A chia mag, más néven aztékzsálya-mag az egyik legkiemelkedőbb szuperélelmiszer, de azon kívül, hogy tápanyagokban gazdag, rosttartalma is jelentős. Emiatt nagyszerűen kitakarítja a beleket, a salakanyagokat és a toxinokat szinte „magával sodorja”.
A szuperélelmiszerek között dobogós helyet elfoglaló chia mag erősen hidrofil, ami azt jelenti, hogy ez az aprócska mag súlya csaknem tízszeresének megfelelő mennyiségű vizet képes magába szívni. Kiváló méregtelenítő: a gyomorban a víz hatására zseléssé váló chia magokba ugyanis valósággal beleragadnak a salakanyagok és a toxinok, amelyek aztán a széklettel könnyedén kiürülnek a szervezetből. Ha ez még nem lenne elég, a zselés állagú anyag más béltisztító rostokhoz hasonlóan védi az érzékeny beleket, elmulasztja a székrekedést, ezáltal csökkentheti a vastagbélrák kockázatát. És ha mindez még nem lenne elég, a gyomorban megduzzadó chia mag rövid idő alatt telítettségérzetet okoz, ami hozzájárul a fogyókúrák sikeréhez.
A gluténmentes chia magból számtalan finomabbnál finomabb étel készíthető, csak kevesen gondolnák róla, hogy tojás és liszt pótlására is alkalmas, sőt, energiaitalok alapanyaga lehet. A liszthez hasonló, de annál sokkal egészségesebb őrleménye jó palacsintához, panírozáshoz, a habaráshoz, továbbá rántáshoz. Növényi tejjel készítve, mézzel, gyümölccsel, kakaóporral ízesítve zselés állaga miatt akár puding formájában is fogyaszthatjuk. Emellett az egészségbomba chia magot belecsempészhetjük a reggeli zabkásába és édességekbe, odahaza készített müzliszeletekbe, illetve kenyérfélékbe is. Ha a chia magot tojás helyettesítőnek szánjuk, egy evőkanál chia mag porhoz adjunk három evőkanál vízet, hagyjuk egy kicsit pihenni, és amikor kocsonyássá válik, már használhatjuk is. Mivel a glikémiás indexe alacsony, vagyis a megemésztése során kevés glükóz szabadul fel, a chia magot cukorbetegek is fogyaszthatják. Rosttartalma miatt hosszú időre eltelít, így magas szénhidráttartalma ellenére is beiktathatjuk a fogyókúránkba.
Talán hihetetlen, de az aprócska chia mag ötször több (!) kalciumot tartalmaz, mint a tehéntej, így jó szolgálatot tehet terhesség, illetve a változókor idején, segít megelőzni a csontritkulást, de a kalciumnak nagy szerepe van az izmok, az idegrendszer, a véralvadás, valamint bizonyos enzimek működésében.