head

Mit lehet tenni a haspuffadás ellen? Segítenek a probiotikumok

puffaszto-zoldsegek
A növényi rostok fogyasztása, a bélrendszerben végbemenő természetes erjedési folyamat miatt, túlzott bélgáztermelődést válthat ki
Dr. Podlupszki Csaba Dr. Podlupszki Csaba
Gasztroenterológus
Téma: Emésztés

Imádja a zöldségeket, de sokuktól annyira felpuffad, hogy rosszul van? Nem a kelbimbó vagy a káposzta a bűnös, a bélflórája okozza a problémát. Nyugodtan kerülhetnek a tányérjára puffasztó zöldségek, ha a megfelelő bélbaktériumokkal rendelkezik, nem fogja kínozni a haspuffadás.

A kellemetlen haspuffadás okai közül mindenkinek a zöldségek jutnak először az eszébe. Pedig, ha egészségesek szeretnénk maradni, ezek semmi esetre sem hiányozhatnak az asztalunkról.

A bennük lévő növényi rostok hozzájárulnak a helyes emésztéshez és a szervezet méregtelenítéséhez, védik a szívet, jó hatással vannak a gyomorra, és ha rostdúsan táplálkozunk, a cukorbetegség kialakulásának esélye is csökkenhet. Ha a táplálékunk kellő mennyiségű rostot tartalmaz, az a jóllakottság érzését kelti, segít megelőzi a székrekedést, valamint csökkenti a visszerek és aranyér kialakulásának kockázatát. Az új-zélandi Otago Egyetem, és a Dundee Egyetem kutatói azt javasolják, hogy naponta legalább 25 gramm rostot vegyünk magunkhoz. Ezt elegendő mennyiségűnek tartják az egészség javítása érdekében, de azt is kijelentik, hogy 30 gramm bevitelének további előnyei vannak.
A növényi rostok fogyasztása viszont, a bélrendszerben végbemenő természetes erjedési folyamat miatt, túlzott bélgáztermelődést és haspuffadást válthat ki.

Miért puffadunk fel a zöldségektől?

Mindenekelőtt tisztázzuk, hogy a puffasztó zöldségek korántsem tiltottak, hiszen szinte mindegyik bőségesen tartalmazza a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyagokat, vitaminokat és nyomelemeket. Képes érzékenységet kiváltani a szervezetben például a sárgarépa, a borsó, a brokkoli, a kelbimbó, az egészségvédő  szuperélelmiszerek közé sorolt cékla, a káposzta, a karfiol, a hagyma és bab. Mivel ezek a zöldségfélék összetett szénhidrátokat tartalmaznak, gyakori, hogy csak részlegesen emésztődnek meg a gyomorban és a vékonybélben. A vastagbélben az ott élő ártalmatlan baktériumok lebontják őket, és ez bélgáz termelődéssel jár együtt. Ha azonban a bakteriális közeg nem ideális, azaz a növényi cellulózokat bontó emésztőenzimek és jótékony bélbaktériumok száma alacsony, az emésztésünk lelassul, és a bélgázok mennyisége megnő, és az elégtelen emésztés következtében a vastagbélben nemkívánatos rothadási és erjedési folyamat játszódik le.

Centikkel nőhet a hastérfogat a puffadás következtében

A félig megemésztett étel a vastagbélben a bélflórát alkotó baktériumok és gombák sokaságával kerül kapcsolatba. A bakteriális erjedés eredményeképpen különféle gázok szabadulnak fel, a rothadást kiváltó baktériumok hatására pedig ammónia, fenol, hidrogén-szulfid, és más egyéb anyagok képződnek. Ezektől felpuffadunk, és gyakori szellentés kínoz minket.

Mit tehetünk a haspuffadás ellen?

Sokat tehetünk a haspuffadás megszüntetése érdekében a rost- és a tejsavbaktériumok, azaz probiotikumok bevitelének növelésével. A probiotikumok többféle jótékony hatással vannak a szervezet egészségi állapotára. Kutatások igazolják, hogy egyes embereknél a magas átlagéletkorral összefüggésben áll a rendszeres és nagy mennyiségben fogyasztott joghurt, ugyanis a joghurt tejsavbaktériumai meggátolják a rothasztó, toxintermelő bélbaktériumok tevékenységét. Gyakori esetben tejsavbaktériumokat használnak az élelmiszeriparban, hiszen ezek képesek átalakítani a cukrokat, többek között a laktózt is, más szénhidrátokkal együtt tejsavvá. Ez adja az ételek jellegzetes savanyú ízét, például joghurtok formájában. A joghurt csökkenti a pH-t és ezzel meggátolja a káros mikroorganizmusok elszaporodását, illetve segít megelőzni az emésztőrendszeri fertőzéseket.

