzsugor
- malabszorpciós szindróma (táplálék felszívódási zavar)
Sárga székletünk lehet, ha sárga vagy narancsszínű festékeket tartalmazó ételeket ettünk (sárgarépa, sárgadinnye, sárgabarack), amikben karotének vannak. Sárga, mustárszínű ürülél az anyatejjel táplált csecsemőknél is kialakulhat.
Mivel a probléma eredhet a bélflóra problémáiból, ilyenkor a bélbaktériumok nem bontják le az epesavat. Szedjünk a bélflóra helyreállítását elősegítő probiotikumokat, fogyasszunk prebiotikus hatású rostokat, kerüljük a zsíros ételeket, az alkoholt, a kávét, mert gyorsítják a táplálék áthaladását a beleken. Végezzünk el egy béltisztító kúrát, hogy megszabaduljunk a belekben lerakódott salakanyagoktól, illetve a parazitáktól.
Ahogy azt már említettük, ez az állapot nem mindig valamilyen betegség jele. Ha szeretnénk meggyőződni arról, hogy rendben van az egészségünk, érdemes orvoshoz fordulni, aki laborvizsgálatot és hasi ultrahangot kér.
A székletünk sok mindenről árulkodik. Legyen szó okkersárga, darabos székletről, zsíros, esetleg nyálkás székletről, mindegyik arra figyelmezet, hogy valami nincs rendben az egészségünkkel.
Többféle emésztési zavar intő jele lehet. Persze nem kell mindig a legrosszabbra gondolni, mivel egy kiadósabb, zsírosabb étkezés után is előfordulhat, ha azonban huzamosabb ideig fennáll, kérjünk időpontot az orvoshoz.
Tünete lehet különféle felszívódási zavaroknak, hasnyálmirigy betegségnek (idült hasnyálmirigy-gyulladás, hasnyálmirigyrák) és epeproblémáknak. Ha a szervezet nem képes megemészteni, hasznosítani a táplálkozással bevitt zsírokat, vagy a hasnyálmirigy nem tud elegendő emésztőenzimet termelni, a székletünk zsírossá válik.
Akkor is jelentkezhet, ha az epehólyag nem tud elegendő epét szállítani az emésztéshez, miután a zsírok lebontását az epe segíti. Sokszor megfigyelhető az epevezeték elzáródásakor, epeút szűkületnél, hogy a széklet zsírossá válik, és ezzel párhuzamosan bűzös, és sárgás színű lesz.
Többféle betegségben állhat fenn zsíros székletet okozó felszívódási zavar. Ilyen a cöliákia, a Crohn-betegség, és a colitis ulcerosa.
Az okokat felderítendő, és a felszívódási zavart okozó betegségek diagnosztizálásának elősegítése érdekében, az orvos különféle vizsgálatokat rendelhet el. A laboratóriumi vizsgálatok mellett, székletvizsgálatra is szükség lehet a zsírfelszívódási zavar okának feltárása érdekében. Ételallergia gyanúja esetén, ételintolerancia tesztet, bőrpróbát, epe és hasnyálmirigy betegségek esetében pedig ultrahangot végeznek. A gyulladásos bélbetegségek diagnosztizálásakor béltükrözés szükséges.
Csak erőlködve, és nehezen képes üríteni? Sokszor vékony a széklete? Ne vegye félvállról, hiszen ez akár vastagbéldaganatra is utalhat.
Ahogy az állaga, úgy az alakja is több mindentől függ. Befolyásolja az elfogyasztott táplálék, és az, hogy mennyi folyadékot fogyasztottunk. Mindenkivel előfordul olykor, hogy a széklete eltér a normálistól, de mire utal a hosszú távon fennálló vékony széklet?
Vékony széklet okai
Ha azt vesszük észre, hogy rendszeresen csak hosszas WC-n való ücsörgés és erőlködés után vagyunk képesek bármit is produkálni, és a székletünk vékonyabb, mint normál esetben, akkor valószínűleg nincs minden rendben az emésztésünkkel, vagy az emésztőrendszerünkkel.
Könnyen lehet, hogy nem fogyasztunk elég rostot, ami fellazítaná a székletünket, és segítené a bélmozgást. Ennek eredményeképpen székrekedés alakul ki, aminek következménye a darabos vagy vékony széklet.
Több olyan elváltozásról beszélhetünk, amely akadályozza a bélben a béltartalom tovább haladását, és lehetetlenné teszi a széklet normál vastagságú távozását. Vékony székletet eredményez, ha elzáródás alakul ki a vastagbélben, vagy a végbél területén bármilyen szűkület. A belső aranyér, a prosztata megnagyobbodás, a vastagbélbélpolipok, a székletürítési reflex gyengülése mind-mind meggátolják az ürülék normális távozását.
A kezeletlen bélszűkület szintén bélelzáródáshoz vezet, amit csak műtétileg lehet orvosolni. A Crohn-betegség szövődményeként, a bélben keletkező hegszövet nem ritkán bélelzáródást eredményez, és szűkülethez vezet a gyulladásos folyamatok miatt a belek összenövése, összetapadása. Vastagbélszűkülettel járhat a vastagbéldaganat és a végbélrák is.
