Szinte nem létezik olyan ember, aki ne szeretné a zsenge és roppanós hónapos retket. Akár egy szelet zsíros kenyérhez, akár saláta formájában, ez a tavaszi zöldség mindenhogy az egészségünket szolgálja. Lássuk, mi mindenre jó
Április a sokoldalú hónapos retek szezonja, használjuk ki minél alaposabban, mert sajnos nem tart sokáig. Azon túl, hogy ez a zöldség természetes ellenszere a tavaszi fáradtságnak, rendkívül ízletes, önmagában, köretként, esetleg salátába keverve is fogyasztható. Többek között féreghajtó, javítja az emésztést, fertőtlenít, gyulladáscsökkentő, továbbá baktériumellenes hatású. És ez még nem minden.
Már az ókori piramisok építőmunkásai és a görögök is előszeretettel fogyasztották az antioxidánsokban bővelkedő hónapos retket magas vitamintartalma és immunerősítő tulajdonságai miatt. 100 g retek mindössze 11 kalória, ráadásul több mint 95 százaléka víz. Nagy mennyiségben tartalmaz rostokat, amelyek a bélben megduzzadnak és teltségérzetet okoznak. Gazdag B-vitaminokban, ásványi sókban, vasban, kénben, káliumban, kalciumban és foszforban. Gondosan megmosott leveles szára főzve, vagy párolva zöldséglevesek alapanyagaként, és köretként is ízletes.
Tavasszal szinte nincs olyan nő, aki ne kezdene el egy diétát. A retek ebben is a segítségünkre lehet: kíméletes, mégis hatékony emésztésserkentőként funkcionál. Tegyük változatossá retekkel az étrendünket, gazdagítsuk salátánkat ezzel a ropogós zöldséggel, és a kilók hamarabb távoznak, mint gondolnánk!
A hónapos retek kitűnő kiegészítője lehet a tavaszi méregtelenítő kúrának. Alaposan kipucolja bélrendszerünket, segít megszabadulni a lerakódott salakanyagoktól, magas ásványi anyag- és vitamintartalma pedig megőrzi szervezetünk egészségét. A retek emésztésserkentő, ezt csak májtisztító hatása múlja felül.
Az elsavasodott szervezet egyik jellemző tünete az ízületi gyulladás, amire a népi gyógyászat előszeretettel használta és használja a hónapos retket. Remek gyógyír lehet reuma és köszvény esetén is, ugyanis gyulladáscsökkentő tulajdonsága mind külsőleg, borogatásként alkalmazva, mind belsőleg elősegíti a gyógyulást.
Ha a pollenallergia az ön életét is megkeseríti, a hónapos retek jó barátja lehet! Remekül enyhíti az allergiás tüneteket, és rendszeres fogyasztásával szervezetünk és immunrendszerünk is ellenállóbb lesz. Megjegyezzük, hogy az arra érzékeny szervezetben azonban diszkomfort érzetet, puffadást válthat ki.
A hónapos retek rendkívül gazdag C-vitaminban, amit már évezredekkel ezelőtt felismertek az emberek. Kitűnő természetes fertőtlenítő és immunerősítő, számos fertőzéssel terjedő betegséget könnyebben elkerülhetünk, ha retket eszünk. Nemcsak az ókorban, de a középkorban használták a szervezet erősítésére, előszeretettel alkalmazták például a skorbut elleni küzdelemben.
Kéntartalmának köszönhetően a retek helyreállítja a bőr megfelelő pH-értékét, illetve enyhíti a bőrgyulladást. Ösztönzi a szervezetben zajló vértisztító folyamatokat, gátolja a vörösvérsejtek pusztulását, eltávolítja a vérből a sárgaságot okozó felesleges bilirubint. Hidratálja a szervezetet ( 95 százaléka víz) fertőtlenítőként enyhíti a húgyúti (vese) gyulladásokat és elősegíti a méreganyagok távozását. Szintén javítja az emésztést a retek epe termelődést fokozó hatása. Mivel alacsony a glikémiás-indexe, fogyasztása csak minimálisan hat a vércukorszintre.
Antioxidáns és immunrendszer erősítő hatóanyagai, elsősorban a folsav, a C-vitamin –egy méretesebb darab elfogyasztása fedezi a napi C-vitamin szükséglet 10-15 százalékát– és a flavonoidok közé tartozó antociánok szerepet játszanak a szabadgyökök megkötésében, ezáltal gátolják a daganatok kialakulását és növekedését. Ezen felül, a benne található isothiocianát gátolja a rákos sejtek szaporodását. A hónapos retek elsősorban a gyomor-, a szájüregi- és a vastagbélrák esetén alkalmazható. Az antociánok a C-vitaminhoz hasonlóan, a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében, illetve a keringési zavarok helyreállításában is szerepet kapnak.
A népi gyógyászatban ismeretes potencianövelő hatása egészen komoly történelmi előélettel rendelkezik. A mondákban a retket a római Mars isten növényének tartották, de a skandináv mitológiában, Thor szent növényének is mondták (Thor hatalmas ereje mellett termékenységéről volt híres).
Méh-, illetve más rovarok csípése esetén külsőleg is sikerrel alkalmazható, mivel csökkenti a viszketést. A reteklé mindemellett enyhíti a fájdalmat és a duzzanatot.
Forrás:
https://www.vitalitas-magazin.hu/szezonalis/honapos-retek