A tejsavbaktériumok a puffadás ellen is segítenek
Ha tehát állandó emésztési zavarokkal küzdünk, amely puffadást generál, probiotikumok szedésével könnyedén kezelheti a problémát, mindemellett segít az irritábilis bél szindróma, a hüvelygyulladás, és az immunrendszer legyengülésével összefüggésbe hozható fertőzések kezelésében is. A probiotikumok rendszeres szedésével nagyban csökkenthető a koleszterinszint.
Érdemes nem túlzásba vinnünk a rágózást, ugyanis, ha gyakran élünk ennek a szenvedélyünknek, akkor a rágózás során igen nagy mennyiségű levegő kerülhet a beleinkbe, ami diszkomfort érzéshez és haspuffadáshoz vezethet. Esetenként jobb, ha a természetes megoldásokat is kipróbáljuk leheletünk frissítésére: remek alternatíva, ha étkezés után elrágcsálunk egy kis gyógyhatású petrezselyemzöldet, amiről a Vitalitás Magazin cikkében olvashatnak bővebben.

Ha semmi nem segít

Amennyiben minden próbálkozásunk ellenére továbbra is gyötör minket a haspuffadás, kerüljük, de legalábbis mérsékeljük a különféle gombák és a káposztafélék fogyasztását. Amennyiben rajongunk a hüvelyesekért, főzés után turmixoljuk vagy még jobb, ha átpasszírozzuk őket. Így megszabadulhatunk héjuktól, amely a puffadás egyik fő oka. A nagylevelű saláta helyett válasszuk a bébi salátát vagy a bébi spenótot, mert ezek kevésbé erjednek, azaz puffasztanak. Megoldás lehet, ha a nagylevelű zöldségeket turmixolva, akár smoothie-ként fogyasztjuk. Az így megtört növényi rostok lassabban indulnak erjedésnek. Figyeljük testünk jelzéseit, a puffasztó gyümölcsöket is turmixoljuk, vagy közvetlen fogyasztás előtt, daraboljuk nagyon apróra.
Az ebéd és vacsora készítésénél arra ügyeljünk, hogy fedő nélkül főzzünk, ugyanis így jobban elpárolognak a puffasztó zöldségek illóanyagai, de ha mégis belefutottunk olyan összetevőbe, ami felfújt, igyunk gyömbéres vizet, ugyanis a gyömbér kiváló puffadás ellen.
Vezessünk étkezési naplót: minden étkezés után írjuk fel, hogy mit ettünk és azt is, hogy mikor, majd a haspuffadás és fájdalom jelentkezésének idejét is jegyezzük fel. Ha többféle puffasztó zöldségre gyanakszunk, egyszerre csak egyet iktassunk ki, és folytassuk az étkezési napló vezetését egészen addig, amíg meg nem bizonyosodunk arról, hogy melyik okozza a panaszainkat. Ha nem étel okozza a puffadást, feltétlen menjünk el egy kivizsgálásra, hiszen nemcsak a puffasztó zöldségek, hanem a bélrendszer betegségei is okozhatják.
A zöldségek, gyümölcsök mellett a tejtermékek is kiválthatnak ilyen tüneteket: a laktózintolerancia egyik jellemző tünete. A cukros ételek és a túlzott sófogyasztás szintén okozhat haspuffadást, így nemcsak alakunk és emésztésünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha mérsékeljük a bevitelüket.

Figyelem! A haspuffadás nemcsak a helytelen táplálkozásra, hanem ételallergiára és ételintoleranciára is felhívhatja a figyelmünket.

Források:

https://www.webmd.com/diet/features/10-flat-belly-tips

https://www.bbc.com/news/health-46827426

https://www.nosalty.hu/ajanlo/puffaszt-sok-zoldseg-5-tipp-dietetikustol-hogy-ne-erezd-toluk-rosszul-magad

https://www.supergreens.hu/mi-az-a-szuperelelmiszer/

https://www.vitalitas-magazin.hu/szezonalis/petrezselyem

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!