A méregtelenítés télen is jelentős mértékben hozzájárulhat egészségünk visszaszerzéséhez és megőrzéséhez. Ismerje meg a téli méregtelenítés előnyeit és azt is, hogy lehet a leghatékonyabban elvégezni.
Általában a szakemberek azt mondják, hogy évente legalább kétszer, lehetőség szerint tavasszal és ősszel mindenképpen ajánlott a méregtelenítés. Az első esetben a szervezet természetes méregtelenítő funkcióit felerősítő kúra a téli hónapokban felhalmozódó káros anyagok eltávolítására szolgál, míg az őszi méregtelenítő programokkal felkészíthetjük a szervezetünket a következő hónapok fokozott megterhelésére. Ha ezt az utóbbit elmulasztottuk, vagy más okból úgy érezzük, túl sok a méreganyag a testünkben, a méregtelenítés télen is bátran elvégezhető.
A méregtelenítés télen első hallásra nehéz feladatnak tűnhet, mivel a tél ebből a szempontból egy különleges évszak: szervezetünknek a hideg leküzdéséhez több kalóriára van szüksége, ráadásul ezekben a hónapokban kevesebb friss zöldség és gyümölcs áll rendelkezésünkre, mint az év többi szakában, ezért sokkal nehezebb egészségesen táplálkozni. Ez akkor is igaz, ha ma már szinte minden, mindenkor kapható, de ne feledkezzünk meg arról, hogy az üvegházi, vagy a tengeren túlról érkező – sokszor éretlenül leszedett – növények vitamin- és ásványianyag-tartalma, valamint tápértéke jóval alacsonyabb. A nehéz, zsíros ételek, a kiadós ünnepi lakomák azonban igencsak megterhelik az emésztőrendszert, hozzájárulnak a bélflóra egyensúlyának felbomlásához, ezáltal gyengítik az immunrendszert. Ezért ajánlott a méregtelenítés télen, ami jelentős szerepet játszhat egészségünk megőrzésében, segítségével nemcsak az emésztési problémákat, hanem a szezonális betegségeket is megelőzhetjük.
A téli méregtelenítő kúra során fektessünk különös hangsúlyt a reggelire, hiszen ez az étkezés lát el minket azzal az energiával, amire nap közben szükségünk van. A téli méregtelenítő kúra egyik alapja, hogy reggelire fogyasszunk sovány tejtermékeket, amelyek probiotikum-tartalma segít egyensúlyban tartani az immunrendszert egészségesen tartó bélflórát. Iktassuk be étrendünkbe legalább kétnaponta egy kisadag zabkását, ami energiával lát el, javítja a szervezet sav-bázis egyensúlyát, valamint méregteleníti a májat. Arról ne is beszéljünk, hogy a zab valódi szuperélelmiszer, rostjai támogatják a bél megfelelő perisztaltikus mozgását, ezáltal elősegítik a méreganyagok távozását. Hatásának hála, a székletürítés rendszeressé, és könnyűvé válik, csökken az aranyér, és a végbélrepedés kialakulásának kockázata. Ízesíthetjük egy kis mézzel, ami azon kívül, hogy finomabbá teszi reggelinket, fontos ásványi sókkal gazdagítja ételünket, megnyugtatja a hideg miatt nagyobb stressznek kitett szervünket.
A méregtelenítés télen sem nélkülözheti a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelét. A tiszta víz mellett fogyasszunk lédús piros színű gyümölcsöket és a citrusféléket, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak antioxidáns hatású C-vitamint. Egy koreai kutatás szerint a citrom méregtelenítő kúra a testzsír mennyiségét és az inzulinrezisztenciát is csökkenti.
A zöldségek a téli méregtelenítő kúra igazi sztárjai, hiszen a hideg évszakban sok zöld levelű növény érhető el. Igaz, ízük nem a „legjobb”, de a kesernyés aroma pont a májtisztító enzimeknek köszönhető. A méregtelenítés télen különösen sikeres lehet a cikória, a káposzta félék – főként az őskáposzta –, segítségével. A savanyú káposzta igazi multivitamin, valamint kiváló probiotikum.
Érdemes tökféléket fogyasztani, ezek ugyanis számos, létfontosságú vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, valamint bővelkednek növényi, könnyen emészthető rostokban. Egy kis titok: nemcsak a téli méregtelenítő kúra egyik legjobb szövetségese a sütőtök, de B-vitamin-tartalmánál fogva bőrünket is frissé, és üdévé varázsolja! Jó választás a zeller, a leveles kel és a póréhagyma, amelyek szintén erőteljesen támogatják a méregtelenítést. Főzzük össze őket egy kevés burgonyával, fokhagymával, locsoljuk meg az egészet sovány joghurttal vagy kefirrel, biztosak lehetünk abban, hogy a méregtelenítés még sikeresebb lesz!
A méregtelenítő zöldségek, gyümölcsök és gabonák kúraszerű fogyasztása felerősíti a természetes méregtelenítő folyamatokat. Ez azonban rendszerint hosszabb ideig tart, ráadásul sokan nehezen barátkoznak meg ezekkel az ételekkel. Ezért érdemes a minőségi táplálékkiegészítők felé fordulni, amelyek koncentráltan tartalmazzák a méregtelenítéshez szükséges hatóanyagokat, alkalmazásuk pedig gyors és egyszerű, valamint nem jár kiszámíthatatlan mellékhatásokkal.
Hivatkozások:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25912765
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3539293/