A cukkini értékes tápanyagokban és rostokban gazdag, de ez csak kettő azon tulajdonságai közül, amiért fogyasztani érdemes. Lássuk, miért teszünk jót magunknak, ha gyakran esszük, amíg tart a szezonja!
Ugye, milyen finom a rakott cukkini, a cukkini sütve vagy a cukkini rántva? Nem csupán az íze, hanem a gyógyhatásai miatt is érdemes fogyasztani.
A cukkini összetételének 90 százaléka víz, gyakorlatilag szénhidrátmentes, rostokban gazdag, alacsony a kalóriatartalma, könnyen emészthető, kell ennél több a fogyókúrázók, diétázók számára? Az előbb említett előnyein kívül, gazdag ásványi anyagokban, magas a nátrium, a foszfor, a magnézium, kalcium, kálium, vas, cink, réz és mangán tartalma. Meg kell említenünk a kiemelkedő B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, E- és C-vitamin tartalmát is.
Mivel magas rosttartalommal bír, kitisztítja a beleket, elősegítve ezzel a méregtelenítési folyamatokat. A cukkini védi a vesét, segít megelőzni a gyulladásokat, erős lúgosító, enzimjei helyreállítják az emésztést és a máj működését. Nagyobb mennyiségben fogyasztva, víz és hashajtó, ami hozzájárul ahhoz a fogyókúrák sikeréhez.
Miután a cukkini remek gyulladáscsökkentő, enyhíthetjük vele húgyúti és gyomorfertőzés tüneteit, de segítséget nyújthat a magas vérnyomásban szenvedőknek. Egyensúlyban tartja a vízháztartást, hatékony az érelmeszesedés és a keringési megbetegedések megelőzésében. A cukkini biztosítja a nyugodt alvást, fogyasztható fáradtság vagy levertség esetén is. A benne található E-vitamin szerepet vállal a szabad gyökök megkötésében, megszépíti a bőrt, ezt a tulajdonságát magas víztartalma is segíti.
Bár a semleges ízű cukkiniből a legtöbben főtt vagy sült ételeket készítenek, vitamintartalmát így nem őrzi meg. Fogyasszunk bátran nyersen, készítsünk belőle salátát, vagy használjuk salátákba. Sárgadinnyével együtt felkockázva a gyerekek is örömmel megeszik majd.