head

Emésztési zavarok: tippek, hogy mit tegyünk ellene

Mit tegyünk az emésztési zavarok ellen?
’Dr Márkus Barbara ’Dr Márkus Barbara
természetgyógyász, lélekterapeuta
Téma: Emésztés

Az emésztési zavarokat kiváltó okokkal már sokszor foglalkoztunk, de természetesen mindig újabb és újabb kezelési lehetőséget vesszük górcső alá. Bár az orvosok nem mindig hívják fel rá a figyelmet, de a könnyen emészthető, rostos ételek fogyasztása rengeteget javíthat a beteg állapotán.

Aki emésztési zavaroktól szenved, az pontosan tudja, hogy ez milyen kellemetlen panaszokkal jár. A kiváltó októl függően azonban nem mindenkinél jelentkezik minden tünet, általánosságban azonban elmondható, hogy leggyakrabban teltségérzettel, túlzott savtermeléssel, hányingerrel vagy hányással, étvágytalansággal jár, emellett légszomj és rendszertelen szívdobogás kísérheti. Számos esetben az emésztési zavarokat a vastagbéltisztítás elmulasztása, azaz a vastagbélben felhalmozódó méreg- és salakanyagok okozzák, ezek a lerakódások ugyanis akadályozzák a tápanyagok felszívódását és a probiotikus baktériumok szaporodását, gátolják a szabad bélmozgásokat, ami székrekedést és állandó puffadást von maga után.

Amit ne tegyünk, és amit igen

Emésztési zavarok esetén fontos szabály, hogy kerülni kell mindenfajta irritáló étel és ital fogyasztását, jó, ha elmarad a kávézás, a fekete tea ivása, az alkohol, illetve a szénsavas üdítők. A gyümölcsleveket csak hígítva igyuk, és kerüljük gyümölcsök, illetve a puffasztó zöldségek rágcsálását közvetlenül az étkezés után. Emésztési zavarok esetén nagyon jók a rostos székletlazítók, ezek elsősorban görcsös székrekedés esetén segítenek, mert nem irritálják az amúgy is érzékeny nyálkahártyát. Bánjunk körültekintően a tablettákkal, hiszen a hashajtók, nyugtatók, antibiotikumok, sőt még a savkötők is negatívan befolyásolhatják az emésztőrendszer működését, gyomor- és bélirritációt okozhatnak, esetleg csökkenthetik a belek perisztaltikáját.

Hívjuk segítségül a gyógynövényeket

Gyógynövényekkel is sokat tehetünk az emésztési zavarok ellen: a borókabogyó olajokat, cserzőszereket és pektint tartalmaz, ezért elsősorban hasmenéses panaszok kezelésében használható terápiás jelleggel. A gyógyteák közül a kamilla, a körömvirág, a gyermekláncfű, és az apróbojtorján ugyancsak segíthet felvenni a harcot az emésztési zavarokkal szembeni küzdelemmel.
Fontos tudni, hogy aki krónikus emésztési zavarral küzd, annak feltétlenül életmódváltásra van szüksége, melynek része a nyálkahártya regenerálása, a meglevő gyulladás megszüntetése, az emésztés serkentése, továbbá a bélflóra helyreállítása, amiben segítenek a probiotikus készítmények.

Tisztítsuk ki a beleinket

A bélrendszer megtisztításával úgyszintén jó szolgálatot tehetünk az emésztési zavarok ellen, ily módon olyan lerakódott méreganyagoktól szabadulhatunk meg, amelyek lelassítják a bélmozgást, emiatt puffadás, székrekedés kínozhat bennünket. Azt tapasztaljuk majd, hogy a bélrendszer alapos kitakarítását követően sokkal életerősebbek leszünk, búcsút inthetünk a krónikus fáradtságnak, a méregtelenítést pedig a hajunk és bőrünk is meghálálja.

Ha pedig ezek sem elegendők tüneteink enyhítésére fogyasszunk minőségi béltisztító rostot és táplálékkiegészítőt.

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!