Ha székrekedéstől szenvedünk, tartsuk szem előtt, hogy a rostszegény, cukrokban, zsírokban gazdag étrend lassítja az emésztési folyamatokat. Ennek hatására megváltozik a széklet állaga, több víz szívódik fel belőle, ettől nehezebben ürül ki. Szerencsére, az emésztést és a bélmozgást támogató étrenddel visszaállítható a szabályos ürítés. Az élelmi rostok, különösen a vízben oldódó rostok fokozott bevitele (például psyllium maghéj) hozzájárulhatnak a székrekedés kezeléséhez, és az ürítés helyreállításához, emellett segítenek a probiotikus baktériumokat tartalmazó élelmiszerek.
Hogy a bélmozgást felgyorsítsuk, mozogjunk eleget, fogyasszunk kellő mennyiségű folyadékot. A vastagbélrák elsősorban a középkorúakat fenyegeti, ezért számukra javasolt az időnkénti vastagbélrákszűrés, és azoknak is, akinek a családjában a vastagbélrák már előfordult.
Amennyiben ez az állapot hosszasan fennál, keressük fel az orvost, aki különféle diagnosztikai eszközökkel feltárja a kiváltó okokat.
Ha alkalmanként híg, az nem jelent problémát, mindenkivel megesik, hogy egy gyomorrontás miatt hasmenése lesz. Gond akkor van, ha szűnni nem akaró híg székletről van szó. Sokaknál a stressz váltja ki, esetleg valamilyen ételintolerancia.
A legtöbbünkkel előfordult már, hogy sietősen vettük az irányt a legközelebbi toalett felé. Helytelen táplálkozás (pl. zsíros ételek), egyes fertőzések, különféle gyulladások, folyamatos idegeskedés, ételmérgezés, gyógyszerek mellékhatása, a bélflóra egyensúlyának felborulása, paraziták: bármelyik lehet a híg széklet kiváltó oka. A napi több alkalommal jelentkező híg széklet azonban semmiképp sem tekinthető normálisnak.
Híg székletet okoz a vékony- vagy vastagbélgyulladás, de hasnyálmirigy elégtelen enzimtermelése, a túl kevés gyomorsav, illetve a túlzott epekiválasztás is hígabbá teszi a székletet.
Hasmenést vált ki a laktózérzékenység, amikor szervezetben lecsökken, vagy teljesen megszűnik, a laktóz lebontásáért felelős laktáz enzim termelődése. A tejcukor ilyenkor nem tud megemésztődni, ami emésztőrendszeri panaszokat, köztük híg székletet eredményez.
Különféle gyulladásos eredetű bélbetegségek (colitis ulcerosa, Crohn-betegség, irritáblis bél szindróma) esetén szintén megváltozik az állaga, folyékonyabbá, pépesebbé válik.
Ki ne tapasztalta volna, hogy a gyomoridegesség miatt sűrűn kell a WC-re járnia? A stresszes életmód esetén az agyalapi mirigy által termelt kortikotropin nevű hormon szabadul fel a szervezetben, ami fokozza a vastagbél mozgását, így okozva híg székletet.
Jó tudni, hogy vastag- és végbélrák előjele is lehet.
Huzamosabb ideig tartó híg széklet esetén feltétlenül orvoshoz kell fordulni, főként akkor, ha korábban nem voltak hasonló jellegű problémáink. A kivizsgálás során rutinvizsgálatokat rendel el az orvos, beleértve a vér, a vizelet és a széklet vizsgálatát, és sor kerülhet ultrahangra is. Gyakran válik szükségessé az endoszkópos vizsgálat, azaz a gyomor- és a vastagbéltükrözés, ami vastagbéldaganatra is fényt deríthet.
Hogyha a vér a széklet után jelenik meg, azt jelezheti, hogy gyulladt a külső/belső aranyerünk, ami vérzéssel jár. A véres székletet kiválthatja a végbél nyálkahártyájának mechanikus károsodása, gyomor-, illetőleg nyombélfekély, és ennek okaként megjelenhet fekete széklet. Világos színű a vér, amennyiben a emésztőrendszer alsó traktusa az érintett. Egyébiránt még egy sor bélbetegség okolható érte: divertikulitisz, colitis ulcerosa, Crohn-betegség, irritábilis bél szindróma. Sajnos, olykor rák áll a vér megjelenése mögött.
További okok:
-paraziták
- baktériumok, vírusok
- gyomorhurut
- ételallergia
- nyelőcsőbetegségek
Vérzés esetén haladéktalanul keressük fel az orvost!
Források:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320938#normal-poop
https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-poop-type-color
https://www.healthline.com/health/digestive-health/types-of-poop#1
https://www.meregtelenites-beltisztitas.com/a-szeklet-elarulja
http://www.drdiag.hu/kereso/terapia.php?id=1265